Pašvaldību vēlēšanas tuvojas! Rīgā reitingos augšgalā arvien Ušakova un Amerika partijas

1 komentārs
Pašvaldību vēlēšanas tuvojas! Rīgā reitingos augšgalā arvien Ušakova un Amerika partijas

Latvijas politikā šogad galvenais notikums būs pašvaldību vēlēšanas. Tās notiks vasaras pašā sākumā. Kā liecina TV3 Ziņu rīcībā nonākušie partiju reitingi, Rīgā ar ievērojamu atrāvienu populārākie ir esošie rātskungi – Nila Ušakova un Andra Amerika partiju apvienība Saskaņa/Gods kalpot Rīgai.

Ja atlikušajā laikā konkurenti nesasparosies vai neizcelsies kāds patiešām liels skandāls, eksperti prognozē, ka Ušakovs Rīgā saimniekos vēl vismaz četrus gadus.

Reitingi arī rāda, ka, iespējams, nedaudz vairāk intrigas nekā citus gadus šī gada vēlēšanās varētu būt Ventspilī.

Decembrī uzņēmuma SKDS veiktā aptauja Latvijas politiski nozīmīgākajā pašvaldībā liecina, ka Ušakova un Amerika varas tandēms ar lielu atrāvienu ir populārākais spēks Rīgā. Ja velēšanas notiktu šobrīd, par to savas balsis gatavi atdot vairāk nekā 40% no tiem rīdziniekiem, kuriem bija savs favorīts.

Augstais reitings Ušakovam un Amerikam saglabājas par spīti daudziem korupcijas skandāliem un nebūšanām ar Barona ielas remontu. Jāatgādina, ka pirms četriem gadiem Saskaņa un Gods kalpot Rīgai ieguva 38 vietas no 60.

Otrajā vietā ir partija Vienotība ar tās līderi Vilni Ķirsi. Par šo spēku balsotu nedaudz virs 7% aptaujāto.

Līdzīgs, bet nedaudz zemāks atbalsts ir pārējām divām valdības koalīcijas partijām – ZZS un Nacionālajai apvienībai.

Pārējās partijas 5% barjeru nepārvar.

Sociologs Arnis Kaktiņš atzīst, ka varbūtība, ka pēc vēlēšanām Rīgā vara mainās, ir ļoti maza.

Sociologs Arnis Kaktiņš:
Ja skatāmies Rīgu, tad atbalsts pie varas esošajiem ir ļoti līdzīgs, kāds tas bija šajā pašā laika pirms četriem gadiem. Līdz ar to varam pieņemt, ka drīzāk tur vara nemainīsies.


Ivars Ījabs, politologs:

Ja izdosies trešo reizi atkārtot 2009. gadā lielo sasniegumu, kad Saskaņa ieguva varu Rīgā, tad mēs varēsim runāt, ka Latvijā ir neformāla varu dalīšana, jo valsts līmenī dominē latviešu partijas.

Intriga Ventspilī

Pēc Rīgas, iespējams, otras nozīmīgākās vēlēšanas solās būt Ventspilī. Lai arī pilsēta nav tā lielākā, tajā pieejamie resursi ir galvenais varas avots ar ZZS cieši saistītajam Aivaram Lembergam.

Lai arī līdzīgi kā Ušakovs Rīgā, Lembergs Ventspilī joprojām ir populārs, viņa partijas reitings pēdējos gados ir krietni samazinājies. Kā liecina Latvijas faktu veiktā aptauja novembrī, par partiju gatavi balsot 34% velētāju. Salīdzinājumam, maijā tie bija teju 38%. Arī paša Lemberga vērtējums ventspilnieku vidū samazinājies.

Taču konkurenti Ventspilī nevar lepoties ar augstiem reitingiem. Par partiju “Saskaņa” gatavi balsot nedaudz virs 9% vēlētāju, “Kam pieder valsts” – teju 5%, bet “Nacionālajai apvienībai” 3,5%, savukārt par Vienotību un Latvijas reģionu apvienību teju 2%. Neoficiāla informācija liecina, ka pēdējās četras partijas Ventspilī apvienību, lai Ģirta Valda Kristovska vadībā pirmoreiz mēģinātu Lembergu atstāt opozīcijā.

Ivars Ījabs, politologs:

Intriga ir vai, Artuss Kaimiņš mēģinās mest izaicinājumu Lembergam un startēs Ventspils domes vēlēšanās.

1 komentārs