Saeimas komisija pirms galīgā lasījuma atbalsta Rīgas domes atlaišanas likumprojektu

1 komentārs

Iespēja, ka Saeimas vairākums tomēr izšķirsies par Rīgas domes (RD) atlaišanu kļūst arvien lielāka. Pirms drīz gaidāmā galīgā balsojuma plenārsēdē jāvārdu likumprojektam devusi atbildīgā Saeimas komisija.

Jautājumus, kas saistīti ar Rīgas domes atlaišanu, Saeimas Budžeta un finanšu komisija varēja virzīt arī raitāk, taču joprojām notiek opozīcijas rosinātā parakstu vākšana, par grozījumiem, kas neļautu atlaisto Rīgas domi ievēlēt uz termiņu ilgāku par četriem gadiem. Iedzīvotāju viedoklis tiks uzklausīts vēl divas nedēļas.

Tas, savukārt, ar visai lielu varbūtību liek domāt, ka nepieciešamie 155 tūkstoši balsu netiks savākti. Tikmēr, gatavojoties gala balsojumam Saeimā, atbildīgā komisija noraidīja visus opozīcijas priekšlikumus un iebildumus, paverot ceļu tālāk.

Iespējamība, ka Saeima izšķirsies par RD atlaišanu kļūst arvien lielāka, taču vienlaikus pieaug arī tiesvedības risks.

“Es domāju, ka mums visiem jāpārliecinās, ka, ja RD atlaišana notiek, tad jābūt pārliecībai par to, ka šis instruments ir samērīgs vai iespējami citi instrumenti, kā rīkoties šajā situācijā,” saka Saeimas deputāts Valērijs Agešins (Saskaņa).

“Šeit vairs nav runa tikai par atkritumiem, bet domi, kura vairs nefunkcionē. Un, ja tā nefunkcionē un nepilda iedzīvotāju gribu, tad nekas cits neatliek, kā runāt ar atlaišanu,” uzskata Saeimas deputāte Iveta Benhena-Bēkena (KPV LV).

Iepriekš “KPV LV” domes atlaišanu gan drīzāk kritizēja, nevis bija tās atbalstītāju pusē. Un iemesls ir tieši budžets. Taču domes atlaišanai sākotnējais iemesls bija cits – problēmas atkritumu apsaimniekošanā. Līdz ar to Vides un reģionālās attīstības ministrijas iepriekš izvirzītā argumentācija šobrīd atrodas uz plāna ledus, vēsta TV3 Ziņas.

“Šobrīd ir notikusi iepirkuma procedūra, kuras rezultāti būs zināmi. Ja vien komisija nekonstatē kaut ko, kas jaunajai administrācijai vai domei jādara citādāk, tad būtu jādara, tad šobrīd pastāvoša likumpārkāpuma nav,” norāda Saeimas Juridiskā biroja pārstāvis Edvīns Danovskis.

“Piekrītot, ka Rīgas dome strādā slikti un būtu jāatlaiž, ir divas lietas, kas jāņem vērā. Šis likumprojekts sagatavots juridiski nekvalitatīvi un arī Juridiskais birojs, atzina, – ja tas būs Satversmes tiesā, tad valsts zaudēs. Otrs, ja vēlēšanas tiek organizētas, tad vajag, lai domi vada profesionāli. Šobrīd likumā ir paredzēti trīs cilvēki,” pauž Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola (ZZS).

Cita opozīcijas partija – ”Saskaņa” – pozitīva Saeimas balsojuma gadījumā pieļauj vēl vienu referendumu. Šoreiz jau par Rīgas domes atlaišanas likumību. Tas potenciālo velēšanu datumu atliktu vēl tālāk. Šobrīd tas iecerēts pēc Jāņiem.

Tāpat tieši ”Saskaņa” apsver kļūt par prasības iesniedzējiem Satversmes tiesai, lai arī tās domes frakcija šobrīd ir viena no tām, kas pašvaldības darbu kavē.

1 komentārs