Partiju finansēšanas jaunais modelis būtu pienesums visai sabiedrībai, uzskata Bordāns

4 komentāri
 • Valdībā tapuši priekšlikumi, kas paredz būtiski palielināt valsts finansējumu politiskajiem spēkiem.
 • Par jaunā finansēšanas modeļa ieviešanu jālemj Saeimai.
 • Ja iecere tiks īstenota, valsts atbalsts partijām pieaugtu no aptuveniem piecām līdz pat 15 reizēm.

Saskaņā ar spēkā esošo regulējumu, partijām, par kurām Saeimas vēlēšanās nobalsojuši vismaz 2% vēlētāju, gadā no valsts budžeta tiek atvēlēts 71 cents par katru saņemto balsi.

Tagad tiek rosināts par katru saņemto balsi piešķirt EUR 2, bet vēl desmit eiro — par katru partijas biedru. 2% barjeru pārvarējušās partijas turklāt katra gadā iegūtu vēl arī 190 000 eiro pamata funkciju nodrošināšanai. Bet vienlaikus tām tiktu ieviesti ierobežojumi ziedojumu saņemšanai.

Piemēram, Saeimas vēlēšanās visvairāk balsu ieguvusī partija “Saskaņa” tagad no valsts gadā saņem nepilnus 119 000 eiro. Bet, ieviešot jauno modeli, tās finansējums no valsts budžeta pārsniegtu pusmiljonu, kas ir pieaugums par gandrīz piecām reizēm.

Savukārt partija “Progresīvie”, kura kā pēdējā pārvarēja 2% barjeru, tagad no valsts saņem nepilnus 16 000 eiro gadā. Saskaņā ar jauno piedāvājumu, “Progresīvajiem” valsts finansējums gadā pieaugtu līdz 239 000. Tas būtu pat 15 reižu lielāks.

Valsts atbalsta modeļa maiņa tapusi Tieslietu ministrijas (TM) vadībā. Jaunais ministrs Jānis Bordāns (JKP) iestājas par finansējuma ievērojamu palielināšanu. Kā piemēru viņš min savu Jauno konservatīvo partiju (JKP). Bordāns uzskata, ka dāsnāks valsts atbalsts partijai ļautu strādāt profesionālāk.

Jānis Bordāns
tieslietu ministrs (JKP)

Tā varēs, nevis panīkt vai, kā saka, partijas biedri uzturētu šo partiju ar pēdējiem saviem ģimenes spēkiem un resursiem, cik vien ilgi viņi varētu to darīt. Bet tas dotu iespēju reāli attīstīties partijai, un tas būtu pienesums visai sabiedrībai.

TM piedāvājumu atbalsta arī premjerministrs Krišjānis Kariņš (JV). Viņš uzskata, ka, ievērojami palielinot valsts atbalstu, tiks stiprināta demokrātija, jo politiskie spēki kļūs neatkarīgi no ziedotāju naudas. “Ja mēs valstī un sabiedrībā vienotos, ka politiskās partijas mēs pietiekami finansējam no kopējām nodokļu naudām, tad politiķi un politiskās partijas kļūst neatkarīgas no individuāliem ziedojumiem. Līdz ar to faktiski mūsu demokrātiskās institūcijas tiek labāk pasargātas. Un tad ir vairāk cīņa par idejām, nevis cīņa par naudu.”

Un līdzīgu viedokli pauž arī politoloģe Iveta Kažoka, kura piedalījusies jaunā finansēšanas modeļa tapšanā. Viņa uzsver, ka partijas Latvijā no valsts saņem ievērojami mazāk, salīdzinot kaut vai ar Lietuvu un Igauniju.

“Tas neļauj partijām ne tikai atbrīvoties no privāto ziedotāju ietekmes, bet pēc būtības tas viņu finansējums gados, kad nav vēlēšanas, neļauj lielai daļai partiju pat uzturēt biroju, lai strādātu ar tiem saviem 500 obligātajiem biedriem, kas katrai partijai ir vajadzīgi, lai startētu vēlēšanās. Tāpēc valsts finansējuma palielināšana ir steidzams jautājums. Un tas ir sen nokavēts jautājums,” uzsver Kažoka.

Plāns, kā palielināt valsts atbalstu partijām, tapis, izpildot Saeimas uzdevumu, kurai tagad būs jālemj, vai to ieviest dzīvē.

TOP komentāri

 • Edijs Blehmanis
  +2 +1 -1

  Edijs Blehmanis

  Tas būtiski samazinās korupciju, nebūs oligarhu ziedojumu, partija nebūs atkarīgas, un nebūs jāgroza likumu pēc oligarhu vēlmēm. Izsalcis cilvēks ņem visu ko dod, paēdušam ziedojumi neinteresē!
 • skorpions
  +2 +1 -1

  skorpions

  Tagad viens no it kā taitas kalpiem....,BET LEGĀLAJIEM BANDĪTIEM tik skaisti cenšas iezombēt savai....TAUTAI cik pareizs lēmums ir FINANSĒT tā saucamos TAUTAS KALPUS....kuriem pēc BŪTĪBAS nav nekādas atbildības PAR VIŅU SASTRĀDĀTAJIEM NOZIEGUMIEM PRET LATVIEŠU TAUTU.....un vēl tagad gudri runā ,kad partijas vajag finansēt no TAUTAS KABATĀM.......Tā jau šie TAUTAS KALPI....saņem vismaz 3 000 eiro...tad viņiem vēl viss PAR BRĪVU.....visi viņu bērni mācās ASV LONFONĀ.....un visi viņi nez kāpēc pēc KALPOŠANAS TAUTAI KĻŪST PAR LIELA BIZNESA ĪPAŠŅIEKIEM.....daži pat par MILJONĀRIEM......bet TAUTA KĀ DZĪVO UZ IZDZĪVOŠANAS ROBEŽAS TĀ DZĪVO.......Un galvenais ,kad tauta visu laiku TIC SAVU SLEPKAVU MELIEM un PASAKĀM....kād viņi TIKS PIE VARAS...tad JŪS DŽIVOSIET KĀ NEKAD....protams ,kad Jūs dzīvosiet ,kā nekad,jo nekad vairs par 5 eiro nevar nopirkt to,ko vare'ja nopirkt pirms 4 gadiem.....Tagad lai nopirktu to ,ko varēja nopirkt par 5 eiro....PIRMS GADIEM ,TAGAD VAJAG 15 eiro......TĀ KA VISA TĀ ALGAS PALIELINĀŠANA IR FIKCIJA......jo viņi to ir spiesti darīt JO EIRO VĒRTĪBA VISU LAIKU KRĪT jo VISI DZĪVO UZ KREDĪTIEM.....UN PARĀDIEM....NEZINU ,CIK ILGI TAUTA IZTU'RĒS ŠO VISU ,KO DARA ŠIE LEGĀLIE BANDĪTI....kuri tiek pie VARAS UN NAUDAS....un kā viņi tur tiek......TĀ AIZMIRST VISU KO VIŅI SOLĪJA SAVAI TAUTAI.......tagad galvenais ir NODROŠINĀTIES......un partiju FINANSĒŠANA MĒNEŠI 19 000 EIRO ir kārtējais nodrošinājums šiem LEGAĻAJIEM BANDĪTIEM....
 • Antra Kordoviča
  0 0 0

  Antra Kordoviča

  Tas viss kad Valstī ir 60% nabadzīgo vai tuvu tam,un cilvēki mirst,tikai tāpēc ka nevar atļauties līdzmaksājumus,bezmaksas medicīnai.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl