Partijas vienojas par Kariņa valdības deklarāciju; par valdību Saeima balsos trešdien

Pievienot komentāru
Partijas vienojas par Kariņa valdības deklarāciju; par valdību Saeima balsos trešdien
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Krišjāņa Kariņa (JV) valdības deklarācija pirmdien oficiāli saskaņota, un jau trešdien Saeimas ārkārtas sēdē varētu notikt balsojums par jaunā Ministru kabineta apstiprināšanu. Tiesa gan, joprojām nav līdz galam skaidrs, cik vienoti tajā būs partijas “KPV LV” deputāti.

Kariņa valdības deklarācijā par prioritātēm noteikta reģionālā reforma un OIK likvidēšana. Par topošās valdības deklarāciju partijas vienojās jau sestdien, bet pirmdienas rītā tai veica pēdējos labojumus. Plānots, ka trešdien no rīta dokumenti tiks oficiāli parakstīti.

Krišjānis Kariņš
premjera amata kandidāts (“Jaunā Vienotība”)

Es varu droši paziņot, ka mūsu darbs ir pilnībā noslēdzies, esam pilnībā vienojušies par valdības deklarāciju, par sadarbības līgumu un fiskālās disciplīnas līgumu, tagad visi teksti aizies korektoriem, cilvēkiem, kas nav politiķi, bet kuri var pareizi formulēt teikumus, ja mēs kā politiķi to esam drusku neveikli darījuši.

“Nacionālā apvienība jūtas gandarīta, ka pēc ļoti ilgstošām un sarežģītām sarunām ir izdevies vienoties, protams, joprojām nevar teikt “hop”, pirms nav pārlēkts,” sacīja NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars.

“Jā, mēs esam diskutējuši, varbūt kādā brīdī pastrīdējušies par kādiem deklarācijas punktiem, bet neatrisinātu jautājumu, manā skatījumā, deklarācijā nav,” uzsvēra “Attīstībai/Par!” valdes loceklis Daniels Pavļuts.

Jaunās konservatīvās partijas valdes priekšsēdētājs Jānis Bordāns tikmēr sacīja: “90% ir tas, ko mēs darīsim, un tas, ko mēs paveiksim, nevis tas, kas būs vienkārši uzrakstīts”.

Kariņa valdība revolūciju neplāno, bet sola sistēmas sakārtošanu, tostarp plānots ķerties klāt valsts pārvaldes iestāžu vadītāju pilnvaru laika ierobežošanai līdz 10 gadiem.

Deklarācijā jaunā valdība sola reģionālo reformu, OIK atcelšanu, sola izstrādāt jaunas nodokļu politikas pamatnostādnes, lai samazinātu ienākumu nevienlīdzību, plānots aktīvāk cīnīties pret finanšu noziegumiem, kā arī veidot jaunu farmācijas politiku zāļu cenu samazināšanai.

Katra no valdību veidojošajām partijām sadarbības dokumentos panākusi dažādus izņēmumus un atrunas, lai paturētu tiesības uz savu viedokli vēlētājiem doto solījumu īstenošanā. Piemēram, NA tie ir nepilsoņu jautājumi, AP – jautājumi, kas saistīti ar konvenciju par sieviešu un bērnu aizsardzību.

Visvairāk noteikumu un prasības apmaiņā pret dalību valdībā Kariņam izvirzīja partija “KPV LV”. Vēl pirmdien frakcijas sēdē tā lēma par to, vai galu galā atbalstīt topošo ministru kabinetu.
Atis Zakatistovs
“KPV LV” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs

Frakcija nolēma piedalīties Krišjāņa Kariņa valdībā. Bija nobalsojuši 11 cilvēki par, 4 bija pret,1 nepiedalījās – Aldis Gobzems. Sadarbības līgums ir pilnīgi citādāks nekā tas jebkad ir bijis Latvijā, es pieļauju, ka frakcija turpinās darboties un frakcijas sastāvā ir cilvēki, kas neatbalsta šo valdību.

“Mēs, varu apsolīt, uz mežu nevienu nevedīsim, bet, ja mēs runājam par to, ko jūs gribētu no mums sadzirdēt, tad es jums šobrīd to neatbildēšu, es gribētu oficiāli šo te balsojumu redzēt, Saeimas plenārsēdē, kāds viņš ir bijis no frakcijas “KPV LV”, un tad arī mēs runāsim tālāk, kas būs, bet šobrīd mūsu sadarbības līgumā principā visas prasības ir izpildītas,” attrauca Saeimas deputāts Artuss Kaimiņš (“KPV LV”).

Plānots, ka balsojums par Kariņa valdības apstiprināšanu notiks trešdien Saeimas ārkārtas sēdē.

Atgādinām, ka topošajā Ministru kabinetā nav pārstāvēta “Saskaņa” un ZZS.