Partijas valdības veidošanā nav gatavas piekāpties

0 Komentāru
Partijas valdības veidošanā nav gatavas piekāpties
()

Vienotība neplāno mainīt savu piedāvājumu par amatu sadali nākamajā valdībā, lai gan tas neapmierina Zaļo un Zemnieku savienību. Ja partijas nespēs vienoties līdz nākamajai trešdienai, tad izšķiroša būs Valsts prezidenta Andra Bērziņa turpmākā rīcība. Pašlaik gan partijas alternatīva koalīcijas modeļa izveidi nopietni neapsver.

Trīs topošās koalīcijas partneri – Vienotība, Zaļo un zemnieku savienība un Nacionālā apvienība – šodien turpināja darba grupu sarunas par valdības deklarāciju. Salīdzinot ar sarunām par amatu sadali, diskusijās par valdības uzdevumiem sociālajā sfērā noritējušas apbrīnojami mierīgi un saskanīgi.

Foto: LETAVienotības valdes locekle Ilze Viņķele:
Nevienlīdzības mazināšana, pieejami veselības aprūpes pakalpojumi. Jāsaka atklāti – tās ir tādas tēzes, kuras mēs varēsim rakstīt gadus 20 uz priekšu deklarācijām pie darāmajiem darbiem.

Tikmēr sarunas par amatiem nonākušas strupceļā. Valsts prezidents Andris Bērziņš vakar trim partijām atvēlēja nedēļu laika, lai vienotos. Pašreizējais Ministru prezidentes amata kandidātes Laimdotas Straujumas piedāvājums apmierina Vienotību un Nacionālo apvienību, taču tam iebilst Zaļo un zemnieku savienība. Strīda iemesls – Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, kas iedalīta Nacionālajai apvienībai, bet ko vēlas arī zaļie zemnieki. Vienotība gan neplāno mainīt savu piedāvājumu.

Tātad ir cerība, ka zaļie zemnieki tomēr piekāpsies. Citu koalīcijas modeļu iespēja ir maz ticama. Lai gan Vienotības politiķi neoficiāli izplatījuši informāciju, ka zaļie zemnieki strādā pie koalīcijas ar Saskaņu, Zaļo un zemnieku savienības līderis Augusts Brigmanis apliecināja, ka apvienība šādu ceļu neies, un šāda veida sarunās nav iesaistīta. To neapstiprina arī Saskaņa, kas pašreiz notiekošo saista ar topošās koalīcijas partneru cīņām.

Foto: LETAAndrejs Elksniņš Andrejs Elksniņš  (Saskaņa):
Koalīcijas politiķi savā starpā ir tik lielā mērā saēdušies un mēģina izcīnīt labāku amatu, ka, manuprāt, prezidenta pacietībai pienāks gals.

Pie alternatīva koalīcijas modeļa nestrādā arī Vienotība. Nedēļas sākumā partijas līderi negaidīti paziņoja, ka plāno tikties arī ar nākamajā Saeimā iekļuvušajām mazajām partijām – Ingunas Sudrabas No Sirds Latvijai un Latvijas Reģionu apvienību. Abās partijās LNT ziņām apliecināja, ka Vienotība līdz šim tām nekādu ziņu nav devusi. Tāpēc var pieļaut, ka reāli Vienotība nemaz neizskata zaļo zemnieku vai Nacionālās apvienības aizvietošanu ar kādu no mazajiem partneriem.

Foto: LETALU profesors, politologs Juris Rozenvalds:
Pašlaik izskan visādi draudi, kas veidos jaunu koalīciju. Es, godīgi sakot, neredzu īpašas iespējas jaunai koalīcijai. Nav otrā komplekta, kas saka – ja jūs nevarat, tad mēs nāksim. Tādu mums nav. Šā situācija turpināsies kādu laiku, man šķiet, un šī valdība draud pārvērsties par tādu pašu draugu terāriju, kāda bija iepriekšējā. Jo no vienas puses it kā turas kopā, jo citas iespējas nav, bet tai pašā laikā pa vidu tur plēšas visādā veidā.

Zaļo un zemnieku apvienībai netīkamo Vienotības amatu sadales piedāvājumu, visticamāk, pieņems nedēļas nogalē vai valdes sēdē pirmdien. Ja līdz trešdienai vienošanās nebūs, tad tālākajos notikumus izšķirīga būs Valsts prezidenta nostāja.

0 Komentāru