Partijas turpina iesniegt sarakstus Saeimas vēlēšanām

0 Komentāru
Partijas turpina iesniegt sarakstus Saeimas vēlēšanām
Foto: Rūta Kalmuka/ F64

Partijas turpina iesniegt kandidātu sarakstus oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām. Piektdien, 3. augustā, to izdarīja pieci politiskie spēki, tostarp reitingu līdere – “Saskaņa”. Šai partijai mērķis vēlēšanās esot skaidrs – uzvara un valdības veidošana.

Piektdien agri no rīta pirmā uz Centrālo vēlēšanu komisiju devās partija “No sirds Latvijai” ar tās līderi Ingunu Sudrabu priekšgalā.

Viņa būs saraksta pirmais numurs Rīgas vēlēšanu apgabalā, bet partiju pametušo bijušo cīņubiedru vietā pārējos apgabalos ir mazzināmi kandidāti. Kurzemē lokomotīve būs uzņēmējs Juris Jaunzems, Zemgalē “Jūrmalas siltuma” Iepirkumu komisijas locekle Iveta Čivčiša. Savukārt Vidzemē “sirdslatviešu” pirmais numurs būs boksa treneris Gints Gābers, bet Latgalē- studentu apvienības “Dzintars” vadītājs Jānis Valtervitenheims.

Pēdējie gadi partijai gan nav bijuši veiksmīgi – vadīta skandalozā “Rīdzenes sarunu” parlamentārās izmeklēšanas komisijas, izjukusi Saeima frakcija un popularitātes reitingi, kas ir tālu no 5% barjeras. Tas gan Sudrabu nebiedē.

Inguna Sudraba
“No sirds Latvijai” priekšsēdētāja

Socioloģija ir cilvēku smadzeņu mazgāšanas mašīna. Ko rāda socioloģija, drīzāk jāsatraucas, ka valstī ir liela daļu cilvēku, kuri ir vienaldzīgi par to, kas notiek valstī, vai viņiem ir bail pateikt savu viedokli un viņi nepasaka taisnību par to, kas notiek valstī.

Vēl sliktāka situācija ar reitingiem ir nākamajiem sarakstu iesniedzējiem – jaunizveidotajai partijai “Progresīvie”. Politiskais spēks nolēmis par visu vēlēšanu apgabalu pirmo numuru nominēt sievietes, lai tādējādi, pēc pašu teiktā, iestātos par sieviešu politiskās līdzdalības veicināšanu.

“Progresīvo” līdere Rīgā ir bijusī “Iespējamās misijas” skolotāja Antoņina Ņenaševa, Kurzemē juriste Dace Kavasa, bet Zemgalē – Latvijas Universitātes profesore Līga Rasnača. Tikmēr Vidzemē “Progresīvo” lokomotīve būs juriste Inga Liepa-Meiere, bet Latgalē – kinokritiķe un Latvijas kultūras akadēmijas doktorante Agnese Logina.

Roberts Putnis
partijas “Progresīvie” vadītājs

Mums bija svarīgi demonstrēt politisko pārliecību ar to, ka neviens no mūsu kandidātiem nav norādījis etnisko piederību. Mēs uzskatāms, ka tas faktors ir šķeltniecisks. Otrs ir arī ģimenes stāvokļa nenorādīšana.

Dienas vidū kandidātu sarakstu iesniedza aptauju līderis “Saskaņa”.  Tās lokomotīve Rīgā būs kādreizējas ekonomikas un izglītības ministrs Vjačeslavs Dombrovskis, Kurzemē – Vienotības pārbēdzējs, kādreizējais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, bet Zemgalē Saeimas deputāts Ivars Zariņš. Savukārt Vidzemē “Saskaņas” pirmais numurs būs Izglītības ministrijas bijusī ierēdne Evija Papule, bet Latgalē – Rēzeknes domes deputāts Jānis Krišāns.

Saskaņas mērķis ir valdības veidošana.

Vjačeslavs Dombrovskis
partijas “Saskaņa” premjera amata kandidāts

“Saskaņa” ir vienīgā partija, kas vieno gan latviešus, gan nelatviešus, nevelkot nekādas sarkanās līnijas pret citām partijām un nepiedaloties naidu politikā. Vēlamies parādīt, ka varam sasniegt kā valsts, ja visi strādāsim kopā.

Pievakarē sarakstu iesniedza Latvijas Krievu savienība, kas pēdējā laikā īpaši aktivizējusies mazākumtautību skolu aizstāvībā un centīsies “Saskaņai” atņemt daļu tai vēsturiski lojālo krievvalodīgu vēlētāju.

Partijas redzamākajai līderei Tatjanai Ždanokai kandidēt liedz tas, ka viņa vēl pēc 1991.gada 13.janvāra aktīvi darbojās Komunistiskajā partijā. Tomēr Krievu savienība viņu virza kā Vidzemes vēlēšanu apgabala pirmo numuru, un gala vārds šajā jautājumā būs jāpieņem Centrālajai vēlēšanu komisijai.

Krievu savienības pirmais numurs būs Rīgā premjera amata kandidāts Andrejs Mamikins, bet Kurzemē Elita Kosaka. Tikmēr Zemgalē Krievu savienība lielākās cerības saista ar Ludmilu Ušakovu, bet Latgalē – Jevgeņiju Krjukovu.

Savukārt kā pēdējie piektdienas vakarā sarakstu iesniedz valdības koalīcijas partija – Nacionālā apvienība. Tās pirmais numurs Rīgā ir kultūras ministre Dace Melbārde, Kurzemē – Talsu novada domes deputāte Ilze Indriksone, bet Zemgalē – parlamentārietis Edvīns Šnore. Vidzemē Nacionālās apvienības lokomotīve būs Saeimas deputāts Raivis Dzintars, bet Latgalē – Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas rektors Edmunds Teirumnieks.

Iesniegt kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām var līdz otrdienai, 7.augustam. Pirmdien sarakstu iesniegšanu Centrālajā vēlēšanu komisijā pieteikuši vēl trīs politiskie spēki – Saeimas deputāta Artusa Kaimiņa “KPV LV”, “Latviešu nacionālisti” un apvienība SKG.

0 Komentāru