Partijas “Progresīvie” piedāvājums Eiropas Parlamenta vēlēšanām

1 komentārs
Partijas “Progresīvie” piedāvājums Eiropas Parlamenta vēlēšanām
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Tuvojoties Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām, LNT Ziņas analizē to desmit politisko spēku piedāvājumu, kuri pēdējās Saeimas vēlēšanās ieguva vislielāko vēlētāju atbalstu. Sižetu cikla pirmajā sērijā – partija “Progresīvie”.

“Progresīvie” tika izveidoti īsi pirms 2017. gada pašvaldību vēlēšanām, kurās ieguva nelielu pārstāvniecību divos novados – Mārupē un Aizputē. Vēlāk, startējot Saeimas vēlēšanās, ar 2,6% vēlētāju atbalstu bija par maz, lai iekļūtu parlamentā.

Jaunākā aptauja rāda, ka “Progresīvie” šobrīd ir samērā tuvu 5% barjerai, kas EP vēlēšanās ir jāpārvar. Proti, par to balsot gatavi varētu būt 4,3% vēlētāju.

”Progresīvie” savu kandidātu sarakstu EP vēlēšanās Centrālajā vēlēšanu komisijā (CVK) iesniedza kā vieni no pirmajiem.

Bijušais partijas vadītājs Māris Graudiņš sarakstā varētu būt viens no pieredzējušākajiem Eiropas jautājumos, jo ilgus gadus vadījis EP informācijas biroju Rīgā. Taču viņam atvēlēts 12. kārtas numurs. Sarakstā līderes vietu ieņem cilvēku ar īpašām vajadzībām organizācijas ”Sustento” vadītāja Gunta Anča. Publiski ziņas par to izskanēja šā gada sākumā.

“Pirmo reizi Latvijā kā Nr. 1 vēlēšanu sarakstā – sieviete ratiņkrēslā” – ar šo mediju ziņu virsrakstu partijas vadītājs Roberts Putnis dalījās sociālajos tīklos. Daudziem tas lika domāt, ka Anča saraksta augšgalā nokļuvusi invaliditātes un dzimuma, nevis profesionālās pieredzes dēļ.

Dažādu Eiropas Savienības (ES) institūciju konsultēšana par sociālajiem jautājumiem bijis galvenais iemesls, kādēļ Anča bieži manīta lidostā ceļā uz Briseli.

Putnis neuzskata, ka dalīšanās ar ziņu virsrakstu bijusi kļūda, gluži otrādi – viņu negatīvi pārsteigusi sabiedrības reakcija. “Tā man noteikti bija vilšanās, arī Latvijas sabiedrības liberālajā galā. Vai tā ir sieviete Ministru prezidente, prezidente vai pirmā ievēlētā parlamentāriete, vai tas ir pirmais gejs Ministru prezidents, tas ir jānovērtē, ka cilvēks no grupas, kura nav bijusi pārstāvēta kaut kādā jomā, ir paveicis kaut ko, ka viņš ir tas, kas pirmais to izdara.”

Putnis vēlēšanās ir “Progresīvo” otrais numurs, jo partija saraksta veidošanā mēģinājusi ievērot dzimumu līdzsvaru. Plašākai sabiedrībai viņš zināms kā bijušais sabiedrības par atklātību ”Delna” vadītājs. Politikai Putnis pievērsās jau pēc nākamā karjeras pagrieziena – Kultūras ministrijas Mediju nodaļas vadītāja amata zaudēšanas.

Progresīvie vēlētājus pārsvarā meklē sociālajos tīklos un arī protesta akcijās. Pirms Saeimas vēlēšanām partijas reitings spēja uzkāpt līdz 2,5%.

Tagad – pirms EP vēlēšanām – reitingi nedaudz pārsnieguši 4%. Lai tiktu tālāk, partija vēlētājus mēģina meklēt arī ārpus, kā paši saka, “sociālo tīklu burbuļa”. “Ir neliela vides reklāmas akcija pieturvietās, un uz sabiedriskā transporta izvietoti plakāti, un būs arī radio kampaņa, ko mēs šobrīd varam atļauties,” komentē Putnis.

“Progresīvie” sevi sauc par sociāldemokrātiem. No vienas puses, būtiska cilvēku sociālā aizsardzība, no otras – rūpes par zaļāku vidi. Briselē plāno pievienoties šobrīd otrajam lielākajam politiskajam spēkam – Sociāldemokrātu grupai.

Eiropas mēroga formula pensijām un minimālajai algai, veselības vicekomisāra amats, medicīniskās marihuānas legalizācija, seksuālo minoritāšu tiesības – ir daži no “Progresīvo” priekšvēlēšanu solījumiem. Tie un atbalsts aizvien ciešākai ES dalībvalstu federalizācijai – ir galvenā kritika, kuru partijai priekšvēlēšanu debatēs velta konkurenti.

“Progresīvie” mēģina uzrunāt mazaizsargātākās sabiedrības grupas, tāpat tai būtiski ir jaunieši, kuriem rūp vides problēmas. Tā varētu mēģināt sev piesaistīt vēlētājus, kas vīlušies, piemēram, “Vienotībā” vai partijā “KPV LV”.

Ņemot vērā startu Saeimas vēlēšanās, partija četru gadu periodam ir ieguvusi nepilnu 63 000 eiro finansējumu no valsts budžeta. Partijas vadītājs norāda, ka ziedojumos “Progresīvie” pērn saņēmuši 97 000 eiro. KNAB datubāze liecina, ka starp lielākajiem ziedotājiem ir bijušais partijas vadītājs Māris Graudiņš, “Draugiem” lielākais īpašnieks Agris Tamanis un IT uzņēmējs, partijas biedrs Dmitrijs Fjodorovs.

13. maijā LNT Ziņas analizēs, ko vēlēšanās sola Latvijas Krievu savienība.