Partijas plāno līdz ceturtdienas vakaram vienoties par valdības deklarāciju un sadarbības līgumiem

0 Komentāru
Partijas plāno līdz ceturtdienas vakaram vienoties par valdības deklarāciju un sadarbības līgumiem
DMITRIJS SUĻŽICS, F64

Krišjāņa Kariņa valdības deklarācija būs gatava līdz ceturtdienas vakaram – tā apņēmušās partijas, kas piedalās sarunās par jaunās valdības veidošanu. Šobrīd gan ir skaidrs, ka visus priekšvēlēšanu solījumus izpildīt nebūs iespējams, jo valsts budžetā tam naudas nepietiek.

Konservatīvi aprēķini liecina – politiķu solījumu izpilde prasītu par 660 miljoniem vairāk nekā valstij ir. Tomēr valdības veidotāji apsprieda un konceptuāli piekrita arī potenciālā premjera Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) fiskālās disciplīnas paktam. Tas paredz šogad nemainīt nodokļus un arī iekļauties Eiropas noteiktajos budžeta deficīta rāmjos.

“Jautājums, kā mūsu ekonomika attīstīsies, kā mēs skatīsim nodokļus, un tā rāmjos mēs virzīsimies uz priekšu. Bet šobrīd apetīte nedaudz pārsniedz iespējas, bet nav nesamērojama,” norādīja Kariņš.

Kariņš paredzēja, ka šogad nauda atradīsies skaļāko iepriekšējās valdības solījumu izpildei, piemēram, lai paceltu mediķu algas par 20%, bet tā īsti savu politiku jaunā vara īstenos no 2020.gada. Tam neiebilda arī citi.

Apvienības “Attīstībai/Par!” pārstāvis Juris Pūce norādīja: “Mēs jau negatavojam šodien budžetu. Tas, ko šie FM aprēķini palīdz – prioritātes noteikt, kurā gadā, ko darīt, jo mēs jau veidojam valdību četriem gadiem.”

Galīgā vienošanās netika panākta arī par citu strīdīgu jautājumu – līgumu, kas regulēs partiju sadarbību. Līguma melnraksts paredzēja saglabāt koalīcijas padomi, pret ko priekšvēlēšanu kampaņā asi iestājās “KPV LV”. Tagad diskusijas par to atliktas uz vēl vienu dienu.

“Mums faktiski ir būtiski iebildumi, un tas arī ir sagaidāms, jo mēs savā programmā runājam par likvidēšanu. Mēs rīt piedāvājam savu redzējumu sadarbības līgumam un par to ar partneriem turpināsim diskutēt,” pauda “KPV LV” pārstāvis Atis Zakatistovs.

Politiķi plāno darbu pie valdības deklarācijas pabeigt līdz ceturtdienai, 17.janvārim. Tas ļautu partiju valdēm nedēļas nogalē pieņemt galīgos lēmumus par dalību Kariņa valdībā. Pēc tam pirmdien Kariņš tiktos ar valsts prezidentu Raimondu Vējoni, bet Saeimas balsojums par valdības apstiprināšanu notiktu otrdien, 22.janvārī.

0 Komentāru