Pārskata Izglītības un zinātnes ministrijas izdevumus

0 Komentāru
Pārskata Izglītības un zinātnes ministrijas izdevumus
PAULA ČURKSTE, LETA

Šonedēļ koalīcijas politiķiem turpinot darbu pie nākamā gada budžeta, tie vienojās, ka tas būs izdevumu pārskatīšanas budžets. Lai naudu taupītu, izveidota arī darba grupa, un ceturtdien tā sprieda, kādi izdevumi pārskatāmi Izglītības un zinātnes ministrijas jomās.

Ministriju līdzekļu pārskatīšana uzreiz nenozīmē finanšu samazinājumu, uzsver Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs Atis Zakatistovs (“KPV LV”). Pārskatot naudas izlietojumu, tiek atbrīvoti līdzekļi, kurus nākotnē var izmantot jaunu ministrijas prioritāšu īstenošanai.

“Šodien mēs tikāmies ar Izglītības ministriju, tā jau bija mūsu otrā tikšanās. Mēs esam tikušies arī ar citām ministrijām, un tas, ko mēs mēģinām saprast, vai ir kādas sinerģijas, kā līdzekļus nevis samazināt, bet izmantot labāk, lai efektīvāk sniegtu pakalpojumus cilvēkiem. Principā tas noteikti skars visas nozares. Diskutablākā šobrīd ir zinātne un augstākā izglītība. Varbūt tieši tāpēc, ka vispārīgajā izglītībā tie virzieni ir iezīmēti jau, un tur jau notiek konkrētas rīcības,” norāda Zakatistovs.

Šajā jautājumā arī notiek diskusija starp Izglītības un Finanšu ministriju. Izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) kā augstāku prioritāti redz zinātni, bet Finanšu ministrija uzskata, ka vispirms nepieciešams sakārtot Latvijas augstskolu darbu.

“Tāpēc arīdzan mēs vienojāmies, ka Izglītības un zinātnes ministrija iet pēc sava plāna, proti, mēs sākam ar zinātnes sakārtošanu, bet paralēli tam skatāmies, kā, cik efektīvi kārtojas augstskolās esošo programmu skaits. Proti, kā tiek mazināta programmu fragmentācija. Un vēl, cik lielā mērā mēs varam domāt par augstskolas pārvaldības modeļu maiņu,” norāda Šuplinska.

Ministre arī uzsver, ka šobrīd tā ir politiskā izšķiršanās, kāda būs ministrijas rīcība un kurai nozarei par labu tā mainīs akcentus. Pārskatot izdevumus, var mainīties ne tikai iestāžu pārvaldības, bet arī finansēšanas modeļi.

“Ir stāsts par to, ka mēs mēģinām redzēt, kuras programmas mums ir patiešām efektīvas, kuras mazāk efektīvas, kā mēs varētu uzlabot kontroli vai tieši to mazināt, uzticoties vairāk augstskolu autonomijai,” saka Šuplinska.

Darbs pie Izglītības ministrijas izdevumu pārskatīšanas turpināsies. Valdības sēde par nākamā gada budžeta sadali un prioritārajām jomām notiks pēc divām nedēļām, 23. augustā.

0 Komentāru