Par Saeimas atlaišanu dažās dienās parakstījušies vairāk nekā 25 000 cilvēku. Kā to vērtē deputāti?

54 komentāri

Latvijas turpmākie galvenie uzdevumi ir uzlabot demogrāfisko situāciju, izveidot efektīvu valsts pārvaldi un ekonomiku – tā svinīgajā Saeimas sēdē par godu valsts svētkiem, sacīja parlamenta priekšsēdētāja Ināra Mūrniece (VL-TB/LNNK).

Vienlaikus daudziem pārsteigumu radījusi negaidīti augstā iedzīvotāju aktivitāte, šajā nedēļas nogalē internetā parakstoties par Saeimas atlaišanas rosināšanu.

Uz Saeimas svinīgo sēdi par godu Latvijas proklamēšanas svētku 101. gadadienai bija ieradušies deputāti, bijušie Augstākās padomes locekļi, kuri balsoja par Latvijas neatkarības atjaunošanu, valdības ministri, ārvalstu viesi, Valsts prezidents un eksprezidenti.

“Novēlu visiem dzīvesprieku, lepnumu par sevi, par savu valsti un drošu skatu nākotnē. Tikai mēs visi kopā, saviem spēkiem Latviju padarīsim tādu, kādu mēs to vēlētos redzēt,” teica bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Svinīgās parlamenta sēdes darba kārtībā bija Saeimas priekšsēdētājas Ināras Mūrnieces uzruna. Parlamenta spīkere uzsvēra, ka trīs galvenie Latvijas uzdevumi ir uzlabot demogrāfisko situāciju, izveidot efektīvu pārvaldi un ekonomiku.

“Ikvienai Saeimai, ikvienai valdībai ir jāatceras, ka tās galvenais mērķis ir Latvijas valsts ilgtspēja. Tas ierakstīts mūsu Satversmē. Tā ir mūsu vaduguns,” norādīja Mūrniece.

Šoreiz svinības Saeimā gan nedaudz izbojājis fakts, ka tikko kā sākusies parakstu vākšana par šā parlamenta sasaukuma atlaišanu. Tikai dažu dienu laikā par šo priekšlikumu parakstījušies jau vairāk nekā 25 000 iedzīvotāju.

Lasi vēl Pētījums: 13.Saeimai iedzīvotāji uzticas ievērojami vairāk nekā Zatlera atlaistajai

Lai notiktu referendums par Saeimas atlaišanu, par to gada laikā jāparakstās vienai desmitajai daļai vēlētāju jeb 155 000 cilvēku. Ņemot vērā pašreizējos parakstīšanās tempus, šāda iespēja ir ticama.

“Nenoliedzami pieķērušies jaudīgi politiskie spēki, kas šo kampaņu grib iegriezt aktīvāku – es varētu runāt gan par “Saskaņas” partiju, gan ZZS, gan Gobzema kungu, un, protams, viņi pieslēgs visus resursus, lai notiktu politiskas pārmaiņas. Protams, mēs respektēsim jebkādu pilsoņu izvēli, un ir labi, ka pilsoņi ir aktīvi, bet ir jāsaprot, ka aiz katra notikuma parasti kāds stāv. Un ar ļoti noteiktām interesēm,” norādīja VL-TB/LNNK Saeimas frakcijas vadītājs Raivis Dzintars.

Parakstu vāšana sākusies Saeimas varas partijām nelabvēlīgā laikā – tikko kā pieņemts daudz kritizētais valsts budžets, kurā pieņemts nepopulārais lēmums par finansējuma palielināšanu partijām. Tāpat nav pilnībā izpildīts solījums mediķiem par algu palielināšanu. Lielāko parlamenta opozīcijas frakciju pārstāvji vēl nav izlēmuši, vai iesaistīsies Saeimas atlaišanas rosināšanas kampaņā.

“Saskaņas” Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs LNT Ziņām pauda: “Mēs pārrunājām arī frakcijā, un mums ir saprotama un simpātiska šī tautas reakcija uz to aroganci, visatļautību un mazspēju no valdības puses. Es noteikti parakstīšos.”

Vaicāts, vai aicinās parakstīties arī citus, Urbanovičs atbildēja: “Par taktiku runāsim tuvākajā valdes sēdē.”

Savukārt Saeimas deputāte Dana Reizniece-Ozola norādīja: “Domāju, ka tai jābūt tautas iniciatīvai, nevis politisko partiju spēlītēm un intrigām. Es neesmu parakstījusies. Citādi būtu jocīgi, ka mēs paši sevi ieceļam, paši atlaižam, paši piešķiram sev naudu – politiskajām partijām.”

To, ka šī Saeima savā darbā ne vienmēr bijusi uzdevumu augstumos, no parlamenta tribīnes atzina arī Ināra Mūrniece: “Šajā Saeimā ir ievēlēti septiņu politisko partiju pārstāvji. Būtiski nomainījies parlamenta sastāvs. Praktiskā politika kļuvusi arvien fragmentētāka, arvien emocionālāka. Tas neviļus rada bažas, vai pat pēc garām diskusijām vienmēr spējam pieņemt kvalitatīvus un profesionālus lēmumus.”

Pēc Saeimas priekšsēdētājas uzrunas deputāti kopīgi nodziedāja valsts himnu un pēc tam valsts svētkus svinēja ar šampanieša glāzēm pasākuma saviesīgajā daļā.

54 komentāri