Par politiku interesējies jau no piecu gadu vecuma. Kas ir jaunievēlētais prezidents Levits?

1 komentārs

Trešdien, 29.maijā, Saeima Valsts prezidenta amatā ievēlēja Egilu Levitu. Par viņu nobalsoja 61 deputāts, savukārt pret balsoja 32 deputāti.

Šī bija pirmā reize Latvijas vēsturē, kad parlaments prezidentu ievēlēja atklātā balsojumā, un pirmā reize, kad prezidenta ievēlēšanas procesu nepavadīja milzu intrigas.

Jaunievēlētais prezidenta Egils Levits dzimis 1955.gadā, Rīgā. Lasīt iemācījies tik agri un veikli, ka mācības sāka jau uzreiz otrajā klasē toreizējā Rīgas 2. vidusskolā. Dienu pēc ievēlēšanas amatā Levits pirmo reizi pēc daudziem daudziem gadiem – atkal vēra skolas durvis.  Levits mācījās ķīmijas novirziena klasē, mīļākie priekšmeti – bioloģija un vēsture.

Viņam atmiņā spilgti iespiedusies biedējoša sajūta par skolai blakus esošo Komunistiskās partijas centrālkomiteju – ēku, kur pašlaik atrodas Ārlietu ministrija.

“Tas bija varas centrs Latvijā, kad mēs te dauzījāmies, skolojās lika iet savās vietā, citādāk no centrālkomitejas jūs te redzēs, un jums būs slikti! Lai neredz, kā mēs te dauzāmies, tā kā tā Centrālkomiteja aiz logiem mums vienmēr bija bieds,” sarunā ar TV3 Ziņām atminas Levits.

Levita tēvs Jonass, pēc tautības – ebrejs, bija inženieris un nelokāms padomju režīma pretinieks. Viņa ģimene tika iznīcināta holokaustā, un par šo skumjo dzīves daļu tēvs nekad neesot runājis, toties daudz stāstījis par politiku. Tā jau piecu gadu vecumā par to radot interesi arī dēlā. Jau no agras bērnības Levitam bija skaidrs, ka Latvija ir okupēta.

Levitam bija 17 gadu, kad viņa ģimenei radās iespēja pamest Padomju savienību. PSRS un rietumvalstu attiecībās bija iestājies neliels atkusnis, un ebreju izcelsmes ģimenēm ļāva pārcelties uz Izraēlu. Levita ģimene gan devās nevis turp, bet uz Vāciju, kur dzīvojuši mātes radi. Aizbraukšana bija nolikta uzreiz nākamajā dienā pēc izlaiduma, tolaik 17 gadīgo Egilu šis lēmums nebūt nepriecēja.

Vācijā, Minsteres latviešu ģimnāzijā, Levits pabeidza 12.klasi, jo ar Latvijā iegūto vidusskolas atestātu nepietika, lai studētu Vācijā. Vēlāk Hamburgas universitātē tika iegūta jurista un politologa izglītība.

Plašāk skatieties TV3 Ziņu dokumentālajā filmā – “Kas ir Levits?”