“Panāksim, ka strādāt ir motivēti visi, kuri var un atrodas Latvijā!” Uzzini, ko sola topošā valdība

1 komentārs
“Panāksim, ka strādāt ir motivēti visi, kuri var un atrodas Latvijā!” Uzzini, ko sola topošā valdība
DĀVIS ŪLDANS, F64

Topošās koalīcijas partijas pilnībā vienojušās par valdības deklarāciju, sadarbības līgumu un fiskālās disciplīnas līgumu. Tagad šos dokumentus pārlasīšot korektori, bet trešdien, 23. janvārī, no rīta politiķi tos varētu parakstīt.

LNT Ziņu rīcībā nonācis esošais valdības deklarācijas projekts – piedāvājam uzzināt dažus no punktiem, ko vēlas īstenot topošā premjera amata kandidāta Krišjāņa Kariņa (JV) valdība.

Finanšu sistēmas sakārtošana, valsts drošības stiprināšana un citi jautājumi – kādas būs valdības darba prioritātes?

Kā izriet no deklarācija rakstītā, “Jaunā Vienotība”, “KPV LV”, Jaunā konservatīvā partija, “Attīstībai/Par!”, Nacionālās apvienība “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK ir vienojušās kopīgi strādāt valdībā, kuras mērķi, rūpējoties par Latvijas iedzīvotāju labklājību, būs – eiroatlantiskā kursa stiprināšana, fiskālā disciplīna, bezkompromisu tiesiskums, nevienlīdzības samazināšana un tautas ataudze.

Valdības darba prioritātes būšot finanšu sistēmas sakārtošana, valsts drošības stiprināšana, tiesiskuma stiprināšana, administratīvi teritoriālās reformas īstenošana, veselības aprūpes sistēmas un izglītības sistēmas kvalitātes un pieejamības uzlabošana, obligātā iepirkuma komponentes atcelšana, tautsaimniecības konkurētspējas, produktivitātes un investīciju apjomu paaugstināšana, kā arī demogrāfiskās situācijas uzlabošana. Pēc topošās valdības deklarācijas projektā minētā, valdības darbs šo prioritāšu īstenošanā tiks balstīts uz stingru fiskālo disciplīnu ar tiekšanos uz pārpalikuma veidošanu valsts budžetā.

12

Plāno izvērtēt jaunas tiesas izveidošanu

Premjera amata kandidāta Krišjāņa Kariņa (JV) valdība sola nodrošināt ārpustiesas strīdu izskatīšanas veidu plašāku izmantošanu, kā arī pārskatīt realizētās tiesu reformas efektivitāti, izvērtējot jaunas specializētas tiesas izveidošanu komercstrīdu, korupcijas un finanšu noziegumu jomā.

Topošā valdība apņēmusies veicināt personu tiesību un interešu visaptverošu un stabilu aizsardzību tiesu sistēmā, novēršot lietas dalībnieku procesuālo tiesību negodprātīgu izmantošanu, samazinot lietu izskatīšanas ilgumu tiesās un uzkrāto neizskatīto lietu skaitu. Tāpat iecerēts attīstīt modernus tehnoloģiskus risinājumus tieslietu sistēmas nodrošināšanā, kā arī stiprināt tiesu priekšsēdētāju, virsprokuroru un izmeklēšanu uzraugošās personas institūta nozīmi un atbildību, nodrošinot kvalitatīvu pirmstiesas izmeklēšanas un tiesu sistēmas funkcionēšanu.

Politiķi arī iecerējuši, ka nodrošināt stingrākus tiesu sistēmas un administrēšanas procesuālos grozījumus, novēršot iespējas novilcināt tiesas procesus, kā arī stiprināt advokatūras atbildību un ētiku. Tāpat plānots turpināt stiprināt maksātnespējas uzraudzības sistēmu, pārskatot tās efektivitāti un izskaužot negodprātīgu principu realizēšanu.

“Nodrošināsim ārpustiesas strīdu izskatīšanas veidu (šķīrējtiesas un mediācijas) plašāku izmantošanu, kā arī pārskatīsim realizētās tiesu reformas efektivitāti, izvērtējot jaunas specializētas tiesas izveidošanu komercstrīdu, korupcijas, ekonomisko un finanšu noziegumu jomā. Attīstīsim un stiprināsim Iekšlietu ministrijas un tās padotības iestāžu resursus, tostarp, cīņai pret terorismu un ekonomiskajiem noziegumiem,” teikts deklarācijas projektā.

Attiecībā uz cīņu ar finanšu noziegumiem, jaunā valdība sola nepieciešamajā apjomā finansēt Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komitejas “Moneyval” ziņojumā ietverto prasību izpildi ar mērķi stiprināt Latvijas spējas cīnīties ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un terorisma finansēšanu. “Moneyval” ziņojumā ietverto prasību izpilde, finansējuma nodrošināšana ir sadarbības partneru solidāra atbildība atbilstoši deklarācijai pievienotā sadarbības līguma noteikumiem.

Politiķi arī plāno izvērtēt iekšlietu nozarei piešķirto valsts budžeta un materiāltehnisko līdzekļu izlietojumu, nodrošinot efektīvu cilvēkresursu politiku, kā arī īpašu uzmanību veltot tehnoloģiju inovācijām.

Iekšējās drošības jomā plānots uzlabot pirmstiesas izmeklēšanas efektivitāti, palielināt uzraugošā prokurora lomu un atbildību pirmstiesas izmeklēšanā, kā arī attīstīt Iekšējās drošības biroju.

Politiķi sola uzlabot civilās aizsardzības sistēmas darbību valstī, meklēt finansējumu Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta materiāltehniskajam nodrošinājumam un stiprināt Brīvprātīgo ugunsdzēsēju biedrības.

Jaunā valdība arī sola turpināt Austrumu robežjoslas izbūvi un aprīkošanu, kā arī izveidot Latvijas interesēm atbilstošu un kontrolējamu ārzemnieku ieceļošanas sistēmu.

Lai nodrošinātu godīgu konkurenci apsardzes nozarē, iecerēts pilnveidot tās normatīvo regulējumu.

Kariņa veidotā valdība arī vēlas samazināt partiju atkarību no privātiem ziedojumiem, palielinot tām valsts budžeta finansējumu līdz Baltijas valstu vidējam līmenim.

Tāpat plānots attīstīt Valsts valodas centra spējas novērst valsts valodas pārkāpumus, īstenot Liepājas cietuma būvniecību, izvērtēt tiesu izpildītāju un maksātnespējas administratoru darbības finansējuma modeļus.

Jaunā valdība arī sadaļā par “Bezkompromisu tiesiskumu un likuma varu” iekļāvusi arī apņemšanos turpināt ar PSRS Valsts drošības komiteju saistīto dokumentu izpēti.

1 komentārs