Pabriks prognozē Latvijas un Dānijas attiecību pasliktināšanos Misānes lietas dēļ

2 komentāri
Pabriks prognozē Latvijas un Dānijas attiecību pasliktināšanos Misānes lietas dēļ
IEVA MAKARE, LETA

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) prognozē Latvijas un Dānijas attiecību pasliktināšanos Dānijā apcietinātās Kristīnes Misānes lietas dēļ.

Pabriks mikroblogošanas vietnē “Twitter” ierakstījis: “Šķiet, ka drīzumā abu valstu attiecības kļūs ļoti sensitīvas.”

“Mūsu pilsone Misāne jau 418 dienas ir Dānijas cietumā, riskējot tapt nosūtītai uz Dienvidāfrikas Republiku (DĀR) par noziegumu, kas nav īsts noziegums. Tas ir kauns Dānijas tieslietu un politiskajai sistēmai,” izteicies politiķis.

Pabriks tāpat publiski kaunināja Dānijas varasiestādes, uzsverot, ka tās domājot, ka Latvijas ieslodzītajai būs labi starp 17 citiem ieslodzītajiem DĀR. “Vai viņi tāpat attiektos pret saviem pilsoņiem?” retoriski vaicāja ministrs.

Kā ziņots, Dānijas tiesa ceturtdien nolēma paturēt apcietinājumā valstī aizturēto Misāni, aģentūrai LETA pavēstīja Misānes pārstāvji.  Tiesas sēde tika lemts par Misānes paturēšanu apcietinājumā vai atbrīvošanu, jo DĀR nebija viņu pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā.

Sievietes pārstāvji apgalvo, ka tiesa sākotnēji nolēma Misāni atbrīvot, taču Dānijas prokuratūra nekavējoties cēla pretprasību. Šoreiz Dānijas prokuratūra argumentējusi savu rīcību ar to, ka DĀR ir garantējusi Misānei vietu cietuma kamerā kopā ar 18 citām ieslodzītajām, kur viņai būtu nodrošināti 4,4 kvadrātmetri personīgās telpas.

Misāne ir vērsusies pie Latvijas Ģenerālprokuratūras, lūdzot veikt viņas nopratināšanu Dānijas cietumā, aģentūrai LETA iepriekš pavēstīja viņas pārstāvji. Lūgums izteikts, lai, iespējams, iegūtu papildu pierādījumus par viņai inkriminētajām apsūdzībām.

Ģenerālprokuratūras pārstāve Laura Majevska aģentūrai LETA norādīja, ka ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers ir sazinājies ar Latvijas vēstnieci Dānijā Aldu Vanagu, kura telefoniski apliecinājusi gatavību pieņemt un nodot Ģenerālprokuratūrai Misānes pašrocīgi uzrakstītu liecību.

Prokuratūrā iepriekš skaidroja, ka Misānei DĀR tiek inkriminētas darbības, kas Latvijā neparedz nozīmīgus sodus, attiecīgi Eiropas apcietinājuma orderi par šīm darbībām nav bijis likumīga pamata pieņemt. Attiecībā uz citu iespējamo Misānes rīcību, kas teorētiski varētu atbilst krāpšanai un dokumenta viltošanai, Latvija, ņemot vērā pierādījumu trūkumu, nevarētu garantēt personas kriminālvajāšanu Latvijā, norādīja Latvijas prokuratūrā.

Eiropas apcietinājuma lēmumu ir iespējams pieņemt tikai ar nosacījumu, ka Latvijā ir sākts kriminālprocess, persona ir vismaz atzīta par aizdomās turēto un izmeklēšanas tiesnesis ir pieņēmis lēmumu par drošības līdzekļa – apcietinājuma – piemērošanu, uzsver prokuratūra.

Saeima nolēmusi lūgt Dānijas atbildīgajām iestādēm neizdot Latvijas pilsoni Misāni DĀR. Savukārt Tieslietu ministrija solījusi turpināt sadarbību ar DĀR iestādēm, lai nodrošinātu Misānes atgriešanu Latvijā.

Misānes pārstāvji aģentūru LETA iepriekš informēja, ka sieviete 2011. gadā iepazinusies ar DĀR pilsoni un pēc četriem gadiem abiem piedzimusi meita. Taču starp abiem vecākiem sākušies konflikti, kas sākotnēji bijuši finansiāli motivēti. Pēc tam vīrietis vienpusēji nolēmis pārtraukt attiecības un esot sācis vardarbīgi izturēties gan pret Misāni, gan pret abiem ģimenes nepilngadīgajiem bērniem.

Baidoties par savu un savu bērnu drošību un dzīvību, 2018. gada maijā Kristīne nolēmusi meklēt patvērumu Latvijā, norādīja radinieki. 2018. gada decembrī Misāne devusies darba braucienā caur Kopenhāgenu uz Mozambiku, taču, šķērsojot robežu, viņa aizturēta, jo bijusi Interpola meklēšanā. DĀR bija norādījusi, ka Misāne tiek meklēta par bērna nolaupīšanu. Tagad DĀR sievietei draudot 15 gadus ilgs cietumsods.

2 komentāri