Pabriks: No ASV un ES tirdzniecības saspīlējuma ieguvēji būs Ķīna un Krievija

0 Komentāru

Kāda būs tālākā ASV un Eiropas Savienības (ES) tirdzniecības nākotne – šis jautājums šobrīd atrodas Eiropas valstu dienaskārtības augšgalā. 

Strīds par alumīnija un tērauda muitas tarifiem, kas nodēvēts jau par tirdzniecības karu – trešdien, 14. martā, tiks apspriests Eiropas Parlamentā (EP) Strasbūrā.

ASV prezidenta Donalda Trampa aizvadītajā nedēļā parakstītais rīkojums par muitas tarifu piemērošanu alumīnijam un tēraudam izraisījis saspīlējumu ASV un ES valstu starpā. Kā intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” pastāstīja EP deputāts Artis Pabriks (V), Trampa lēmums esot satraucis ne vien ES un ASV sabiedrotos Āzijā, bet arī pašu ASV kongresu.

Artis Pabriks
EP deputāts (V)

Tas lielā mērā ir ekonomiskais nacionālisms, kas ļoti labi aiziet daļā ASV sabiedrības. Tas ir nopietni satraucis ne tikai ES un ASV sabiedrotos Āzijā – Dienvidkoreju un Japānu, bet arī ļoti daudzus cilvēkus ASV kongresā. Ja mēs gribam ironizēt, mēs varētu pateikt, ka Tramps šeit ir tāds starptautiskais tirdzniecības huligāns vai antiglobālistu atbalstītājs, jo tas nav tikai par tarifiem, tas ir arī par esošās starptautiskās tirdzniecības sistēmas vājināšanu.

Pēc Pabrika ieskatiem – gadījumā, ja tiks ieviesti šādi tarifi pret ASV sabiedrotajiem, tas var eskalēt situāciju un nākt par labu trešajām valstīm, piemēram, Krievijai un Ķīnai.

“Tas vājina Rietumu vienoto attieksmi globālajā tirgū. Ja mēs agrāk runājām par to, ka varam vienotu starptautisko tirdzniecību, tad pašlaik Rietumu nebūs spējīgi ko tādu darīt: katrs būs pats par sevi – lielie par lieliem, mazie par maziem,” min Pabriks.

Jau vēstīts, ka Tramps ceturtdien, 8. martā, parakstīja rīkojumu par 25% muitas tarifu piemērošanu tērauda importam un desmit procentu tarifa piemērošanu alumīnija importam, neraugoties uz ES un citu sabiedroto atkārtotiem brīdinājumiem, ka šie tarifi var izraisīt tirdzniecības karu.

0 Komentāru