Opozīcijas vairākums pagaidām neredz iespēju pārņemt varu Rīgas domē

3 komentāri
Opozīcijas vairākums pagaidām neredz iespēju pārņemt varu Rīgas domē
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Negribot arī turpmāk sadarboties ar koalīcijas partiju deputātiem, kurus vaino pie problēmām galvaspilsētā, Rīgas domes opozīcijas vairākums pagaidām neredz iespēju pārņemt varu pašvaldībā.

Nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” (VL-TB/LNNK) Rīgas domes frakcijas vadītājs Nauris Puntulis aģentūrai LETA sacīja, ka partija joprojām pauž stingru nostāju par nesadarbošanos ar partiju “Saskaņa”. “Viņu rokas ir tik ļoti netīras, ka mēs nevaram sadarboties ar cilvēkiem, kas, iespējams, vairs nedarbosies “Saskaņā,” komentējot iespēju sadarboties ar no “Saskaņas” frakcijas izslēgtajiem domniekiem, teica Puntulis.

Arī ar partiju “Gods kalpot Rīgai” (GKR) Nacionālā apvienība sadarboties neplāno, tā kā “GKR” “visus garos gadus bija “Saskaņas” sadarbības partneris un viņu “ieguldījums” ir ne mazāks kā “Saskaņas”,” teica Puntulis.

Viņš secināja, ka patlaban opozīcijai nav iespēju pārņemt varu Rīgas domē citādi, kā vienojoties ar domniekiem, kas izslēgti no “Saskaņas” frakcijas.

Partijas “Vienotība” Rīgas domes frakcijas vadītājs Vilnis Ķirsis aģentūrai LETA norādīja, ka nav gatavs sadarboties ne ar GKR, ne ar “Saskaņu”. Turklāt no nevienas no šīm frakcijām nav arī izskanējuši piedāvājumi sarunām, piebilda deputāts.

Pēc Ķirša teiktā, patlaban Rīgas domē vērojamas “haotiskas kustības”, jo “vecākie brāļi aizbraukuši prom un jaunākie plēšas par mantojumu”. Ķirsis uzskata, ka pirms kādas tālākas reakcijas jāpagaida, kamēr abas konfliktējošās frakcijas “izķīvējas”.

Politiķis gan piebilda, ka plānots tikties ar pārējām opozīcijas partijām, lai pārrunātu tālāko rīcību.

Arī Jaunās konservatīvās frakcijas (JKP) vadītājs Jānis Ozols pauda līdzīgu nostāju. “Mēs skaidri redzam situāciju – tā ir burka, kur iekšā ir zirnekļi, kuri kaujas. Nav mums ar viņiem nekā kopīga neatkarīgi no tā, kurš no viņiem dominēs,” sacīja Ozols.

Viņš pauda nostāju, ka Rīgas domes 32 koalīcijas deputāti ir “balsošanas mašīna”, tāpēc būtu naivi domāt, ka kāds no viņiem ir gatavs laboties.

Ozols uzskata, ka gan tie, kuri tagad nošķēlušies no frakcijām, kā arī GKR un “Saskaņa” ir “tirdzniecības partneri”, kuriem ir kopīgas vērtības. Tāpēc, pēc Ozola paustā, viņiem savā starpā būs vieglāk sadarboties, nekā ar JKP.

Patlaban, pēc Ozola domām, jāapzina esošā situācija un jāpārrunā situācija ar opozīcijas partiju deputātiem, lai saprastu, ko un kā darīt.

JKP frakcijā domē strādā deviņi deputāti, VL-TB/LNNK – seši, bet “Vienotības” frakcijā – četri. Opozīcijā ir pārstāvēta arī partija “Latvijas attīstībai”, kuras viedokli aģentūrai LETA pagaidām nav izdevies iegūt.

Jau vēstīts, ka pēc jauna Rīgas mēra ievēlēšanas ir sašķēlusies partijas “Saskaņa” Rīgas domes frakcija. Kā liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija, no Rīgas domes saskaņas frakcijas piektdienas vakarā “par rupjiem pārkāpumiem” izslēgti četri biedri – vicemērs Vadims Baraņņiks un deputāti Valērijs Petrovs, Aleksejs Rosļikovs un Vitālijs Dubovs. Tuvākajā laikā viņi varētu tikt izslēgti arī no partijas.

Tas nozīmē, ka Rīgas domes valdošajai koalīcijai vairs nebūtu 32 balsu, bet gan tikai 28 – tieši tikpat, cik opozīcijai. Viens no opozīcijas deputātiem līdz šim balsojumos gan parasti ir atbalstījis valdošās koalīcijas viedokli.

Medijos Ušakovs skaidrojis, ka minētie četri domnieki atteikušies balsot gan par vicemēra kandidātu, gan par Oļega Burova (GKR) ievēlēšanu darbam Rīgas brīvostas valdē.

Šādos apstākļos, konsultējoties ar partneriem no partijas “Gods kalpot Rīgai” (GKR), pieņemts lēmums par viņu izslēgšanu no “Saskaņas” frakcijas.

“Saskaņas” frakcijas vadītāja Anna Vladova intervijā radio atzina, ka Rīgas domē valdošajai koalīcijai patlaban ir 28 balsis. Viņa nevarēja komentēt, kas tiks darīts, lai koalīcija atgūtu vairākumu, vien pauda cerību, ka tuvākajā laikā tiks sasaukta domes ārkārtas sēde. Vladova neprognozēja, kad tas varētu būt.

Savukārt GKR līderis, bijušais Rīgas vicemērs Andris Ameriks atzinis, ka domes koalīcija nav izjukusi, tai vienkārši nav vairākuma.