Oficiāli! Straujuma paziņo par demisiju! Kas būs nākamais premjers?

25 komentāri
Oficiāli! Straujuma paziņo par demisiju! Kas būs nākamais premjers?
EPA/LETA

Ministru prezidente Laimdota Straujuma pirmdien, 7. decembrī, paziņojusi par savu demisiju, vēsta TV3 Ziņas. Lai arī demisijas iemeslus Straujuma pagaidām neatklāj, jau izskanējušas versijas un minējumi par to, kas būs nākamais valdības vadītājs.

Vējonis drīzumā plāno sākt konsultācijas ar partijām

Valsts prezidents Raimonds Vējonis aicinājis partijas nevilcināties ar jaunās valdības veidošanu. Jau tuvākajā laikā prezidents sāks konsultācijas ar partijām, lai uzklausītu to redzējumu par jauno koalīciju un premjera amata kandidātiem, vēsta LNT Ziņas. Vējonis ir sacījis, ka uzticēs veidot valdību kandidātam, kurš bauda pārliecinošu Saeimas vairākuma atbalstu.

Ko grib partijas?

Kritušās valdības koalīcijas partneri – Zaļo zemnieku savienība un Nacionālā apvienība ir vienisprātis, ka arī nākamās valdības veidošanas iniciatīva jāuzņemas Vienotībai.

Savukārt Zaļo zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Armands Krauze ir paziņojis, ka saskaņā ar vēlētāju gribu Vienotībai ir vislielākais mandāts no labējām partijām, tāpēc šim politiskajam spēkam arī primāri jānosauc premjera amata kandidāts. Krauze uzsvēra, ka jaunās valdības veidošana ir jāsāk no “baltas lapas”, kas nozīmē, ka jauno koalīciju var veidot visas Saeimā pārstāvētās partijas, izņemot partiju Saskaņa.

Kā Straujumas demisijas iemeslu Krauze redz domstarpības pašas partijas Vienotība iekšienē, jo zaļie zemnieki bija gatavi atbalstīt Straujumu tik ilgi, cik pati nu jau demisionējušī premjerministre būtu uzskatījusi par iespējamu vadīt valdību.

Tāpat arī nacionālās apvienības Visu Latvijai!-Tēvzemei un brīvībai/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars ir paziņojis, ka Vienotībai būtu priekšroka uzņemties valdības veidošanu. Taujāts par jaunās koalīcijas modeli, viņš pieļāva iespēju runāt par koalīcijas paplašināšanos. Runājot par iespējamo premjera amata kandidātu, Dzintars sacīja, ka šim cilvēkam jābūt ar atbalstu sabiedrībā.

Piemēram, izskanējuši minējumi, ka Vienotība par nākamo premjera amata kandidātu varētu virzīt iekšlietu ministru Rihardu Kozlovski, taču viņš šo iespējamību nekomentēja, sakot, ka šis jautājums jāizdiskutē Vienotības sēdē. Līdzīgi jautājumi uzdoti arī kultūras ministrei Dacei Melbārdei un aizsardzības ministram Raimondam Bergmanim, taču arī viņu atbildes bija līdzīgas kā Kozlovskim – patlaban par to vēl ir pāragri spriest.

Jau ziņojām, ka pirmdienas rītā Straujuma devusies iepriekš neplānotā vizītē pie prezidenta Raimonda Vējoņa. Drīz pēc tās līdzšinējā premjere paziņoja, ka atkāpsies no amata.

Tiekoties ar žurnālistiem, Straujuma sacīja, ka tagad valdībā ir nepieciešamas “jaunas idejas, jauns pienesums un enerģija”. Viņa arī norādīja, ka viņas valdības laikā ir pieņemti divi valsts budžeti un ekonomiskā situācija valstī ir uzlabojusies.

Straujuma sacīja, ka viņa atgriezīsies darbā Saeimā pēc tam, kad tiks apstiprināta jaunā valdība. Tāpat demisionējusī premjere pauda pateicību vēlētājiem, kas viņai devusi strādāt, kā arī pauda, ka valdībā esot izjutusi “pleca sajūtu”.

VIDEO: Straujuma demisionē!

Video – Vējonis komentē Straujumas demisiju!

Foto

Daudzi sagaidīja, ka Straujuma paziņos par savu atkāpšanos no amata šo sestdien, kad notika Vienotības kongress. Iepriekš daudzu gaidītie skaļie paziņojumi partijas kongresā tā arī neizskanēja. Solvita Āboltiņa akcentēja, ka viņai neesot ambīciju uz ministru amatiem, bet premjere Laimdota Straujuma – ka valdība turpināšot strādāt.

“Man svarīga ir šī valsts. Man tā ir svarīga daudz vairāk par amatiem, par neskaidrām draudzībām un attiecību kārtošanu,” tā kongresā sacīja Straujuma, taču jau pēc divām dienām paziņoja par savu demisiju.

Savukārt par Straujumas iespējamo demisiju šodien aktīvi mēļoja ne vien kuluāros, bet arī sociālajos tīklos. Piemēram, par to pirmdienas rītā “tvītoja” Liepājas mērs Uldis Sesks un Ventspils mērs Aivars Lembergs.

25 komentāri