OECD atbild Lembergam: der paskatīties uz sevi no malas, ne tikai spogulī

Komentāri

Latvija ir tuvu brīdim, kad būs jājautā – ko tālāk? Mērķis pievienoties NATO un Eiropas Savienībai jau izpildīts, un viss liecina, ka šogad izdosies īstenot arī pēdējo no lielajām ārpolitikas prioritātēm – pievienošanos attīstīto valstu klubiņam jeb Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai OECD. Ko Latvijai dos dalība un vai tā būs iztērēto miljonu vērta?

Par to šaubās viens no valdību veidojošajiem partneriem Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), lai gan pievienošanās OECD minēta kā viena no valdības prioritātēm.

TV3 Ziņām bija iespēja uz sarunu tikties ar cilvēku, kurš koordinē jauno dalībvalstu uzņemšanu, OECD juristu Nikolu Bonuči. Viņš jau palīdzējis iestāties Igaunijai, tagad palīdz Latvijai, nākamā rindā ir Lietuva.

Nikola Bonuči, OECD Juridiskā dienesta direktors:

Tas, ko nekādā ziņā nedabūsiet no mums, ir nauda. To mēs nedodam. Tā ir vienlaikus mūsu vājība un spēks. Mēs piedāvājam zināšanas un pieredzi.

Cik vērtas ir šīs zināšanas? Kas paradoksāli, par to šaubās pat valdību veidojošais partneris ZZS. Savā iknedēļas videoblogā ZZS neoficiālais līderis un Ventspils mērs Aivars Lembergs organizācijai regulāri velta savas pārdomas – sauc par dārgu šovu, ironizē, ka Francija mācīšot Latvijai tikt galā ar teroraktiem, bet Kolumbija – ar narkotikām.

Foto

 

Pagājušā gada izskaņā ZZS Ārlietu ministrijai pat pieprasīja rakstisku uzskaitījumu, kādi būs Latvijas ieguvumi no dalības OECD. Lembergs ar saņemto atbildi nebija apmierināts.

Aivars Lembergs, Ventspils mērs:

Jāmaksā 4 miljoni eiro gadā! Pretī saņemam analīzes un pētījumus. It kā mēs nevarētu paši pasaules ekspertiem pasūtīt pētījumus, maksājot zemāku cenu! Kāda velna pēc jāmaksā?! Un mūs vēl čakarēs! Priekš kam?

Savu nepatiku pret NATO un tai līdzīgām organizācijām Lembergs gan paudis arī iepriekš, nonākdams pretrunās pat ar paša pārstāvētā politiskā spēka ministriem. OECD jurists Lembergam atbild ar smaidu, sakot: ”Katram ir tiesības uz savu viedokli, bet es domāju – vienmēr ir labi, ja vēl kāds cits uz Tevi apskatās.”

Nikola Bonuči, OECD Juridiskā dienesta direktors:

Kad paskatos spogulī, es redzu vienu. Kad uz mani paskatās sieva – viņa redz kaut ko citu. Un mani interesē, ko viņa domā par mani.

Procesu, kam valsts iet cauri, lai kļūtu par OECD dalībnieku, Bonuči salīdzina ar vizīti pie ārsta. Runājot analoģijās, Latvija šobrīd veiksmīgi izgājusi 18 no pavisam 21 ”ārstu kabineta”. Tās ir komitejas, katra veltīta savai tēmai, kurās izvērtējumu sniedz pārējās dalībvalstis. Jomas, kas Latvijai pieklibo, ir kukuļdošana, naudas atmazgāšana un valsts kapitālsabiedrību pārraudzība.

OECD – dārgs klubs

No kļūšanas par biedru Latviju vairs šķir vien dažas nedēļas. Tas nav bijis nedz ātrs, nedz lēts process. Pirmo reizi vēlmi pievienoties attīstīto valstu klubam Latvija kopā ar pārējām Baltijas valstīm izteica precīzi pirms 20 gadiem, 1996. gadā.

Uzņemšana sākās tikai 2013. gadā, bet šo trīs gadu laikā Latvija OECD kontā jau iemaksājusi 8,17 miljonus eiro. Ir cerība, ka tas atmaksāsies kā pozitīvs signāls investoriem, paaugstināts kredītreitings un iespēja lētāk aizņemties finanšu tirgos.

Latvijas gada maksa OECD varētu būt 2,8 miljoni eiro. Precīza summa tiks aprēķināta vien pēc oficiālās pievienošanās.

Video

Lasi vēl