Novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja: Iecirkņos jūtama psiholoģiska spriedze

Pievienot komentāru

Vēlēšanu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmas problēmu dēļ iecirkņos jūtama psiholoģiska spriedze, aģentūrai LETA atzina Jelgavas novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Inita Freiberga.

Iecirkņos novadā ir liela interese par nobalsošanas iespējām nevis savā, bet citā iecirknī. Freiberga stāstīja, ka bijuši iedzīvotāji, kas atnākuši jau deviņos un stundu gaidījuši cerībā, ka tiešsaistes sistēma atsāks strādāt, taču tas nav noticis.

“Cilvēki ir neapmierināti, izsaka viedokļus, komisijas iecirkņos mēģina būt tolerantas, bet iecirkņos veidojas psiholoģiska spriedze,” aprakstīja Freiberga, piebilstot, ka tiešsaistes sistēma ir izgāzusies.

Konfliktsituācijas, kad būtu jāiesaistās likumsargiem, novadā gan nav veidojušās.

Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja priecājas, ka vēlētāju aktivitāte ir samērā augsta, turklāt tiem, kas atnāk vēlēt uz savu iecirkni, problēmu nobalsot nav.

Kaimiņu Ozolnieku novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un informācijas daļas vadītāja Agnese Kļava aģentūru LETA informēja, ka ceturtdien vērojama liela vēlētāju aktivitāte, jo īpaši to iedzīvotāju vidū, kas vēlas balsot citā vēlēšanu iecirknī, taču tas nav iespējams.

Tāpat novadā konstatētas nepilnības citu Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu pilsoņu reģistrācijā – vairāki cittautieši, vien ierodoties vēlēšanu iecirknī, konstatējuši, ka iepriekš balsošanai ir bijis īpaši jāpiesakās, ko vairs nav iespējams izdarīt.

Savukārt vēlēšanu iecirknī, kas izvietots Jelgavas 6. vidusskolā, aģentūra LETA ap plkst. 9.00 novēroja, ka vēlētāju rinda neveidojas.

Kā ziņots, ka saistībā ar konstatētajiem traucējumiem Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu iecirkņu tiešsaistes datu apmaiņas sistēmā Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) aicina šodien līdz plkst.12.00 iedzīvotājus doties balsot tikai uz savu vēlēšanu iecirkni, jo šorīt konstatēto traucējumu dēļ nav iespējams vēlēt citā iecirknī.

Nobalsot savā vēlēšanu iecirknī būs iespējams arī rīt no plkst. 10.00 līdz 16.00 un vēlēšanu dienā, 25. maijā, no plkst. 7.00 līdz 20.00.

Kopumā 2019. gada EP vēlēšanām reģistrēti 1 411 955 balsstiesīgie.

Ceturtdien visi 954 vēlēšanu iecirkņi Latvijā bija atvērti no plkst. 9.00 līdz 12.00. Nobalsot iepriekš būs iespējams arī piektdien. Savukārt vēlēšanu pamatdiena ir sestdiena.

Iepriekš vēlētāji var balsot savā vai citā vēlēšanu iecirknī, ja starp šo iecirkni un iecirkni, kurā vēlētājs balsos ir iespējama tiešsaistes datu apmaiņa. Balsojot citā iecirknī, jāieplāno ilgāks laiks – vidēji 5-20 minūtes -, kas jāpavada iecirknī, jo vēlēšanu komisija pirms vēlēšanu materiālu izsniegšanas sazināsies ar vēlētāja iecirkni un veiks iecirkņa maiņu, iepriekš skaidroja CVK.

Piedalīties vēlēšanās drīkst balsstiesīgie Latvijas un citu ES dalībvalstu pilsoņi, kuri reģistrējušies vēlēšanām Latvijā. Balsojot jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID).

Latvijas iedzīvotājiem jāievēl astoņi no kopumā 751 EP deputāta. Jaunais sasaukums strādās no 2019. līdz 2024.gadam.

Uz ievēlēšanu no Latvijas pretendē 16 saraksti un kopumā 246 deputātu kandidāti. Deputātu vietu sadalē nepiedalīsies tie kandidātu saraksti, kuri būs saņēmuši mazāk par 5% vēlētāju balsu.

Provizoriskie vēlēšanu rezultāti būs zināmi pusnaktī no 26. uz 27. maiju, kad noslēgsies vēlēšanas visās Eiropas Savienības dalībvalstīs.