No šodienas Latvijai būs jauns prezidents – Raimonds Vējonis

Komentāri

Pēc divām stundām Latvijai būs jauns Valsts prezidents. Raimonds Vējonis plkst. 9.00 Saeimā dos svinīgo solījumu, tad plkst. 12.00 Melngalvju namā notiks simboliska amata pārņemšanas ceremonija, kurā piedalīsies arī prezidentu kundzes, bet trijos dienā notiks Vējoņa inaugurācijas ceremonija.

Vējonis būs piektais prezidents pēc neatkarības atjaunošanas, bet kopumā kopš valsts izveides – devītais.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Visbiežāk Valsts prezidents asociējas ar valsts reprezentācijas funkciju, taču viņam ir arī vairākas svarīgas pilnvaras pašmājās:

  • Prezidents var sasaukt un vadīt ārkārtējās valdības sēdes, un to viņš var veikt pēc paša ieskatiem, kad pēc prezidenta domām ir nepieciešama viņa iesaistīšanās valdības darbā.
  • Viņš var arī pieprasīt sasaukt Saeimas ārkārtas sēdi. Arī šajā gadījumā likumā nav strikti noteikts, kad viņš var izmantot šīs tiesības
  • Tāpat prezidents izsludina Saeimas pieņemtos likumus vai arī atgriež tos pārskatīšanai, arī viņš pats var rosināt izmaiņas likumos.
  • Vēl būtiska loma prezidentam ir valdības izveidē – sākot ar konsultācijām starp partijām un beidzot ar premjerministra kandidāta virzīšanu.
  • Prezidentam ir arī tiesības rosināt Saeimas atlaišanu, un vienīgo reizi to 2011. gadā izmantojis Valdis Zatlers.
  • Vēl viens svarīgs uzdevums prezidenta pienākumu uzskaitījumā saistīts ar bruņotajiem spēkiem – prezidents ir Nacionālo bruņoto spēku augstākais vadonis.
  • Viņam ir vēl vairākas funkcijas aizsardzības jomā, kas aktualizējušās pašreizējā situācijā. Piemēram, prezidents uz Saeimas lēmuma pamata pasludina karu un ieceļ arī virspavēlnieku kara laikam.

Pēdējā laikā aktualizējies jautājums par prezidenta pilnvaru palielināšanu. Vai šis mērķis tiks īstenots, ir nākamā prezidenta un arī citu politiķu jautājums.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl