No Dzintara Zaķa novēršas un prognozē politiķa karjeras norietu

1 komentārs
No Dzintara Zaķa novēršas un prognozē politiķa karjeras norietu
()

Valdības vadītāja Laimdota Straujuma ir lūgusi Drošības policiju līdz nākamās Saeimas pirmajai sēdei 4. novembrī pabeigt izmeklēšanu balsu pirkšanas lietā, lai saprastu, vai tur ir iesaistīts viņas partijas biedrs Dzintars Zaķis. Policija nav solījusi šajā termiņā iekļauties. Premjerministre saņēmusi vien pieļāvumu, ka lietu varētu pabeigt līdz gada beigām.

Dzintars Zaķis no savas iekarotās nākamās Saeimas deputāta vietas atkāpties negrasās un, ja nepierādīs viņa vainu, mandātu nenolikšot. Šonedēļ viņš sniedzis paskaidrojumus Drošības policijai balsu pirkšanas lietā.

Četrdesmit četrus gadus vecais Saeimas deputāts Dzintars Zaķis ir dzimis un audzis Jēkabpilī, bijis uzņēmējs, viņam joprojām pilsētā ir datortirgotava. Astoņdesmito gadu beigās viņš kopā ar diviem draugiem bija izveidojis dīdžeju grupu Divi, Divi, Divi. Braukāja pa Jēkabpils apkaimi un baudīja dzīvi. Vēlāk šis ansamblis ķērās pie kopīga biznesa.

Zaķa dzīvē liela nozīme ir draudzībai ar skolasbiedru Jolandu Dišleru. Abi spēlēja diskotēkas un vēlāk devās biznesā. Abi kopā strādāja vairāk nekā 10 gadus.

Dzintara Zaķa jaunības draugs un biznesa partneris Jolands Dišlers:
Pazīstu es viņu jau no 7. klases, biznesu mēs sākām visi trīs kopā, kādreiz atvērām savu pirmo pārtikas veikalu, pēc tam mums bija pieci pārtikas veikali, tad vairumtirdzniecības bāze, tad Dzintars Zaķis ar mežiem nodarbojās vienu brīdi, pēc tam ar lietotu mašīnu tirdzniecību, tad es viņu iemācīju biržā strādāt. Jā, akcijas tirgot. Bet tur viņam drusku negāja tā lieta.

“Esmu absolvējis automātikas un skaitļošanas tehnikas fakultāti. Tie, kas zina, sapratīs, ko es esmu beidzis. Tas ir datorsistēmas un tīkli. Respektīvi, pats labi pārzinu arī programmēt, māku arī lodāmuru pie pareizā gala paņemt un salodēt, ja kaut ko vajag. Līdz šim brīdim paralēlā porta īso programmiņu noprogrammēt mācētu,” stāsta Dzintars Zaķis.

Zaķa datoruzņēmums 2000. gadu sākumā zēlis un plaucis, izvērsis tirdzniecību visā Jēkabpils apkaimē. Viņš pat esot sameklējis investorus veikalu ķēdes izveidei.

Jolands Dišlers stāsta: “Tā kā viņš nevarēja līdz galam sevi atrast tajā biznesā, līdz ar to viņam tās runāšanas, oratora spējas ir diezgan labas. Un tieši tad tā Repšes kustība sākās, un viņš sapazinās ar to Repšes kungu, un viņam tā lieta ieinteresēja, beigu beigās arī bija tā doma, ka nu politikā jāiet, jo bez politikas grūti būs kaut ko darīti.”

Politikā Zaķis meties ar sirdi un dvēseli. Pirms 8. Saeimas vēlēšanām staigājis pa Jēkabpils dzīvokļiem un vācis Repšem atbalstītājus, izvadājis pa laukiem aģitācijas materiālus, braukājis uz Jaunā laika darba grupām Rīgā.

Saeimas deputāts Dzintars Zaķis:
Atnācu, piepalīdzēju, aizbraucu uz centrālo valdi, sāku skatīties, ka ne tur viss notiek tā, kā man praktiķim liekas pareizi. Vārds pa vārdam, arī centrālajā birojā savajadzējās manu klātbūtni. Tas bija tanī laikā, kad Einārs programmas rakstīja. Kad visi nāca un štukoja, kā būtu pareizi. Atveda cilvēki no manas nodaļas, aizveda, nosēdināja pie galda un teica: tagad klausies un mācies. Klausījos, mācījos.

Vienotības ģenerālsekretārs Edgars Jaunups atceras: “Viņš bija tajā laikā pat savā ziņā īpaši nepamanāms, tikai caur to, ka viņš varbūt uzņēmās kaut kādus tur organizatoriskus darbus, tur vēlēšanu kampaņas ietvaros, tur avīzes izvadāt kaut kādas tādas lietas, tieši nodaļas ietvaros.”

“Un savā laikā es atceros, ka reklāmas kampaņa bija galvenā – kurš vairāk izstaigāja un sarakstīja parakstiņus pa mājām, pa dzīvokļiem, ar cilvēkiem runāja un līdz ar to viņš tur baigos tūkstošus cilvēkus apmeklēja, lai salasītu tos plusiņus. Un cilvēki aktīvi par viņu nobalsoja Jēkabpils rajonā,” stāsta J. Dišlers.

Zaķis nebija no spilgtajiem Jaunā laika līderiem. Viņu zināja tikai Jēkabpilī. Taču Repšes popularitātes vilnis un paša ieguldītais darbs ļāva sarakstā pacelties un 8. Saeimā iekļūt. Zaķim paveicās. Jaunais deputāts uzreiz tika pie sekretāra amata ietekmīgajā Saeimas Tautsaimniecības komisijā, kur skata uzņēmējiem interesējošos likumus.

Tieši Zaķa spēju mācīties uzsver visi aptaujātie viņa pazinēji. Zaķis atšķirībā no Repšes mazāk izteicās par korupciju, varas nozagšanu un oligarhiem. Viņš tikās ar uzņēmējiem un ieklausījās, ko saka pieredzējušāki kolēģi Saeimā.

Foto: LETASaeimas Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Indulis Emsis:
Jā, Zaķa kungu es atceros ar ļoti labām atmiņām, manuprāt, viens no ļoti konstruktīviem deputātiem, kurš dzirdēja argumentus, prata tos uztvert un, teiksim, vides sektorā, kurā nu es biju tā kā ar lielāku darba pieredzi, viņš ārkārtīgi ieklausījās manā pozīcijā un redzējumā. Deputāts Zaķis atšķīrās no pārējā Jaunā laika tās kopējās uzskatu sistēmas, kuriem uztvērējs bija parasti izslēgts un raidītājs uz pilnu klapi strādāja. Tad Zaķa kungam abi – gan uztvērējs, gan raidītājs strādāja apmēram vienādu spēku.

Uzcītība un saticība Zaķi noveda pie nākamā pakāpiena. 2007.gadā Jaunajā laikā notika apvērsums. Sandra Kalniete un Krišjānis Kariņš ar domubiedriem no varas atstūma Einaru Repši. Kariņš kļuva par partijas vadītāju. Un atbrīvojās Saeimas frakcijas vadītāja vieta. Šajā amatā nokļuva Zaķis. Tas nenotika tādēļ, ka viņš būtu spilgts līderis, bet gan dēļ tā, ka neesot uzrādījis pārāk lielas ambīcijas. Jaunā partijas vadība Zaķī saredzēja cilvēku, kas spētu noturēt līdzsvarā citus Jaunā laika personāžus.

Foto: LETAVienotības ģenerālsekretārs Edgars Jaunups:
Caur šo šķelšanos vai iekšējo cīņu, kur katra balss bija svarīga, frakcijā un tamlīdzīgi, tur Dzintara loma bija liela. Un Sandra ar Krišjāni tieši Zaķī redzēja to cilvēku, kas viņu frakcijas daļas intereses vislabāk var pārstāvēt un arī uzņemties frakcijas vadītāja lomu, jau Krišjānim kļūstot par partijas priekšsēdētāju. Turklāt viņi Dzintarā Zaķī arī neredzēja nekādu apdraudējumu savai varai partijā.

Saeimas frakcijas vadītājs ir otrais cilvēks partijā aiz priekšsēdētāja. Komplektā ar vadītāja vietnieka amatu Nacionālās drošības komisijā un vietu Tautsaimniecības komisijā Zaķis bija ieguvis tik lielu ietekmi kā reti kurš. Pie viņa nāca un konsultējās uzņēmēji un pašvaldību vadītāji. Viņš bija ieguvis reputāciju kā cilvēks, kuram ir unikāla informācija. Kā viņa lielu panākumu līdzgaitnieki raksturo spēju draudzīgi sabīdīt lietas ar politiskajiem konkurentiem – Saskaņu un zaļajiem zemniekiem. Viņš pats arī vairākkārt uzsvēris, ka nav problēmu aiziet pie Urbanoviča vai Brigmaņa vienoties par, ko vien vajag.

Foto: LETAZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis: Ar viņu vienmēr jāpatur prātā tas dubultais dibens.
Nekā personīga: Dubultais dibens? Kāds dubultais dibens?
Augusts Brigmanis: Tāda liela pārliecība, ka to, ko tu ar viņu norunā, ka tas arī galā tā būs.
Nekā personīga: Tad ir piečakarējis?
Augusts Brigmanis: Tas nav jēdziens piečakarēt, bet nu bieži vien cilvēks varbūt mēģina tev atbildēt, piespēlēt, nu lai tu saņem to atbildi, kādu tu gaidi. Bet tai pašā laikā ir nu kontekstā politiskais un ilgstošais. Es varbūt zinu, to, ka to, ko viņš pasaka, tas ir tā, lai nu tu tā labāk justos, bet īstenībā jau tu saproti, ka to, ko viņš saka, varbūt nemaz to atrisināt tik vienkārši viņš nevar.

2011. gadā Zaķim pavērās iespēja strādāt valdībā. Zaļie zemnieki tika atstāti opozīcijā, un Vienotība pirmo reizi pretendēja uz kontroli Satiksmes ministrijā. Zaķim izdevās pārliecināt premjeru Dombrovski, ka viņš būs labs ministrs.

“Dzintaram Zaķim vienmēr ir bijušas labas attiecības ar Valdi Dombrovski. Tādā tīri cilvēciskā līmenī viņi vienmēr bija tādās, es teiktu, īpašās attiecībās. Ar Valdi ne visiem veidojās tādas labas personiskas attiecības. Valdis pietiekami tāds noslēgts cilvēks, kas nav no tiem, kas tur baigi čupojas un tā. Dzintars bija viens no retajiem, ar kuriem Valdim bija personiski labas. Un pēc 2011. gada vēlēšanām. To laiku es pietiekami labi zinu, jo es Vienotībā strādāju un darbojos, Valdis nāca ar priekšlikumu Dzintaru Zaķi virzīt par satiksmes ministru,” atminas E. Jaunups.

Taču iecere neizdevās, jo koalīcija nevarēja vienoties, kura partija ministriju vadīs. Beigās pieņēma kompromisu un par ministru iecelt apolitisko Aivi Roni. Taču Zaķis kļuva par Vienotības kuratoru ministrijā. Tā ieguva ne tikai varu satiksmes nozarē, bet arī saglabāja teikšanu pār Vienotības frakciju.

Nekā personīga:  Kā jūs tā satiksme ieinteresēja?
Dzintars Zaķis: Mani ne tikai satiksme interesē, mani ļoti daudzas nozares interesē. Jūs tā specializējaties uz to satiksmi. Es biju solījis saviem vēlētājiem sakārtot ceļu infrastruktūru Daugavas kreisajā krastā. Es nezinu, kāpēc, iespējams, tāpēc, ka ceļš ir līkumains – kreisā krasta ceļu, kas ir no Aizkraukles līdz Salai, sauc par Zaķa ceļu.

Zaķis ministrijā iekārtoja partijai vajadzīgus cilvēkus. Vienotības dibinātāju Aigaru Štokenbergu Pasažieru vilcienā, Edgara Jaunupa tēvu Modri – sākumā uzņēmumā Zasulauks, vēlāk Autotransporta direkcijā, turpat 2011. gadā sāka strādāt Zaķa jaunības dienu paziņa Andulis Židkovs.

Zaķis neaizmirsa arī par savu bijušo biznesa partneru interesēm. Šovasar valdība Saeimā iesniedza ātro kredītu ierobežojošo likumu, Zaķis Tautsaimniecības komisijā balsoja pret tā tālāku virzību. Viņa jaunības draugam Dišleram ir ātro kredītu firma Jēkabpilī.

Dzintars Zaķis: Es pat vēl nebiju politikā, kad mēs vairs nebijām vienā kompānijā.
Nekā personīga:  Nu, bet viņš nenāca pie jums par tiem ātrajiem kredītiem parunāt, ka vajag to likumprojektiņu pielabot?
Dzintars Zaķis: Nu nav tas viņa pamatbizness. Tā kā, nē. Mums tur nekādu diskusiju nebija par to.

Zaķis sāka pieņemt arvien pārdrošākus lēmumus. Piemēram, saviem partijas biedriem par pārsteigumu pērnā gada martā kopā ar Saskaņas centru Tautsaimniecības komisijā nobalsoja par gāzes tirgus liberalizācijas atlikšanu.

Lūzuma punkts Zaķa karjerā bija skandāls ar auto iegādi. 2011. gada beigās Zaķis pamanījās ietaupīt gandrīz 9000 eiro PVN, organizējot automašīnas pirkumu caur Lietuvas firmu. Pēc sabiedrības un partijas spiediena Zaķis nodokli tomēr nomaksāja.

Edgars Jaunups:
Tas, kas, manuprāt, viņam bija viena īpašība. Pat ne īpašība – tāds viņu raksturojošs lielums. Viņam kaut kā vienmēr dzīvē bija veicies. Viņš tā kā uz kājām vienmēr krita. Un tie apstākļi vienmēr salikās kaut kā viņam šķietami labvēlīgi. Un es domāju, ka tas viņā radīja tādu bišķi bezbailību. Pārgalvības sajūtu.

Auto skandāls Zaķa pozīcijas Vienotībā nesašķobīja. Partija norija sabiedrības pārmetumus un Zaķim saglabāja frakcijas vadītāja vietu. Tomēr tas dziļi iedragāja Zaķa reputāciju. Viņš pat vienu brīdi apsvēra vēlēšanās vairs nekandidēt.

Šīs Zaķim bija jau ceturtās vēlēšanas. Pirmajās trīs viņš startēja Zemgales vēlēšanu apgabalā, kur ir viņa dzimtā pilsēta Jēkabpils. Šī bija pirmā reize, kad viņš izvēlējās Latgali.

Zaķis apgalvo, ka balsis ieguvis sūrā aģitācijas darbā. Tomēr pat, ja nepierādīsies balsu pirkšana, vairāki kampaņas elementi liecina par netiešu balsotāju iespaidošanu. Zaķis lielu uzmanību esot veltījis darbam ar Latgales uzņēmumu vadītājiem un rezultātā par Zaķi esot nobalsojuši šo uzņēmumu darbinieki. Kampaņā iesaistījušies arī Vienotībai draudzīgo pašvaldību vadītāji. Zaķis arī nav kautrējies izmantot katoļu baznīcas garīdzniecību. Četras dienas pirms vēlēšanām pie Rēzeknes Sāpju Dievmātes katedrāles atklāja pieminekli kardinālam Julianam Vaivodam. Kā goda viesi – trīs partiju vēlēšanu kandidāti Latgalē Raimonds Vējonis, Jānis Klaužs, Inese Laizāne un Dzintars Zaķis.

Dzintars Zaķis Saeimas deputāts 1. oktobrī Rēzeknē, Latgales reģionālajā televīzijā, pauž: “Šeit šodien mēs esam savākušies cilvēki, kurus vieno vērtības. Ticība un vērtības. Dzimtene, brīvība, ģimene, draugi, tās visas ir vērtības. Tās visas ir kristīgas vērtības, kas visus mūs šeit vieno.”

Zaķis skaidro, ka ar Latgales garīdzniecību esot pazīstams jau sen. Uzturot labas attiecības, tās tagad noderējušas, kad vajadzējis vākt balsis. Noderējuši arī kontakti ar katoļu bīskapu Jāni Buli.

Aglonas diecēzes bīskaps Jānis Bulis: Nav ko man komentēt šajā sakarā.
Nekā personīga: Nu man tā stāstīja, ka Dzintars Zaķis sevišķi daudz braukājis esot un tā kā ar baznīcas atbalstu?
Jānis Bulis: Nu, dzirdēju, ka braukā, protams.
Nekā personīga: Nesatikāt ? Nē, kādu atbalstu prasījis?
Jānis Bulis:  Nezinu, mums nekas nav. Par vēlēšanām man nav nekas teikts.
Nekā personīga: Nu tai 1.oktobra pieminekļa atklāšanā viņš piedalījās tas Dzintars Zaķis un teica uzrunu.
Jānis Bulis: Nu, jūs jautājiet tiem, kuri vārdu sakot, kuri lūdza laikam.
Nekā personīga: Jūs tas nebijāt?
Jānis Bulis:  Baznīca nevienu nelūdza.
Nekā personīga: Un tā kā jūs pats neaicinājāt viņu?
Jānis Bulis: Jo tas ir bijis tāds pasākums, ir bijis tāds laicīgais reizē un garīgais reizē un, kuri gribēja, tie brauca un piedalījās un bija jā.

 

Nekā personīga: Jūs Buli pazīstat?
Dzintars Zaķis: Pazīstu, protams.
Nekā personīga: Sen jau uzturat attiecības?
Dzintars Zaķis: Diezgan labs laiks jau ir, ka es viņu zinu.
Nekā personīga: Un viņš jūs aicināja?
Dzintars Zaķis: Jā.

Šobrīd no Zaķa novērsusies lielākā daļa frakcijas biedru. Saeimā ar viņu runā retais. Vienotībā toni uzdod Ilze Viņķele un Lolita Čigāne, kas aicina partijas biedrus Zaķi aizvākt pēc iespējas tālāk no vēlētāju acīm.

Foto: LETASaeimas deputāte Lolita Čigāne (Vienotība): Jā, mēs esam pārrunājuši, un arī tai skaitā arī diezgan augstos emocionālos toņos, jo priekš manis…
Nekā personīga: Kliedzāt drusciņ?
Lolita Čigāne: Nu, varbūt ne gluži kliedzu, bet nu vispār es neesmu no cilvēkiem, kas ļoti asi konfliktē, bet nu šoreiz bija tā, ka droši vien uz to reaģēju diezgan asi. Tad, kad es redzēju, kāda mums izskatās Latgale attiecībā uz Vienotības rezultātiem, man bija ļoti spēcīgas emocionālas reakcijas, jā, es to atzīstu.
Nekā personīga: Nu un jūs uz viņu izpaudāt reakcijas, viņš nokaunējās?
Lolita Čigāne: Nezinu.

Zaķis ir zaudējis arī kādu savu labu sabiedroto, satiksmes ministru Anriju Matīsu, kurš Latgales vēlēšanu sarakstā bija pirmais. Zaķa atbalstītāji viņu naski svītrojuši, un ministrs knapi tika Saeimā.

Foto: LETASatiksmes ministrs Anrijs Matīss: Kopš vēlēšanu nakts es ar viņu neesmu sazinājies un neesmu runājis.
Nekā personīga: Kāpēc?
Anrijs Matīss: Nu, nav bijusi nepieciešamība.

Šonedēļ Zaķis bijis izsaukts uz Drošības policiju, kur ieradies ar advokātu, lai gan viņam nav ne aizdomās turamā, ne arī liecinieka statusa. Neesot bijis pat jāparaksta papīrs par ziņu neizpaušanu. Deputātam joprojām ir augstākās kategorijas pielaide valsts noslēpumam, un viņš piedalās Nacionālās Drošības komisijas sēdēs.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma: Viņam ir pielaide, jā. Bet viņam nav nekas, un ļoti labi būtu, ka līdz 4. novembrim tas tomēr tiktu izskatīts un saprasts, vai Zaķis ir iesaistīts, vai nav iesaistīts.
Nekā personīga: Reiniks bija solījis kādu rezultātu?
Ministru prezidente Laimdota Straujuma: Reiniks bija tagad atvaļinājumā, vienalga, kas no viņu pārstāvjiem. Nu jā, es esmu lūgusi Drošības policijai, ka būtu ļoti labi, ka līdz ceturtajam, kad jaunā Saeima sanāk, lai būtu skaidrība jaunajai Saeimai, bet es nevaru viņus ietekmēt.
Nekā personīga: Bet viņi ir solījuši?
Ministru prezidente Laimdota Straujuma: Viņi teica, ka viņi izmeklēs. Nē, nu viņi man nesola tā, ka būs līdz ceturtajam. Viņi teica, ka viņi izdarīs visu, ko vien var.

“Visa šī ap viņu nesmukā lieta, kas ir, es jau domāju, ka viņš kā politiķis ir zudis,” uzskata A. Brigmanis.

Kamēr policija pret viņu nevērsīsies balsu pirkšanas sakarā, Zaķis neplāno atteikties no iegūtā 12.Saeimas deputāta mandāta.

1 komentārs