NATO krietni attīstījusi sadarbību ar uzņēmējiem, zinātniekiem, lai labāk izprastu modernās pasaules apdraudējumus

2 komentāri
NATO krietni attīstījusi sadarbību ar uzņēmējiem, zinātniekiem, lai labāk izprastu modernās pasaules apdraudējumus
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Digitālā drošība, mākslīgais intelekts, Krievijas un Ķīnas loma starpvalstu arēnā, – NATO dalībvalstu eksperti, kuri otrdien Rīgā pulcējās uz starptautisku konferenci, pārliecināti, ka nākotnē arvien biežāk spiegošanā izmantos jaunus digitālos rīkus. Ja tos lietos masveidā, tie var radīt globāla mēroga draudus drošībai.

Kā pirmais sanākušos konferencē uzrunāja prezidents Vējonis, kurš tiek saukts arī par Rīgā izvietotā NATO izcilības centra “StartCom” krusttēvu. Runā viņš akcentēja, ka Latvijas amatpersonām nācies pārvarēt iespaidīgu melu kampaņu, kurā Latviju mēģināja padarīt par neizdevušos valsti, lai grautu sabiedroto ticību un saites.

“Izskan apgalvojumi, ka diskriminējam krievvalodīgo minoritāti, apsūdz par starptautisko normu neievērošanu, šādā veidā uzsverot, ka mūs nebūs vērts aizstāvēt. Tas nozīmē, – apkārt ir ļoti daudz viltus ziņu par Latviju,” teica Vējonis.

Savukārt premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) uzrunu iesāka, digitālās pasaules straujo attīstību salīdzinot ar saviem novērojumiem Rīgas ielās. Dažādi virtuālie rīki, sociālie tīkli, izgudrojumi attīstās, gūst milzu popularitāti tik ātri, pirms jebkāda veida regulējums vispār ir ieviests vai izdomāts, viņš pauda: “Elektriskie skrejriteņi – varbūt esat tādus redzējuši! Cilvēks stāv, nekustas, bet aparāts iet ātri. Viņi mēdz braukt pa gājēju ietvēm, ielām. Šorīt redzēju māti ar bērnu, braucot kopā. Bez ķiverēm. Aizdomājos, – vai vajadzētu šādu veidu regulēt? Ja jā, kā? Kur šie cilvēki lai brauc? Kā ar ātrumu? Tiesībām? Vai vajadzētu diviem ļaut braukt?”

Tikmēr NATO publiskās diplomātijas ģenerālsekretāra palīgs Takans Ildems norādīja: “Es nedomāju, ka NATO vajadzētu pārtapt par kaut ko līdzīgu “start-up” uzņēmumam, ko uz priekšu dzen tehnoloģiskās inovācijas. Tas būtu nepraktiski un nevēlami. Mums ir cita pieeja, – NATO pēdējā laikā krietni attīstījusi sadarbību ar komercuzņēmumiem, zinātniekiem, lai mēs labāk izprastu modernās pasaules apdraudējumus.”

Konferencē pievērsta uzmanība tam, cik ļoti cilvēku ikdienā iezogas modernās viedierīces un mākslīgais intelekts. Tā sauktās viedās mājas, veselības nozares aplikācijas, pat skriešanas aplikācijas un daudzie sociālie tīkli var tikt izmantoti spiegošanai, datu ieguvei, apstrādei, lietotājam pašam to nenojaušot. Tāpat konferencē apspriesta Skripaļu indēšanas lieta, Ķīnas globālā ietekme pasaulē un mītu atmaskošana par 5G tīklu.