Nākamgad varētu būt lielāks sociālais nodoklis un progresīvais iedzīvotāju ienākuma nodoklis

2 komentāri

Valdības partijas trešdien, 14. jūnijā, paziņoja atbildes uz pēdējo mēnešu diviem aktuālākajiem iekšpolitikas jautājumiem – kas notiks ar nodokļu reformu, un kur tiks ņemta nauda veselības finansējuma palielināšanai.

Politiskās konsultācijas turpinājās visu dienu, un panākta konceptuāla vienošanās par tā dēvētā sociālā nodokļa celšanu. Kopā ar citiem lēmumiem tas novārdzinātajai medicīnai jau nākamgad sola ievērojamu papildu naudas klātbūtni. Tikmēr iepriekš atbalstītā nodokļu reforma, visticamāk, tiks būtiski pārskatīta, ieviešot progresīvo ienākuma nodokli.

Skaļi piesakot nodokļu reformu, bet vēlāk, saprot, ka veselības aprūpe ir tuvu kraham, valdošā koalīcija sevi iedzina stūrī, no kura izmisīgi cenšas iziet. Pēc tikšanās ar partiju “Vienotība” premjers paziņoja, ka, lai arī ne viesiem tīkami, risinājumi abos jautājumos ir panākti. Viens nepopulārs solis konceptuāli atbalstīts, – nākamgad par procentu tiks palielinātas sociālās iemaksas.

Krīzes pārvarēšanai veselības aprūpē nākamgad papildus būs pieejami 200 miljoni eiro. Līdz galam neatrisināts palicis jautājums, kā jaunizveidotajā veselības apdrošināšanas sistēmā iesaistīt visus strādājošos.

Solvita Āboltiņa

Solvita Āboltiņa
partijas “Vienotība” frakcijas vadītāja

Lai arī nodokļi pieaugs, ieguvēji būs ne tikai ārsti, kam solīts straujš algu lēciens, bet arī pacienti. Cik ilgi var gaidīt pie speciālista, būs stingri noteikts.

 

Budžeta deficīta neaiztikšana gan nozīmē, ka reformu paredzēts pārveidot, atrast citus kompensējošus mehānismus solītajām nodokļu samazināšanas plānam. Karstākais jautājums ir progresīvās ienākumu nodokļu likmes noteikšana.

Sākotnējais piedāvājums paredzēja, ka iedzīvotāju ienākuma nodoklis no 23 līdz 20% tiks samazināts teju visām algu grupām, taču šobrīd politiķi to sliecas atbalstīt mazajām algām, kamēr vidējiem ienākumiem likme varētu nemainīties, bet lielajam algām pat būtiski kāptu. Konkrētu “trepi” gan vēl paredzēts izstrādāt. Vienošanās paredz, ka visi priekšlikumi ir jāatbalsta vienbalsīgi, vai arī tie uz Saeimu netiks virzīti.

Augusts Brigmanis

Augusts Brigmanis
ZZS Saeimas frakcijas vadītājs

Bez koalīcijas vienbalsīga atbalsta reformu likumprojektu netiks virzīt uz priekšu. Līdz ar to, ja pret kādu no piedāvājumiem kāds no koalīcijas partneriem iebilst, tas netiks virzīts uz Saeimu.

Konceptuāli rasts risinājums veselības aprūpes sistēmas ugunsgrēka dzēšanai. Diskusijas turpināsies par nodokļu reformu bloku.

Atceļot solidaritātes nodokli, tiks runāts par reālu progresivitāti. Tas nozīmē, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšana attieksies tikai uz mazo algu saņēmējiem, savukārt lielajām algām nodoklis ne tikai netiks samazināts, bet, visticamāk, pieaugs.

Māris Kučinskis

Māris Kučinskis
premjerministrs

Pacientiem veselības aprūpe būs pieejam laicīgi, jo katram speciālistu lokam būs noteikts maksimālais gaidīšanas režīms.

TOP komentāri

  • ome
    +1 +1 0

    ome

    kārtējais blefs.......nu tak viereiz izbeidzat spraust batonus ausī tautai...........
    kārtējais murgs ,bet ne risinājums.
  • grils

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl