Nākamajā gadā Latvijas iedzīvotājus atkal sagaida jostu savilkšanas budžets

25 komentāri

Nākamajā gadā Latvijas iedzīvotājus atkal sagaida jostu savilkšanas jeb konsolidācijas budžets, šodien aizvadītajā nedēļā paustās Fiskālās disciplīnas padomes bažas apstiprināja arī Finanšu ministrija. Lai arī, visticamāk, nepopulāri lēmumi, kā panākt 114 miljonu eiro konsolidāciju, valdībai būs jāpieņem jau rudenī, pagaidām politiķi par šo jautājumu runā izvairīgi. 

Lai arī jostas nebūšot jāsavelk tik cieši kā savulaik, tomēr konsolidācija būs jāveic par teju 114 miljoniem eiro.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

FM Fiskālās politikas departamenta direktors Nils Sakss

Tiešām mums būs jāveido budžets ar konsolidāciju, kas pašlaik, ja mēs neņemam vērā nekādas jaunas politikas iniciatīvas, ir 0,4% no IKP, kas pats par sevi nav milzīga summa, bet reāli, kas nozīmē to, ka rudenī veidojot budžetu, valdībai patiešām būs jāpieņem grūti lēmumi.

Lai nebūtu jāpalielina budžeta deficīts, iespēju nav daudz – samazināt tēriņus, palielināt ieņēmumus vai veikt abas lietas vienlaicīgi. Lai teorētiski iegūtu vairāk nekā 100 miljonus, katrai ministrijai vidēji izdevumi būtu jāmazina par 5%. Ieņēmumus var palielināt ceļot nodokļus vai labāk iekasējot esošos.

Latvijā no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir viens no zemākajiem nodokļu slogiem, atgādina Finanšu ministrijas ierēdnis. Celt trauksmi par gaidāmo jostu savilkšanu pagājušajā nedēļā jau sāka Fiskālās disciplīnas padome, kurā apvienojušies neatkarīgi eksperti. Arī viņi mudina lūkoties nodokļu celšanas virzienā.

Fiskālās disciplīnas padomes sekretāre Dace Kalsone

Ir ļoti veiksmīgs norit darbs VID attiecībā uz ēnu ekonomikas apkarošanu, bet tas nav pietiekami, lai sasniegtu to, ko valdība savā deklarācijā ir noteikusi.  Tātad, protams, ir šis nodokļu paaugstināšanas jautājums vai nodokļu atvieglojumu atcelšanas jautājums un padome var tikai rekomendēt un aicināt valdību skatīties uz tādām jomām kā kapitāla un patēriņa nodokļi.

Tikmēr politiķi pagaidām par nodokļu celšanu nav gatavi runāt.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis

Es negribētu runāt šobrīd par nodokļu palielināšanu, jo, ja mēs strādājam vienkārši ar exel tabulu, jā mēs varam izmainīt nodokļu likmi un sarēķināt, ka tam ir jārezultējas tādos un tādos ieņēmumos, dzīvē viss notiek citādi. Krīzes maksimuma laikā, būsim reālisti, ceļot nodokļa likmes viena liela daļa uzņēmēju pārgāja vienkārši ēnu sektorā un šo ieņēmumu tik lielu nav bijis.

Tikmēr iepriekš solītā un likumā ierakstītā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšana nākamajā gadā par vienu procentpunktu nebūšot iespējama, norādīja Šadurskis. Tomēr saskaņā ar ekspertu aplēsēm, šādam solim konsolidācijas efekts nav liels, jo 80% no konkrētā nodokļa tiek novirzīti pašvaldību budžetos.

TOP komentāri

 • sokkkooolllaade
  +15 +15 0

  sokkkooolllaade

  Skaidrs.Jaapaliek vien veel sveshaas zemees,maajaas atgriezties var veel pat nedomaat.Peedeejais,kursh izbrauks,neaizmirst lidostaa izsleegt gaismu.
 • Gunis Krāģītis
  +14 +14 0

  Gunis Krāģītis

  Ar tādu valdību ne tikai jostas,bet striķis būs jāsavelk!
 • Kents
  +11 +11 0

  Kents

  Kā?! "Laimes stāsta" beigas?! Sankcijas uz mums taču neietekmē nekādīgi, jābūt visam kārtībā. Smadzeņu skalošana turpinās un no patiesības neizbēgt.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl