Nākamajā gadā Latvijas iedzīvotājus atkal sagaida jostu savilkšanas budžets

25 komentāri
Nākamajā gadā Latvijas iedzīvotājus atkal sagaida jostu savilkšanas budžets
FOTO: LETA

Nākamajā gadā Latvijas iedzīvotājus atkal sagaida jostu savilkšanas jeb konsolidācijas budžets, šodien aizvadītajā nedēļā paustās Fiskālās disciplīnas padomes bažas apstiprināja arī Finanšu ministrija. Lai arī, visticamāk, nepopulāri lēmumi, kā panākt 114 miljonu eiro konsolidāciju, valdībai būs jāpieņem jau rudenī, pagaidām politiķi par šo jautājumu runā izvairīgi. 

Lai arī jostas nebūšot jāsavelk tik cieši kā savulaik, tomēr konsolidācija būs jāveic par teju 114 miljoniem eiro.

FM Fiskālās politikas departamenta direktors Nils Sakss

Tiešām mums būs jāveido budžets ar konsolidāciju, kas pašlaik, ja mēs neņemam vērā nekādas jaunas politikas iniciatīvas, ir 0,4% no IKP, kas pats par sevi nav milzīga summa, bet reāli, kas nozīmē to, ka rudenī veidojot budžetu, valdībai patiešām būs jāpieņem grūti lēmumi.

Lai nebūtu jāpalielina budžeta deficīts, iespēju nav daudz – samazināt tēriņus, palielināt ieņēmumus vai veikt abas lietas vienlaicīgi. Lai teorētiski iegūtu vairāk nekā 100 miljonus, katrai ministrijai vidēji izdevumi būtu jāmazina par 5%. Ieņēmumus var palielināt ceļot nodokļus vai labāk iekasējot esošos.

Latvijā no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm ir viens no zemākajiem nodokļu slogiem, atgādina Finanšu ministrijas ierēdnis. Celt trauksmi par gaidāmo jostu savilkšanu pagājušajā nedēļā jau sāka Fiskālās disciplīnas padome, kurā apvienojušies neatkarīgi eksperti. Arī viņi mudina lūkoties nodokļu celšanas virzienā.

Fiskālās disciplīnas padomes sekretāre Dace Kalsone

Ir ļoti veiksmīgs norit darbs VID attiecībā uz ēnu ekonomikas apkarošanu, bet tas nav pietiekami, lai sasniegtu to, ko valdība savā deklarācijā ir noteikusi.  Tātad, protams, ir šis nodokļu paaugstināšanas jautājums vai nodokļu atvieglojumu atcelšanas jautājums un padome var tikai rekomendēt un aicināt valdību skatīties uz tādām jomām kā kapitāla un patēriņa nodokļi.

Tikmēr politiķi pagaidām par nodokļu celšanu nav gatavi runāt.

Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Kārlis Šadurskis

Es negribētu runāt šobrīd par nodokļu palielināšanu, jo, ja mēs strādājam vienkārši ar exel tabulu, jā mēs varam izmainīt nodokļu likmi un sarēķināt, ka tam ir jārezultējas tādos un tādos ieņēmumos, dzīvē viss notiek citādi. Krīzes maksimuma laikā, būsim reālisti, ceļot nodokļa likmes viena liela daļa uzņēmēju pārgāja vienkārši ēnu sektorā un šo ieņēmumu tik lielu nav bijis.

Tikmēr iepriekš solītā un likumā ierakstītā iedzīvotāju ienākuma nodokļa likmes samazināšana nākamajā gadā par vienu procentpunktu nebūšot iespējama, norādīja Šadurskis. Tomēr saskaņā ar ekspertu aplēsēm, šādam solim konsolidācijas efekts nav liels, jo 80% no konkrētā nodokļa tiek novirzīti pašvaldību budžetos.
25 komentāri