Nākamā gada pašvaldību prognozētie ieņēmumi būs zemākie kopš 2007. gada

2 komentāri

Valdībā, tuvojoties noslēgumam budžeta pieņemšanai, pirmdien panākta vienošanās ar pašvaldībām. Par spīti asajām diskusijām, Latvijas Pašvaldību savienība tomēr parakstīs valdības un vietvaru vienošanās un domstarpību protokola projektu. Tādējādi nākamā gada pašvaldību prognozētie ieņēmumi būs zemākie kopš 2007. gada.

Lai gan nākamgad pašvaldību budžeti palielināsies par vidēji 3,6%, šis pieaugums tomēr būs lēnāks nekā valsts sektorā, turklāt tas arī būs mazāks nekā noteikts likumā – 19,6% vietā pašvaldības saņems aptuveni 18,8% no valsts kopbudžeta nodokļu ieņēmumiem. Līdz ar to, pēc pašvaldību savienības aplēsēm, valdības lēmumu ietekme uz pašvaldību budžetiem rada negatīvu fiskālu ietekmi 170 miljonu eiro apmērā.

“Mēs redzam, kas notiek valsts pusē – šis budžeta pieaugums, mēs redzam, ka konsolidētais budžets pieaug par 8,7% pamatbudžets, tie ir arī 8,7% speciālais budžets, pašvaldību budžets – tas ir pusotrs miljons vai 0,1%. Mēs redzam, ka pašvaldību pusē tik zemi ienākumi kā šobrīd tiek plānoti – pēdējo reizi bija 2007.gadā, un tā neizpratne ir par to, – ja valstī aug budžets, tad kāpēc pašvaldību pusē ir tik mazs budžets,” saka Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis.

Pašvaldību savienība aplēsusi, ka  valsts kopbudžeta pieaugums nākamā gada budžetā tiek plānots par 644 miljoniem eiro vairāk, turpretī vietvaru maciņi palielināsies vien par aptuveni pusotru miljonu eiro.

Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Gints Kukainis (NA) norāda: “Ja pieaug budžets valstī, mums izskatās, ka mums sāks iet labāk – nu nemēģiniet to mazo brāli līdz pēdējam noģērbt pliku.”

Visasākās diskusijas izraisīja Finanšu ministrijas piedāvājums – pašvaldībām līdzfinansēt projektus, kuru īstenošanai tiek ņemti aizņēmumi. Līdzfinansējums tikšot prasīts, lai pamudinātu pašvaldības rūpīgāk izvērtēt vērienīgās ieceres.

“Mēs jau nerunājam par dāvanām, mēs nerunājam par dāvanām, ko mēs no kāda prasītu – iespējās aizņemties, iespējās darīt to, ko pašvaldības dara,” bilst Kaminskis.

Savukārt finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”) skaidro: “Finanšu ministrija piedāvā kā galveno pašvaldības prioritāti saglabāt aizņēmumus Eiropas Savienības līdzfinansējuma projektiem 2020. gadā, vienlaikus saglabājot nosacījumu, ka aizņēmumu apmērs nepārsniegs projektu attiecināmās izmaksas. 2020. gada izpildes laikā Finanšu ministrija izskatīs iespēju, lai pašvaldības var aizņemties bērnudārzu remontiem un paplašināšanai.”

Asi iebildumi pirmdienas sēdē izskanēja arī par ieņēmumiem no Azartspēļu un Dabas resursu nodokļa, kas no nākamā gada daļēji tiks atņemti vietvarām par labu valsts budžetam.

Pašvaldības sašutušas arī par ierobežoto finansējumu vietējo ceļu remontiem. Tie jau tagad esot katastrofālā stāvoklī.

“To pilnīgi visi zina, kā izskatās šie ceļi rudenī… Kāds ir provējis kartupeļus stādīt, cits tur zivis peldinās vai ko darīs, bet ir problēmas. Pa šiem ceļiem ir jāved bērni uz izglītības iestādi,” saka Kaminskis.

Savukārt satiksmes ministrs Tālis Linkaits (JKP) norāda: “2020. gads mums ceļu nozarei ir liesais gads nevis treknais, bet liesais, un tam ir objektīvi apstākļi – beidzās Eiropas Savienības finansējums un tā vietā vairāk arī nekā nav. Mums ir jāiztiek ar to, kas mums ir. Mūsu prioritāte ir galvenie ceļi un reģionālie ceļu, un vietējie ceļi – tik, cik mums ir jādzēš kaut kādas ārkārtas situācijas. Un tur mēs, pārrēķinot finansējumu, esam ieplānojuši 10,1 miljonu eiro.”

Tikmēr premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), uzrunājot pašvaldību vadītājus, atzina, ka viņš nav pilnībā apmierināts par visām pozīcijām nākamā gada budžetā un atkārtoja pēdējā laikā bieži izteikto frāzi: “Es nesagaidu, ka mēs pa pilnīgi visu varēsi vienoties, un tas iemesls ir atkal tāds prozaisks, bet patiess, –  lai nu cik mums turpina pieaugt ekonomika, mums joprojām tās vajadzības valstī ir vairāk nekā tās iespējas.”

Vienlaikus abas puses atzina, ka valdībai un pašvaldībām par 2020. gada budžetu vienošanos ir vairāk nekā domstarpību. Ministru kabinets gala vienošanos ar pašvaldībām plāno pieņemt otrdien, 8. oktobrī.

2 komentāri