Nacionālā apvienība neatmet ideju par ministru un deputātu algu “iesaldēšanu” nākamgad

3 komentāri

Par spīti plānotajiem protestiem, valdība neredz iespēju mediķu algas nākamgad celt straujāk.

Daļa deputātu gan joprojām uzskata, ka nelielu naudas summu varētu rast, iesaldējot algu pielikumu deputātiem un ministriem. Tikmēr opozīcija savākusi parakstus, lai Saeimā izveidotu parlamentāras izmeklēšanas komisiju, kuras uzdevums būs noskaidrot, vai valdībai bija tiesības nepildīt likumu, kas nākamgad paredzēja mediķu algu pieaugumu par 20%.

Deputāti vēl šonedēļ neoficiālās sanāksmēs sprieda par priekšlikumiem, kur rast papildu līdzekļus mediķu algu straujākai palielināšanai, piemēram, ceļot akcīzi tabakai. Taču pēc premjerministra Krišjāņa Kariņa (“Jaunā Vienotība”) kategoriskas nostājas nodokļus nākamgad neaiztikt, visas idejas atmestas un nolemts, ka nākamgad mediķu algām tiks novirzīti iepriekš iezīmētie 42 miljoni.

“Jebkādas lielas novirzēs no tā nav iespējamas, nav saredzams kāds jauns finanšu avots. Un es nedomāju, ka Saeima kaut ko tādu ierosinātu, jo tā būtu ļoti kardināla maiņa tikai ar pēkšņu nodokļu palielinājumu. To var izdarīt tikai uz bibliotekāru, ieslodzījumu iestāžu pārvaldes un kultūras darbinieku un jauno policijas kadetu rēķina, jo tā nauda, kas bija pieejama, tā tika sadalīta dažādākām nozarēm. Papildus tieši uz 1. janvāri nav iespējams atrast. Iespējams, kaut kur gada vidū, bet šobrīd ne,” norādīja Kariņš.

Nacionālā apvienība gan joprojām nav atmetusi ideju nākamgad “iesaldēt” ministru un deputātu algu pielikumu, ņemot vēra, ka pērn decembrī vairums no tautas kalpiem iebalsoja likumā, kā tagad izrādās, neizpildāmo normu par 20% algu pielikumu mediķiem.

Ja pirmdien koalīcijā to atbalstīs pārējie koalīcijas partneri, šādi tiktu ietaupīti 6,6 miljoni eiro. Tikmēr opozīcija savākusi parakstus, lai Saeimā veidotu parlamentārās izmeklēšanas komisiju. Tās uzdevums būs izpētīt, vai valdība vispār bija tiesisks pamatojums likumu nepildīt.

“Tas ir tas, kas mūs satrauc un kāpēc veidojam šo komisiju, lai noskaidrotu, vai Latvija joprojām ir demokrātiska un tiesiska valsts, vai patiesībā Latvija darbojas kā politisks kartelis, kur lēmumi tiek pieņemti nevis vadoties pēc likuma, bet politisko darījumu interesēm,” norāda Saeimas deputāts Ivars Zariņš (“Saskaņa”).

Komisijas izveide vēl jāapstiprina Saeimai. Plānots, ka tā ar ziņojumu nāks klajā mēneša laikā.

3 komentāri