Komentāri

Premjerministre Laimdota Straujuma (V) uzdevusi “apcirpt” patvēruma meklētāju uzņemšanai paredzētā finansējuma apmēru, taču ministriem pagaidām nav skaidrs, uz kā rēķina taupīt, otrdien vēstīja raidījums LNT Ziņas.

Darba grupa aplēsusi, ka bēgļu uzņemšanai un integrēšanai paredzētās sistēmas ieviešanai ir nepieciešami aptuveni 16 miljoni eiro. Runājot par šīs summas samazināšanu, par bēgļu uzņemšanas plānu atbildīgā Iekšlietu ministrija (IeM) norāda, ka valdību sagaida politiska izšķiršanās, uz kā rēķina taupīt un kādā apjomā īstenot bēgļu integrāciju. Kā viens no piemēriem tiek minēta iespējama atteikšanās mācīt latviešu valodu.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile norādījusi: ir pilnīgi skaidri saprotams, ka būs nepieciešama papildu apmācība skolotājiem, lai viņi varētu mācīt citās valodās runājošiem cilvēkiem latviešu valodu. To, viņasprāt, nav iespējams izdarīt tikai esošo finanšu līdzekļu ietvarā. Pasākumiem bēgļu uzņemšanai, kas ir tiešā Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā, nākamgad nepieciešams pusmiljons.

Valdībai tāpat nāksies lemt, kādā apmērā nodrošināt bēgļu veselības aprūpi, kam nākamgad tiek prasīti aptuveni 700 000 eiro.

”Ja tiek samazināts finansējums, tad ir, iespējams, jāpārskata arī veselības aprūpes pakalpojumu grozs, kas bēgļiem būs pieejams. Mēs negribētu iet šo ceļu, bet tajā pašā laikā ir skaidrs, ka plāns bez konkrētām finansēm šā plāna realizēšanai – tas nav plāns,” norādīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (ZZS).

Savukārt Labklājības ministrija nākamgad papildus prasa 1,7 miljonus eiro, lai būtu gatava bēgļu uzņemšanai. Jautājums par iespējām šo summu samazināt otrdien palika neatbildēts. ”Šobrīd darba grupai ir dots uzdevums, un viņiem [tas] ir jāizdara. Ministri neies un nerēķinās droši vien. Tādēļ ir darba grupa, kurai ir atbildība un uzdevums,” teica labklājības ministrs Uldis Auglis (ZZS).

Salīdzinoši visvairāk papildu nauda ir nepieciešama IeM pārziņā esošajām iestādēm – 1,3 miljoni Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei, 1,4 miljoni Valsts robežsardzei un vairāk nekā trīs miljoni patvēruma meklētāju izmitināšanas centra ”Mucenieki” paplašināšanai un labiekārtošanai. Nozares ministrs spriež, ka būtu neapdomīgi taupīt šiem mērķiem.

”Akūts pašlaik ir izmitināšanas jautājums, sevišķi Valsts robežsardzei, kas, manuprāt, ir pats prioritārākais jautājums. Jo pašlaik tiešām mums jau sāk pietrūkt vietas, kur izmitināt gan tos, kas ir nelegāli šķērsojuši robežu, gan tos, kas prasa patvērumu,” skaidroja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V).

Premjerministre uzskata, ka lielāko daļu no izmaksām bēgļu uzņemšanai izdosies segt no Eiropas Savienības fondiem. Taču Latvija ir viena no retajām dalībvalstīm, kas šogad no Briseles vēl nav saņēmusi ne centa no fondiem, kas paredzēti migrācijas problēmu risināšanai. Eiropas Komisijas pārstāvniecībā prognozē, ka finansējums Latvijai tiks apstiprināts novembra beigās. IeM ieskatā tas ir pietiekami, lai Latvija laikus spētu sagatavoties bēgļu uzņemšanai, ko plānots sākt ziemā.

Par bēgļu uzņemšanai nepieciešamo finansējumu valdība plāno vienoties pēc divām nedēļām.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl