Mediķi aicina nekavējoties “dzēst ugunsgrēku” veselības nozarē

5 komentāri

Saeimā trešdien pamatīga plūkšanās par to, kā šogad un turpmāk tiks veidots mediķu atalgojums un kādas reformas plānotas, lai uzlabotu veselības aprūpi.

Kamēr likumdevēji norāda uz esošo līdzekļu nesaimniecisku izmantošanu un tām jomām, kur varētu ietaupīt, mediķi ceļ trauksmi, ka ar šogad atvēlēto finansējumu nevarēs izpildīt solījumu mediķu atalgojumu celt par 10%.

Saeimai trešdien neizdevās apspriest mediķu darba samaksas jauno modeli. Līdz tam politiķi un nozares pārstāvji nenonāca, jo diskusiju krustugunīs nonāca jautājums, kā palielināt mediķu atalgojumu vēl šogad. Slimnīcu vadītāji ceļ trauksmi par atvēlēto finansējumu, kas jau tā ir uz pusi mazāks, nekā solīts, – tas nebūs iespējams.

“Tie, kas ir saņēmuši jaunos līgumus, – varam pateikt, ka slimnīcas nevarēs ne māsām, ne ārstiem palielināt par 10%, šī te summa nav pietiekama. Ātrums, ar kādu ārsti pamet Latviju, ir aptuveni 200 ārstu gadā, ja mēs turpināsim tādu politiku, tad nekas labāks tur nebūs,” norādīja Latvijas Slimnīcu biedrības vadītājs Jevgēņijs Kalējs.

Savukārt Daugavpils slimnīcas valdes loceklis Grigorijs Semjonovs pauda: “Lūdzu, nākot klajā masu medijos, precīzi sakiet kolēģiem, kas viņus sagaida, jo, atgriežoties mājās, mūs streiks sagaida. Kamēr nebūs naudas, mēs varam te pa dullo sēdēt un diskutēt, bet nekas nemainīsies.”

Kritikas vētru pār sevi jau iepriekš izsauca Saeimas deputāts Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”). Viņš aprēķinājis, ka ārstu atalgojuma celšanai būtu nepieciešams uz pusi mazāk naudas, nekā prasa ministrija. Arī trešdien deputāts norādīja uz nesaimnieciskumu esošo līdzekļu tērēšanā.

“Es varu noticēt 250 stundām, varbūt cilvēks tiešām strādā tur no rīta līdz vakaram, bet 400 stundas nav iespējamas, un šeit parādās jautājums, kas to kontrolē, kur ir uzskaite, un tas nozīmē, ka mēs varam piešķirt vēl lielāku naudu, bet mēs nezinām, kur tā aizies un kā tā tiks izmantota,” pauda Judins.

Uz ko Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina norādīja: “Māsas un māsu palīgi, kas nestrādā reģionā, bet izvēlas strādāt Rīgā tikai tāpēc, ka šeit var nopelnīt nedaudz vairāk, viņi patiešām brauc un dzīvo slimnīcā, un viņi neguļ, viņi guļ tajās brīvajās stundās, kad viņi var atļauties pagulēt.”

Judins krīzi ap mediķu atalgojumu piedāvā risināt, palielinot atalgojumu tikai kritiskākajās pozīcijās, jo, viņaprāt, Latvijā ir ārsti, kas saņem virs 6000 eiro mēnesī.

Veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”) norādīja: “Tās māsas, kuras ir Judina kunga tabulās, nevis analīzē, bet tabulās, un sadalām tās slodzes uz cilvēkiem un pasakām, – jūs, māsiņas, velkat tās slodzes stenēdamas, mēs jums pievelkam dāsnus 20% uz tiem cilvēkiem, kas strādā… Velciet tālāk, kā jūs domājat, kā mēs pievilksim tos jaunos cilvēkus klāt?”

Latvijā ir viens no zemākajiem finansējumiem veselības aprūpē uz vienu iedzīvotāju Eiropas Savienības (ES) valstu vidū. Tomēr neatkarīgi no tā, Finanšu ministrijas ieskatā, varot vēl ietaupīt.

“Mēs varam pilnīgi noteikti ietaupīt gan ambulatorajā, gan stacionārajā medicīnā, tā kā tās ir tās lietas, kur mēs varam taupīt, un tie ir jautājumi, par ko būtu jādomā,” saka Saeimas deputāts Atis Zakatistovs (“KPV LV”).

Mediķiem no Saeimas nama nācās doties prom ar vilšanos, jo pie kopsaucēja par nozares sakārtošanu kārtējo reizi neizdevās nonākt.

“Kopējais secinājums ir tāds, ka mums, beigu beigās, ir jāiztiek ar to, kas mums ir iedots, un nekādas cerības mums uz doto brīdi nav, un arī komisija beigās nepieņēma nekādu lēmumu, bet tikai uzklausīja viedokļus,” pauda Kalējs.

Vienprātības nav arī par jauno mediķu atalgojuma modeli. Kritiku tam izteicis mediķu arodbiedrības vadītājs Valdis Keris, kurš uzskata, ka jaunā sistēma topot “bez loģiska pamatojuma”. Ministre arodbiedrības kritiku noraida: “Veselības aprūpes sabiedrība ir gatava izmaiņām, to apliecina ļoti augsta iesaiste šā atalgojuma modeļa izstrādei, tur strādā gan ārstu biedrība, gan māsu biedrība, slimnīcu biedrības, līdz ar to es varu teikt, ka man žēl Kera kunga, ka viņš nebūs klāt brīdī, kad visa nozare izstrādās kaut ko labu un pareizu.”

Sagaidāms, ka jauno mediķu atalgojuma modeli prezentēs februāra sākumā. Tas paredz ieviest taisnīgumu un naudas plūsmas izsekojamību. Jaunā samaksas kārtība varētu stāties spēkā jau nākamgad.