Makrona delegācijā būs arī ārvalstu vizītes reti apmeklējusī prezidenta kundze

Pievienot komentāru
Makrona delegācijā būs arī ārvalstu vizītes reti apmeklējusī prezidenta kundze

Francijas prezidenta Emanuēla Makrona delegācijā, kas ieradīsies oficiālā vizītē Latvijā, būs arī vairāki ministri un prezidenta kundze Brižita Makrona, kura ārvalstu vizītēs ierasti dodas reti, vēsta TV3 Ziņas.

Makrona vizīte Latvijā būs pirmā Francijas prezidenta vizīte Latvijā kopš Žaka Širaka apmeklējuma 2001. gadā. Pirms 19 gadiem nu jau aizsaulē devušos Francijas prezidentu Žaku Širaku Rīgas pilī uzņēma toreizējā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga un Ministru prezidents Andris Bērziņš. Toreiz Latvija vēl bija tikai ceļā uz dalību Eiropas Savienībā un NATO .

Patlaban Eiropas Savienība saskaras ar milzu izaicinājumiem gan bloka iekšienē, gan kaimiņos. Informējot par gaidāmo Markona vizīti, Valsts prezidenta kancelejas vadītājs Andris Teikmanis skaidroja, ka dialogs ar Franciju šajā laikā ir ļoti svarīgs. Īpaši runājot par reģiona drošību, tostarp attiecības ar Krieviju un Baltkrieviju.

Ieskaties šeit: Septembra beigās Latvijā gaidāma pirmā Francijas prezidenta vizīte divpusējā formātā kopš 2001.gada

“Francija ir bijusi sabiedrotā pirms 100 gadiem, Francija bija tā valsts, kas atzina Latviju de jure, un Francija ir tas Eiropas partneris, ar ko mums ir ārkārtīgi svarīgi izvērt un attīstīt mūsu attiecības. Francija jau ir veikusi ļoti nopietnu ieguldījumu Baltijas reģiona drošībā. Mūsu dialogs ar Franciju, es domāju, ir ļoti laicīgs, jo ES ir nonākusi pie daudziem jautājumiem, kas visiem kopā ir jāatbild,” pauda Valsts prezidenta kancelejas vadītājs.

Tikmēr Francijas vēstniece Latvijā, komentējot gaidāmo vizīti, norādīja, ka viens no būtiskākajiem jautājumiem būs daudzpusējo attiecību stiprināšana.

“Šis ir tiešām svarīgs brīdis – apspriesties ar Latvijas partneriem. Aktuāls ir Eiropas Savienības Atveseļošanās plāns, un, jāņem vērā, ka Francija īstenos savu prezidentūru Eiropas Savienības Padomē 2020. gadā. Tāpat ir ārkārtīgi svarīgi runāt par abu valstu saistībām, runājot par multilaterālismu, kas zināmā mērā šobrīd ir apdraudēts,” teica Francijas vēstniece Latvijā Aurēlija Ruajē-Gunēna.

Delegācijā Francijas prezidentu pavadīs trīs ministri – ārlietu, aizsardzības un Eiropas lietu ministrs.  Viņiem pievienosies arī Makrona kundze, un, kā atzīst  Francijas vēstniece Latvijā, ka tas ir rets notikums.

“Kā vienu no galvenajiem šīs draudzības žestiem varētu minēt to, ka Makrona kundze arī piedalīsies šajā vizītē, kas ir ārkārtīgi rets notikums, jo parasti šādās vizītēs viņa nepievienojas. (..) Delegācijas ietvaros būs arī seši parlamenta pārstāvji no Francijas parlamenta un Parlamentārās asamblejas, tāpat arī erioparlamentārieši. Tāpat delegācijas sastāvā būs kultūras pārstāvji, autori, mākslinieki, kuriem ir īpašas saiknes ar Latviju,” teica Ruajē-Gunēna.

Lai nodrošinātu epidemioloģisko prasību ievērošanu, Valsts prezidenta kanceleja strādā pie tā saucamā “protokola burbuļa”. Teikmanis uzsvēra, ka abām delegācijām būs jāievēro stingras prasības.

“Nebūs sarokošanās, būs jāvalkā maskas, netiks nodoti koplietošanas priekšmeti, dokumenti parakstīti ar savu pildspalvu, delegācijas pārvietosies atsevišķi. (..) Es gribētu akcentēt, ka “zaļās pases” esamība kabatā nenozīmē, ka pase aizvieto vakcīnu vai ir vīģes lapa pret likumu neievērošanu,” viņš bija strikts.

Arī Francijas vēstniece apliecināja, ka delegācija grasās skrupulozi ievērot visas Latvijas atbildīgo iestāžu prasības. Šajā jautājumā Francijas delegācija nesaskata nekādas grūtības. Makrons Latvijā viesosies 29. un 30. septembrī.