Maija beigās sāksies teritoriālās reformas apspriešana – tā būšot lielākā valsts vēsturē

2 komentāri

Mēneša beigās sāksies Latvijas vēsturē plašākā sabiedriskā apspriešana – vairāk nekā 100 vietās pusgada garumā cilvēki varēs izteikties par administratīvi teritoriālo reformu. Apspriešanu rīko reformas īstenotāja – pašvaldību lietu ministrija.

Tikmēr atsevišķas vietvaras pēc pašu iniciatīvas rīkos līdzīgas apspriedes. Bet Ikšķiles novads jau apkopojis ministrijas neatļautās aptaujas rezultātus.

Ikšķiles novada iedzīvotāju aptaujā 98% dalībnieku nobalsoja par novada saglabāšanu un nepievienošanos Ogrei. Aptaujā piedalījās mazāk nekā puse ikšķiliešu, taču pašvaldība ar iedzīvotāju aktivitāti un iznākumu ir apmierināta. Aptaujas rezultātus iesniegs Saeimā, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM). Lai arī tiem nav juridiska seguma – pašvaldību likums nepieļauj rīkot aptaujas, kas atgādina vietējus referendumus.

“VARAM ir par iedzīvotāju viedokļu noskaidrošanu. Vienkārši jāievēro likumā noteiktā forma. Piemēram, Mazsalaca ir lēmusi par sabiedriskās apspriešanas uzsākšanu. To drīkst veikt,” norāda VARAM ministrs Juris Pūce (“Attīstībai/Par!”).

Vienlaikus Pūce gatavojas oficiālai reformas apspriešanai – tā būšot lielākā valsts vēsturē, būs vairāk nekā 100 sapulces kopā ar iedzīvotājiem un pašvaldībām. Ministrija ir gatava kompromisiem.

“Mēs meklēsim optimālu risinājumu, tāpēc jau rīkojam sabiedrisko apspriešanu, lai iegūtu viedokli. Iedzīvotājiem jau ir dažādi kritēriji svarīgi. Mēdz būt, ka tie nonāk pretrunā. Ja aptaujā uzdod jautājumu ar “par vai pret”, nav iespējams dialogs. Kad organizēta saruna, tad ir iespēja iegūt izsvērtus viedokļus,” pauž Pūce.

Publiskā apspriešana sāksies 27. maijā Preiļos un ilgs vismaz pusgadu. Pašreizējais plāns piedāvā pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 35, bet domājams, ka pēc apspriedēm novadu izkārtojums mainīsies.

Lasi vēl: Kā izskatītos jaunā Latvijas karte ar 35 novadiem?