Lietuva atkārtoti aicina nepirkt Baltkrievijas elektrību

1 komentārs
Lietuva atkārtoti aicina nepirkt Baltkrievijas elektrību
IEVA LEINIŠA, LETA

Latvijas un Lietuvas prezidenti ceturtdien Viļņā aktualizējuši strīdīgo jautājumu par enerģētikas politiku, kas augusta beigās pamatīgi sašķobīja kaimiņvalstu attiecības.

Egils Levits un Ģitans Nausēda ir vienisprātis, ka Astravjecas atomelektrostacijai, kuru Baltkrievija būvē netālu no Lietuvas robežas, ir jāatbilst starptautiskiem drošības standartiem.

Taču kaimiņvalstu viedokļi atšķiras jautājumā par elektrības iegādi no šīs Baltkrievijas atomelektrostacijas. Lietuvas prezidents ceturtdien atkārtoti uzsvēra, ka šīs atšķirīgās pozīcijas var kaitēt Baltijas valstu elektrotīklu iziešanai no pēcpadomju sistēmas. Vienlaikus Nausēda uzsvēra, ka Lietuva veiks visus nepieciešamos pasākumus, lai nepieļautu Astravjecas spēkstacijas elektrības nonākšanu vietējā tirgū un Latviju aicina darīt tāpat.

“Mēs atgādinājām mūsu draugiem Latvijai, ka šī spēkstacija ir nedroša, un mēs darīsim visu, lai apturētu Baltkrievijas elektroenerģijas ienākšanu Lietuvas tirgū. Ja pozīcijas ir atšķirīgas, droši vien būs vēl grūtāk to paveikt tehniski, bet tomēr mēs esam gatavi to izdarīt,” pauda Nausēda.

Tikmēr Levits norādīja, ka Latvijas valdība pilnībā atbalsta Lietuvas prasības attiecībā uz kodolstacijas drošumu, tomēr tai ir atšķirīga pieeja attiecībā uz taktiku šī mērķa sasniegšanai. Latvijas prezidents uzskata, ka strīdīgo jautājumu abu valstu starpā vajadzētu atrisināt līdz 2025. gadam.

“Mēs arī nonācām pie stratēģiska vienota redzējuma, proti, ka līdz 2025. gadam vēlākais šim jautājumam būtu jābūt atrisinātam, un tad izveidosies, ka mūsu enerģētiskā atkarība vai piesaiste šim Krievijas vai padomju savienības mantotajam tīklam tiks izbeigta, un mēs būsim pieslēgti Eiropas Savienības enerģētiskajam tīklojumam,” norādīja Levits.

Lietuva jau ilgstoši cenšas panākt, ka Baltijas valstis atsakās no Baltkrievijas elektroenerģijas, lai protestētu pret Baltkrievijas jauno atomelektrostaciju, ko lietuvieši uzskata par nedrošu. Kad gada beigās vai nākamā gada sākumā atomstacija sāks darboties, Lietuva vairs nepirks Baltkrievijas elektrību. Tas nozīmē, ka arī Latvijai būtu jāatsakās gan no Baltkrievijas, gan Krievijas elektrības.

1 komentārs