Komentāri

Vai Saeimas sēde rīt sāksies ar deputāta Daiņa Liepiņa neielaišanu zālē, izmantojot spēku? Tiesvedības dēļ viņš ir zaudējis deputāta imunitāti, tāpēc zālē atrasties nedrīkst. Taču par spīti aizliegumam, Liepiņš ir nolēmis apmeklēt sēdi, jo uzskata to par savu pienākumu. Savukārt Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece šādu rīcību sola nepieļaut. Pretējā gadījumā jau otro nedēļu pēc kārtas tiktu paralizēts parlamenta darbs.

Pagājušajā nedēļā Saeimas sēde beidzās nesākusies, jo Reģionu apvienības deputāts Dainis Liepiņš atteicās pamest sēžu zāli. Saskaņā ar kārtības rulli, viņam ir liegts piedalīties sēdēs, jo deputāti, ieskaitot arī pašu Liepiņu un viņa partijas biedrus, gada sākumā deva atļauju turpināt iztiesāt krimināllietu, kas pret Liepiņu tika ierosināta, vēl pirms viņš tika ievēlēts Saeimā.

Divus mēnešus Liepiņš sēdes neapmeklēja, taču pagājušajā ceturtdienā viņš ieradās sēžu zālē. Uz Saeimas sēdi viņš dosies arī rīt.

Tagad Liepiņš ir iedziļinājies likumu detaļās un uzskata, ka Saeimas lēmums ļaut turpināt viņa lietas iztiesāšanu, kas novedis pie aizlieguma piedalīties Saeimas darbā, esot prettiesisks. Viņš norāda, ka kārtības rullī ir runa tikai par Saeimas tiesībām lemt par atļauju uzsākt deputāta kriminālvajāšanu, bet nav ne vārda par procesa nākamo posmu — tiesvedību. Liepiņš arī uzskata, ka var uzturēties sēžu zālē, jo saskaņā ar kārtības rulli par klātesošiem tiek uzskatīti tikai tie deputāti, kuri veikuši klātbūtnes reģistrēšanos, bet viņš darbam nereģistrēsies.

Deputāts nolēmis nepadoties un notikušajā saskata politisku izrēķināšanos.

Dainim Liepiņam iebilst konstitucionālo tiesību eksperti, uzsverot, ka Saeima ir rīkojusies saskaņā ar likuma garu un parlamentam bija tiesības atņemt deputāta imunitāti, lai varētu turpināt tiesvedību, kas nozīmē, ka viņš Saeimas zālē drīkst uzturēties tikai viesiem atvēlētajās vietās, jo, sēžot deputāta krēslā, ir pienākums reģistrēties darbam, kas Liepiņam ir liegts.

Saeimas priekšsēdētāja sola nepieļaut, ka Liepiņš rīt jau atkārtoti izjauc Saeimas darbu. Plānu, kā rīkoties viņa šodien saskaņoja ar iekšlietu ministru un policijas vadību.

Kopš neatkarības atjaunošanas neviens deputāts no Saeimas zāles nav izraidīts, pielietojot spēku. Bet starp karu periodā gan šādos gadījumos komandants ar seržantiem deputātus no Saeimas zāles esot aizvedis piespiedu kārtā.

Lasi vēl