Komentāri

Liepāja – jūras un vēja pilsēta, kurai politiskās vētras līdz šim tomēr gājušas secen. Jau 20 gadus šo ostas pilsētu stūrē politiskais ilgdzīvotājs, mērs Uldis Sesks. Taču pārmaiņu vējus Liepājā sola ienest viņa spilgtākais sāncensis Jānis Vilnītis.

Konkurenti min Seskam uz papēžiem

Liepāja ir trešā lielākā Latvijas pilsēta, kas ienesīgās ostas dēļ ir nozīmīgs Kurzemes attīstības centrs. Mēra Ulda Seska vadītās ”Liepājas partijas” popularitāte divas desmitgades bijusi stabila, un pilsētnieki pie viņa vadības stila pieraduši. Taču iepriekšējo pašvaldību vēlēšanu rezultāti deva signālu, ka liepājnieku noskaņojums sācis mainīties. Seska partija ieguva 7 vietas domē, Jāņa Vilnīša pārstāvētais spēks – 5, bet ”Saskaņa” – 3. To, ka vismaz daļa liepājnieku tiešām grib pārmaiņas pilsētas vadībā, apstiprina satiktie pilsētnieki.

Ligita
liepājniece

Par Vilnīti! Sesku vairs negribu, vecs paliek vecs. Noiets ceļš. Gribu apmainīt vietām. Sesks jau sen būtu pensionārus atbalstījis, ja viņš būtu gribējis.

Ziedonis
liepājnieks

Balsošu par to no Rīgas… Kā bija? Agešins? Jā, es gribu, lai bērniem “paika”  par brīvu, lai remontu taisa, bērniem palīdz.

Sesks sola 2000 jaunu darba vietu

Bezdarba rādītāji Liepājā ir augstāki par vidējo Kurzemē – 10,4%, lielākoties tie gaisā uzlēkuši bēdīgi slavenā Liepājas metalurga nedienu dēļ, kad darbu zaudēja simtiem cilvēku. Mērs Uldis Sesks gan ir optimisma pilns radīt jaunas darbavietas. Viņš rāda pilsētas biznesa attīstības plānu – trīs industriālie parki jau izbūvēti, ceturtais Karostā vēl top. Labiekārtojot ražošanas teritorijas, pilsēta cer piesaistīt ārvalstu investorus. Par vairāku ražotņu atvēršanu ar uzņēmumiem jau noslēgti pirmie līgumi. Sesks sola, ka četros gados radīs divtūkstoš jaunas darba vietas un pilsētā pat aptrūkšoties strādātāju.

Uldis Sesks
Liepājas mērs (”Liepājas partija”)

Tas ir tas ceļš un virziens, tukša teritorija, labiekārtota infrastruktūra, stipri uzņēmēji metālapstrādē, tekstilnozarē. Arī tūrisms ir tas virziens, pie kā mēs intensīvi strādājam. Liepāja jau ir ieguvusi oficiālo statusu kā kūrortpilsēta.

Seska sīvākais konkurents ir opozicionārs Jānis Vilnītis, kurš šajās vēlēšanās startē no ”Latvijas reģionu apvienības”. Viņš norāda, ka vairākas uzceltās rūpnīcu ēkas stāvot tukšas, un tā vietā, lai gaidītu ārvalstu investorus, lielāks uzsvars jāliek uz pašmāju uzņēmējiem.

Jānis Vilnītis
Liepājas mēra amata kandidāts (LRA)

Uzsvars jāliek uz sadarbību, uz cilvēku, uz liepājnieku, uz vietējo, un tā ir tā pilsētas nākotne. Ar investoru jābūt uzmanīgam, jā, mums vajag investīcijas, bet jābūt uzmanīgam, jo vienā brīdī, kā viņš atnāca, tā viņš aizies, vietējais paliks šeit. Lai mums nesanāk atkal, kā vēsturiski visu likām uz vienu kārti, uz Metalurgu, un tagad visu uz vienu kārti, kas saucas investors.

Saskaņietis Agešins kāro atgriezties dzimtajā pilsētā

Par vietu Liepājas domē cīnīsies arī Saskaņas Saeimas deputāts Valērijs Agešins. Viņš noraida pārmetumus, ka šis politiskais spēks tikai imitē konkurenci ar Seska partiju, patiesībā ļaujot līdzšinējam mēram saglabāt amatu. Kā galveno atšķirību partiju starpā izceļot sociālos jautājumus.

Valērijs Agešins
Liepājas mēra amata kandidāts (Saskaņa)

Vairāk tērēt naudas sociālajām vajadzībām, jo pašlaik Liepājas dome tam paredz tikai vienu desmito daļu no budžeta. Sociālie jautājumi ir prioritāte, acīmredzot ne pārāk prioritārs jautājums tas ir priekš “Liepājas partijas”.

Paši liepājnieki gribētu, lai pilsētā ir bezmaksas sabiedriskais transports, un lielāks atbalsts ģimenēm ar bērniem, piemēram, bērnudārzu pieejamībā. Ar dalītām sajūtam pilsētnieki uztver pirms pāris gadiem uzcelto koncertzāli ”Lielais dzintars”, jo ne visi var atļauties to apmeklēt.

Ligita
liepājniece

Šausmīgi dārgi, ziniet, pensionārs var pirkt tikai pirmajā rindā, lai ir bišķi lētāk. Un ziniet, pirmajā rindā var redzēt tikai mūziķiem kurpes. Tad es dažreiz bezkaunīgi uzvedos, paskatos, kur kāda vieta brīva un pārsēžos.

Liepājnieki piemaksā par koncertzāli, bet biļetēm naudas nepietiek

Tā ir viena no lietām, ko sola mainīt Vilnītis. Neesot taisnīgi, ka pašvaldība koncertzāli atbalsta, gadā to dotējot ar nepilnu miljonu eiro, kamēr daudziem liepājniekiem biļetēm nepietiek naudas. Viņš ieviesīšot atlaižu sistēmu deklarētajiem iedzīvotājiem.

Jānis Vilnītis
Liepājas mēra amata kandidāts (LRA)

Par cik liepājnieku nauda, ko samaksājam caur iedzīvotāju nodokli un nekustamā īpašuma nodokli, kas ir divi lielāki ienākumi pilsētas budžetā, mēs jau dotējam ar vienu miljonu gadā šo koncertzāli. Nu liepājnieks ir pelnījis aiziet lētāk. Un te ir vēl viena blakus parādība izveidojusies – pieaugot apmeklējumam, kas radies no nulles, Lielajā Dzintarā, krītas apmeklējums teātrī. Ir jāsaprot, ka liepājniekam tas maciņš ir ne tik liels kā gribētos.

Tikmēr Sesks to dēvē par puspatiesību, jo pašvaldība koncertzāli dotējot ar mērķi, lai par biļetēm iedzīvotājiem nebūtu tik dārgi jāmaksā.

Uldis Sesks
Liepājas mērs (”Liepājas partija”)

Tas ir pašvaldības lēmums vai piedotēt kādus pasākumus vai nepiedotēt. Lai šeit uzstātos labi, augstas klases mākslinieki no ārzemēm, nu cik tad būtu jāpiepalīdz producentam, lai šīs biļešu cenas būtu pieejamas liepājniekam, rīdziniekam, Latvijas iedzīvotājiem, un arvien vairāk lietuvieši pie mums brauc.

Ietekme valdībā un atjaunotais avioreiss

Liepājas laikraksta ”Kursas laiks” redaktore Anita Kantāne norāda uz domes neizpildītajiem solījumiem, piemēram, plāni piejūras pilsētā attīstīt kurortoloģiju, atjaunot dūņu vannas palikuši runu līmenī. Politiskās cīņas esot ļoti jūtamas, bet pašvaldības vadītāja Seska regulārā klātbūtne Ministru kabineta sēdēs liecina, ka viņš iespaido zaļzemnieka Māra Kučinska valdības lēmumus. Apliecinājums tam ir nule kā atjaunotais “airBaltic” avioreiss starp Rīgu un Liepāju. Sesks saka – to prasījuši ārvalstu uzņēmēji, kuriem sagādājot grūtības nokļūt Liepājā. Taču šo reisu pirms vairākiem gadiem jau reiz slēdza, jo lidojumi nebija rentabli.

Anita Kantāne
Liepājas laikraksta ”Kursas Laiks” redaktore

Nav nekāda pamata domāt, ka viņi izdzīvos bez valsts dotācijas, ja jau treknajos gados tas nebija iespējams, kāds optimisms tagad domāt, ka tā būs? Vēl tagad nav zināms, vai ziemā šie lidojumi varēs notikt. Tam taču jau būtu jābūt sagatavotam tagad.

Vēlēšanās uz Liepājas domi kandidē deputāti no 10 sarakstiem, taču reālas izredzes pārvarēt 5% barjeru ir trim partijām. Tā kā ”Saskaņa” ar ”Liepājas partiju” jau tagad veido koalīciju un ir gatavas to darīt arī pēc vēlēšanām, Seskam ir lielas iespējas saglabāt mēru krēslu.

FOTO

Skaties video!

Lasi vēl