Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas pilsoņu statuss saglabāsies arī tad, ja “Brexit” notiks bez vienošanās

1 komentārs
Lielbritānijā dzīvojošo Latvijas pilsoņu statuss saglabāsies arī tad, ja “Brexit” notiks bez vienošanās
AP/SCANPIX

Šā gada 29. martā plānots, ka Apvienotā Karaliste pametīs Eiropas Savienību (ES). Aizvien nav skaidrs, kā šis process notiks, taču virknei ES valstu, tajā skaitā arī Latvijai, izdevies divpusēji vienoties ar britiem par to, ka viņu pilsoņiem šeit un mūsu pilsoņiem tur nekas nemainīsies.

Saeima plāno vienoties ar britiem, lai Latvijas pilsoņu tiesības Apvienotajā Karalistē saglabātos arī tad, ja “Brexit” notiek bez vienošanās. Saeimas Ārlietu komisija šonedēļ atbalstīja deklarācijas projektu par Apvienotās Karalistes pilsoņu tiesībām Latvijā. Iecerēts apliecināt, ka britiem, kuri likumīgi uzturas Latvijā, tiks saglabātas sociālās garantijas, darba un mācīšanās iespējas un citas tiesības arī gadījumā, ja Lielbritānija pametīs ES bez vienošanās.

Latvija līdzīgu apņemšanos sagaida no britiem.

“Es saprotu, ka arī Lietuvā šādu ceļu ies. Čehija, Francija, Zviedrija. Visi saprot, ka neviens nezina, kas būs pēc 29.marta. Līdz ar to pilsoņu tiesības un drošības sajūta ir pats svarīgais, kas var būt jebkurai valstij. Tajā skaitā arī britiem,” saka Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs Rihards Kols (NA).

Latvijā dzīvo aptuveni 1000 Apvienotās Karalistes pilsoņu, savukārt konkrēts mūsu tautiešu skaits Lielbritānijā nemaz nav zināms. Lēsts, ka tie varētu būt 100 000.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”) apliecina, ka politiska vienošanās ar britiem ir panākta.

“Ja gadījumā Lielbritānija aiziet bez vienošanās, tad visiem Latvijas pilsoņiem, kas dzīvo un strādā Lielbritānijā un ir reģistrējušies līdz šā gada 29.martam, tiesības un statuss saglabāsies precīzi tāds pats kā pirms “Brexit”,” skaidro Rinkēvičs.

Jāpiebilst, ka šie nosacījumi neattieksies uz Latvijas pilsoņiem, kuri gribēsies pārcelties uz dzīvi Apvienotajā Karalistē pēc “Brexit”.

Gatavību saglabāt pašreizējo statusu Latvijas pilsoņiem pēc “Brexit” apliecinājusi arī Apvienotās Karalistes vēstniecība Latvijā.
1 komentārs