Liela daļa vēlētāju, visticamāk, tomēr nesaņems uzaicinājumu piedalīties EP vēlēšanās

1 komentārs

Līdz Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām atlikušas desmit dienas. Trešdien, 15. maijā, plaši turpinājās to kļūdu apspriešana, kuras pieļautas paziņojumu izsūtīšanā. Šķiet, beigu beigās, būs tā, ka paziņojumu par vēlēšanu iecirkņiem savās pastkastēs tā arī neieraudzīs aptuveni puse vēlētāju.

Tos, kuri nezina savu vēlēšanu iecirkni, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) aicina to noskaidrot internetā vai zvanīt.

Pirms gaidāmajām EP vēlēšanām ikvienam balsstiesīgajam bija jāsaņem vēstule, kurā norādīts tas iecirknis, kurā viņš reģistrēts un varēs balsot. Šogad konkursā par vēstuļu piegādi uzvarēja uzņēmums SIA “Reller”, kurš to bija gatavs paveikt par nedaudz vairāk kā 300 000 eiro. Taču uzņēmums nepieciešamo paziņojumu skaitu nespēja piegādāt, un vēstules par savu iecirkni varētu būt nesaņēmusi pat puse no aptuveni 1,4 miljoniem adresātu.

“Mēs šobrīd varam runāt tikai par tiem gadījumiem, kuros esam saņēmuši sūdzību. Tagad tās sūdzības nāk regulārāk un ir vairāk nekā 120, kas, protams, daudz mazāk, cik šķiet realitātē,” norāda PMLP pārstāvis Māris Gorbunovs.

Iemeslu, kādēļ neizdevās visus paziņojumus piegādāt, esot daudz. Par to uzņēmumam arī jau piespriests 30 000 eiro liels sods. Taču vēstuļu nesaņemšana vēlēšanu procesu neietekmēšot.

“Tas ir radījis šobrīd tādas praktiskas problēmas mums ar to, ka ir vairāk darba, skaidrojot šo situāciju un informējot, kur vien var par papildu balsošanas iespējām,” pauž CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Ar uzņēmumu “Reller”, kam vajadzēja piegādāt paziņojumus, TV3 Ziņām trešdien sazināties neizdevās. Taču zināms, ka atkārtota vēstuļu izsūtīšana paredzēta nav.  Taču daļu darbu, kas arī bija jāveic uzņēmumam, šobrīd jau uzticēts “Latvijas Pastam”. Ar uzņēmumu lauzts papildu līgums, kurā bija jāpiegādā arī līdz pat 50 000 vēstuļu otrajā posmā – šonedēļ.

“”Latvijas Pasts” nepiegādāja to sadaļu, kas bija pamatā, visiem iedzīvotājiem adresētās vēstules, bet, tā kā pirmajā etapā piegādātājiem radās kaut kādas problēmas, tad PMLP otro sadaļu, kas ir vēstules iedzīvotājiem, kuri mainīja savu vēlēšanu iecirkni, tad šo vēstuļu porciju piegādās “Latvijas Pasts”,” norāda “Latvijas Pasta” valdes loceklis Kristaps Krūmiņš.

Šādas vēstules šonedēļ saņems vairāk nekā 19 000 vēlētāju. Lielākā daļa – aptuveni 17 000 tie, kuri līdz 7. maijam mainīja vēlēšanu iecirkni, bet vēl daļa jauniešu, kuriem laikā no marta līdz vēlēšanu dienai aprit 18 gadu. Citi vēstules nesaņems. Par to trešdien tika kritizēts arī iekšlietu ministrs Sandris Ģirģens (KPV LV). Zaļo Zemnieku savienības valdes priekšsēdētājs Armands Krauze pat norādīja, ka šā iemesla dēļ iekšlietu ministram vajadzētu atkāpties.

“Ja ZZS un Krauzes kungs vēlas man pārmest šo kārtību, jo es strādāju tikai trīs mēnešus, tad es gribu teikt, ka vairāku gadu garumā nav veikti normatīvo aktu regulējumi, faktiski minēto politiķu bezdarbības dēļ,” pauda Ģirģens.

Viņš gan trešdien īpaši sasauktā preses konferencē pauda, ka šobrīd tiek meklēti arī citi kanāli, kā vēlētājus apzināt. Viens no tiem ir arī Valsts ieņēmumu dienests (VID).

“Par vēlēšanu paziņojumu nosūtīšanu EDS sistēmā. Uz doto brīdi tehniskie cilvēki strādā pie šiem risinājumiem. Es ceru, ka tādi tiks paveikti un līdz konkrētajai vēlēšanu dienai personas, kuru dati atrodas EDS ar konkrētu iecirkni, tiks nosūtīti arī šajā sistēmā,” norādīja Ģirģens.

Tikmēr CVK atgādina, ka savu iecirkni var noskaidrot, gan zvanot, gan internetā. Tāpat jebkurā iecirknī var balsot iepriekšbalsošanā no 22. līdz 24. maijam. Trešdien arī kļuvis zināms, ka par nesaņemtajām vēstulēm interesi izrādījis Valsts drošības dienests, kurš sācis pārbaudi.