No Latvijas vairs nevar izraidīt tos migrantus, kas pieprasīja patvērumu līdz ārkārtējās situācijas sākumam

5 komentāri

No Latvijas vairs nevar izraidīt ārā tos daudzos migrantus, kas pieprasīja patvērumu līdz ārkārtējās situācijas sākumam, vēsta TV3 Ziņas.

Šorīt Silenē uzietā 12 nelegālo robežšķērsotāju grupa, kuru vidū bijis arī zīdainis, bija vieni no pēdējiem, kas vēl pirms ārkārtējās situācijas izsludināšanas paspēja oficiāli pieteikties patvēruma meklētāja statusam. Kopumā šajās piecās dienās, kopš sākusies migrantu krīze Latvijā, līdz šodienas pussešiem pēcpusdienā patvēruma meklētāja statusu lūguši 270 nelegāļi.

Kamēr šie pieprasījumi nav izskatīti un atteikti, starptautiski uzņemtās saistības Latvijai liedz šos patvērumu lūdzošus cilvēkus izraidīt ārā.

Šie 270 Latvijā jau esošie nelegālie imigranti uzturēsies, visticamāk, no četriem līdz sešiem mēnešiem. Tik ilgu laiku parasti aizņem patvēruma meklētāja statusa piešķiršanas izskatīšana.

Maira Roze, Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes priekšnieka vietnieks

” Ja persona ir lūgusi patvērumu, tad viņam uzreiz iestājas aizsardzība, ka nedrīkst izraidīt. Tas lēmums, ja, piemēram, ir negatīvs un esam atteikuši aizsardzību, tad viņam ir tiesības pārsūdzēt tiesā šo mūsu lēmumu. Kad tiesā lēmums galīgs, tad var raidīt ārā šo personu.”

Šajās piecās dienās Latvijā ienākuši tik daudz nelegālo imigrantu, ka viņus vairs nav pat kur izvietot. Valsts robežsardzes aizturēto ārzemnieku izmitināšanas centros Muceniekos un Daugavpilī gandrīz visas vietas aizņemtas. Tamdēļ kā risinājums ir Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes patvēruma meklētāju centrs “Mucenieki”. Taču arī šīs iestādes iespējas uzņemt migrantus epidemioloģiski drošā veidā drīz būšot izsmeltas.

“Ar gultām varam izmitināt 31, bet mēs jau gatavojam plānu-B, lai palīgtelpās izvietotu matračus,” skaidro Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes priekšnieka vietnieks.

Lai arī ārkārtējā situācija paredz no jauna nākošos nelegālos migrantus ar spēku vispār vairs nelaist iekšā Latvijā, tomēr joprojām esot jātur aktuāls jautājums par papildu telpu meklēšanu.

“Jāskatās individuāli, jo tur varbūt objektīvi iemesli, kāpēc uzreiz tiem cilvēkiem nevar piemērot tūlītējo atgriešanu atpakaļ,” spriež Valsts robežsardzes priekšnieks Guntis Pujāts.

“Cita lieta, sieviete ar bērnu vai tikai bērns,” norāda iekšlietu ministre Marija Golubeva (AP).

Valsts robežsardze un iekšlietu ministrija bija cerējusi uz Aizsardzības ministrijas atbalstu armijas telšu novietnes izveidei.

Artis Pabriks (AP), aizsardzības ministrs

“Es gribētu tomēr noraidīt viņu ideju par mūsu telšu un infrastruktūras izmantošanu, jo teltis nav domātas ilglaicīgai izmitināšanai. Otrkārt, ir jāatceras, ka bruņotie spēki ir pašlaik aizņemti ar mācībām. Tās notiek paralēli ZAPAD mācībām, kas notiek Austrumos, Krievijā.”

Sarakstu ar brīvajām telpām līdz ceturtdienai jāsagatavo Ludzas, Augšdaugavas un Krāslavas novadu pašvaldībām, arī Daugavpils pilsētas domei.

Vanda Kezika, Augšdaugavas novada domes priekšsēdētaja izpilddirektore

“Iekšlietu ministrija mums prasa to informāciju. Mēs pie tās strādājam, bet konkrēti vēl šodien nevaram pateikt. Tukšās telpas, kuru mums ir, nav šim mērķim piemērotas. Nu, mēs meklēsim. Vismaz telšu vietu, bet uz šo brīdi es jums nevaru pateikt.”

Aizsardzības ministrs akcentē, – nevienu migrantu pār Baltkrievijas robežu Latvijā vairs nedrīkst ielaist. Tie nav uzskatāmi par bēgļiem, bet gan Baltkrievijas izmanto ekonomiskos migrantus kā hibrīdkara ieroci.

Artis Pabriks (AP), aizsardzības ministrs

“Nevaram izslēgt, un, es pat teiktu, ka tas tā arī ir, ka šī migrantu krīze tiek radīta speciāli kontekstā ar militārajām mācībām, lai redzētu, kā mēs reaģējam, kādi politiskie signāli tiek doti, kā dislocējam policiju, kā dislocējam savus bruņotos spēkus.”

Iekšlietu ministre ir pārliecināta, – ar to, ka tagad uz Baltkrievijas sauszemes robežām ikvienam būs liegtas tiesības pieteikties patvēruma meklētāja statusam, Latvija nepārkāps nevienu starptautisko humanitāro līgumu. Patvērumam joprojām varēs pieteikties, ielidojot lidostā “Rīga”.

5 komentāri