Levits plāno izmantot visas prezidentam paredzētās privilēģijas, tostarp dzīvot prezidenta apartamentos Jūrmalā

8 komentāri

Jaunievēlētais prezidents Egils Levits jau sācis veidot savu komandu. Kā pirmā savus pienākumus jau sākusi pildīt viņa padomniece saziņai ar sabiedrību – Aiva Rozenberga. Viņa savulaik strādāja arī Vairas Vīķes Freibergas kancelejā. Levits arī paziņojis, ka plāno ievākties prezidentam atvēlētajā Jūrmalas rezidencē.

Egilam Levitam pirmie roku spieda viņa konkurenti – tiesībsargs Juris Jansons un Saeimas deputāts Didzis Šmits (“KPV LV”). Pēc Levita uzrunas noklausīšanās viņi Saeimas namu pameta. Nožēlas par vēlēšanu rezultātiem viņiem neesot.

“Tā ir katra politiķa izšķiršanās, un svarīgākais, ka tas ir no brīvas gribas, atbilstoši savai pārliecībai, tā kā, es domāju, mēs esam milzīgu soli demokrātijas virzienā spēruši un tā turpināt. Zinot Levita kungu no profesionālās puses, es domāju, ka mēs esam ieguvuši labu prezidentu,” norādīja Jansons.

Savukārt Šmits pauda: “Katrs savā gribā ir brīvs, viņš atbild tikai vēlētājam un savai sirdsapziņai, un es nevienu netaisos kritizēt, kurš nav par mani balsojis. Es novēlu viņam izpildīt tos vārdus, ko viņš teica un atcerēties prezidenta zvērestu, kura galvenais saturiskais solījums ir izdarīt visu, kas ir prezidenta spēkos, lai celtu valsts un iedzīvotāju labklājību. Tas ir galvenais jautājums, ar kuru mēs varam vienot nāciju.”

Kad sveicēju pūlis izklīda, Egils Levits devās uz Saeimas Sarkano zāli, kur kuplā skaitā viņu gaidīja žurnālisti, kuriem viņš atklāja, kā izpaudīsies viņa apņēmība būt par visas tautas prezidentu.

“Visas tautas prezidents nozīmē to, ka Valsts prezidents skatās uz valsti kopumā, es nepārstāvu nevienu partiju, es neesmu nevienas partijas biedrs. Valsts prezidents ir tieši tāda institūcija, kas pa tiešo skatās uz valsts kopējo labumu, un vērtē, – tas ir valsts galvenais uzdevums vērtēt likumprojektus, dažādas iniciatīvas un norāda uz dažādiem trūkumiem, ko politiskajām partijām ir grūti iznest ārā publiskajā telpā,” norādīja Levits.

Egils Levits jau sācis izraudzīties savu komandu, un daudziem par pārsteigumu komunikācijas padomus viņam dos bijušās prezidentes Vairas Vīķes-Freibergas preses sekretāre Aiva Rozenberga. Par to runājot, jaunievēlētais prezidents kuriozi pārteicās.

“Es esmu uzaicinājis Aivu Freibergu tādēļ, ka, manuprāt, viņas darbība bija ļoti, ļoti profesionāla, un man ir vajadzīga profesionāla padomniece saziņai ar sabiedrību,” pauda Levits.

Egils Levits plāno izmantot visas prezidentam paredzētās privilēģijas, tostarp dzīvot prezidenta apartamentos Jūrmalā. Pēc kāda laika uz dzīvi Latvijā plāno pārcelties arī viņa sieva, kas šobrīd strādā par ārsti Luksemburgā.

“Kas attiecas uz Valsts prezidenta statusu, atalgojumu, rezidenci, apsardzi un tamlīdzīgi – tas ir valstisks jautājums, un to lemj valsts. Ja valsts saka, – tur ir dienesta rezidence, tad būtu muļķīgi teikt, nē, ziniet es gribētu dzīvot kaut kur citur, kas pēcāk rada problēmas,” tā pauda Levits.

Egilam Levitam padomā ir vairākas likumdošanas iniciatīvas. Bet par tām sīkāk viņš sola stāstīt pēc inaugurācijas ceremonijas un pilnvaru pārņemšanas. Egils Levits amatā stāsies 8. jūlijā.