Levits: Latvijai ir labā griba, lai atrisinātu jautājumu par jūras robežlīgumu ar Lietuvu

Pievienot komentāru

Latvijai ir labā griba noslēgt jūras robežas līgumu ar Lietuvu, to otrdien, 23. jūlijā, atzina Valsts prezidents Egils Levits, tiekoties ar Lietuvas prezidentu Ģitanu Nausēdu.

Viņš ir pirmais ārvalstu līderis, kuru Levits sveicis Rīgā. Lietuvas jaunais prezidents Latvijā ieradies pēc tam, kad savā pirmajā ārvalstu braucienā bija devies uz Poliju.

Lai gan abu valstu sadarbību prezidenti min kā paraugu labām kaimiņattiecībām, Latvija un Lietuva tā arī nav noslēgusi jūras robežas līgumu, ko abu valstu valdības parakstīja jau 1999. gadā. Taču tas nav spēkā, jo strīda dēļ par naftas iespējamo ieguvi jūrā līgumu nav ratificējusi Saeima.

“Lietuva to ratificēja jau 1999. gadā – tātad šodien jau varam atzīmēt desmit gadu jubileju. Tas ir jāratificē arī Latvijas Saeimā. Ceru, ka lēmumi tiks pieņemti, un mēs civilizētā veidā sadarbosimies, lai apgūtu jūras dzīlēs esošos dabīgos izrakteņus,” norādīja Nausēda.

Latvijas prezidents strīdu par jūras robežu sauc par starptautisko tiesību jautājumu un sagaida, ka to izdosies atrisināt pārskatāmā laikā.

“Es varu teikt, ka no Latvijas puses ir labā griba. Katrā ziņā no Valsts prezidenta puses un arī no valdības puses, lai šo jautājumu, kā sakot, tādā vidējā laika posmā, varbūt pat ātrāk, atrisinātu,” pauda Levits.

Līdzīgu apņemšanos abu valstu līderi pauduši arī iepriekš, taču bez rezultātiem.