Levits iesniedz piedāvājumu Dienvidāfrikas prezidentam par tiesisko sadarbību krimināllietās

1 komentārs

Ekonomikas forumā Davosā Valsts prezidents Egils Levits trešdien tikās ar Dienvidāfrikas Republikas ārlietu ministri Naledi Pando. Galvenais temats – Dānijā arestētās latvietes Kristīnes Misānes lieta, kurai draud izdošana cietumsodam Dienvidāfrikā.

Latvijas prezidents Egils Levits nodevis Dienvidāfrikas prezidentam adresētu vēstuli, kurā klāt pievienots Latvijas lūgums noslēgt divpusējo tiesisko sadarbību krimināllietās. Tas tagad pirmo reizi juridiski ļautu sākt sarunas par Kristīnes Misānes lietas pārņemšanu uz Latviju, izvairoties no cietumsoda Dienvidāfrikā.

Valsts prezidenta sabiedrisko attiecību speciāliste Aiva Rozenberga norāda: “Dienvidāfrika jau ministra personā zināja šo problēmu, un Dienvidāfrika varētu vismaz būt atvērta dialogam par šāda līguma slēgšanu.”

Foto: TV3 ZIŅAS

Bažās, ka Latvijas divpusējās sarunas ar Dienvidāfrikas Republiku tomēr būs ļoti garas, Misānes radinieki nevēlas pieļaut, ka Dānija viņu izdod uz Dienvidāfriku pēc būtības. Konsultācijās ar Latvijas ārlietu ministriju, radiniekiem kā pēdējais salmiņš ir vēršanās Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO) ar argumentu – Dienvidāfrikas cietumos ir smagi cilvēktiesību pārkāpumi.

“ANO cilvēktiesību komiteja var izskatīt individuālas sūdzības, un, ja šī komiteja uzskatīs par nepieciešamu, komiteja var noteikt šo pagaidu aizsardzību un lūgt valstij atturēties no kādas rīcības, kamēr komiteja nav izskatījusi sūdzību,” norāda Latvijas pārstāve starptautiskajās cilvēktiesību institūcijās Kristīne Līce.

Citiem vārdiem, – aizkavēt Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikai. Līdz šim gan Dānija ir ignorējusi pilnīgi visus Latvijas lūgumus dāzādos tiesiskos, politiskos un diplomātiskos līmeņos. Saeimas deputāti gan skarbi kritizēja Latvijas Ģenerālprokuratūru, ka lietas pašos pirmsākumos esot pazaudējusi iespēju Misāni pārņemt uz Latviju.

“Stāja prokuratūras pārstāvjiem ir tāda, ka juridiskie džungļi ir svarīgāki par cilvēku. Es vienmēr izjūtu milzīgu kaunu, ka mana valsts pietiekami necīnās par katru Latvijas valsts piederīgo, kuru soda kaut kur ārvalstīs,” saka Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāte Dagmāra Beitnere-Le Galla (JKP).

Saeimas deputāti ar dažādu iestāžu pārstāvjiem trešdien diskutēja, kā turpmāk vispār īstenot Latvijas pilsoņu tiesisko aizsardzību ārzemēs. Tika lemts, – līdzko ir saņemta informācija par mūsu pilsoņu apcietināšanu ārvalstīs un izdošanu cietumsodam uz trešajām valstīm, būtu nepieciešams rīkoties augstākajā politiskajā līmenī. Izskanēja priekšlikums, ka iniciatīvu uzņemas vai nu premjera birojs vai Ģenerālprokuratūra.

Lasi vēl “Ir aizdomas, ka notiek politiska spēle.” Dānijā arestētās Kristīnes Misānes māsa pauž bažas par notiekošo