Levits grib Latvijas augstskolās pasaules līmeņa darbiniekus

5 komentāri
Levits grib Latvijas augstskolās pasaules līmeņa darbiniekus
DĀVIS ŪLANDS, F64

Jaunajam mācību gadam tuvojoties, nerimst sarunas par augstāko izglītību. Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) ar Valsts prezidentu Egilu Levitu trešdien runāja, ka laiks jaunām vēsmām augstskolās, un tas panākams, mainot augstskolu pārvaldības modeli, kā arī audzējot mācībspēku algas.

Līdz gada beigām Izglītības ministrijā varētu izstrādāt augstākās izglītības reformas plānu. Ja nepieciešams, gatavs iesaistīties arī prezidents Egils Levits ar savu komandu. Viņa vīzijā Latvijas augstākā izglītība nākotnē balstīta uz profesionāļiem, kas meklēti un uzrunāti arī ārpus Latvijas.

“Tai skaitā konkursi uz vakancēm Eiropas, pasaules mērogā. Tas nozīmē arī – attiecīgi piedāvājumi, lai cilvēki uz šīm vakancēm pieteiktos. Pasaules mērogs gan nenozīmē, ka latvieši nevarētu piedalīties, bet katrā ziņā jāpiesaista izcili zinātnieki,” tā par ieceri saka Levits.

Pasaules klases zinātniekiem un augstskolu profesionāļiem gan nāksies maksāt arī pasaules līmeņa algas, taču premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) optimistiski noskaņots. Pašreizējās prognozes liecina, ka naudas, ko atvēlēt valsts izaugsmei, tai skaitā arī izglītībai, nākamgad būs vairāk.

“Šodien pārrunājām arī valsts budžeta veidošanas procesu. Labā ziņa, ka ir prognozēts, ka arī nākamgad turpināsies izaugsme. Valsts budžets pieaugs, iespējas ieguldīt līdzekļus – esam uzsākuši procesu par vienošanos,” norāda Kariņš.

Levits uzsver, ka Latvijas izglītības nozare ciešāk jāsapludina ar zinātni – līdz šim šie virzieni bijuši atdalīti, kas nav pareizi. Jāpiemin, ka šovasar skandālos vairākkārt locīts Latvijas Universitātes (LU) vārds – pamatīgu ažiotāžu radīja gan rektora vēlēšanas, gan fakts, ka LU vadībai pietuvinātā amatā klusām atgriezās korupcijas skandālā ierautā Baiba Broka (VL-TB/LNNK), kura ažiotāžas dēļ amatu pameta.

5 komentāri