Komentāri

Tas ir tāds mēģinājums it kā ”piešūt bumbas” vēl “nenotikušajam premjeram” – tā, vērtējot, kāda būs viņa ietekme topošajā Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) pārstāvja Māra Kučinska valdībā, LNT Ziņu TOP 10 norādīja Ventspils mērs Aivars Lembergs.

Viņš gan būšot gatavs Kučinskim palīdzēt ar padomiem. ”Skaidrs, ka nevar neviens aizstāt premjeru, tikai viņš pats. Bet viņam var vienmēr palīdzēt ar kādu padomu,” teica Lembergs, kurš pirms Kučinska bija mūžīgais ZZS premjera amata kandidāts un kura ietekme un autoritāte apvienībā netiek noliegta.

Par risku gan tiek uzskatīti Lemberga izteikumi Krievijas medijos un citviet, kas vērti pret ASV un NATO. Taču ZZS vadība norāda, ka Latvijas ārpolitika, tostarp sadarbība ar NATO, Kučinska valdībā nemainīsies. Neesot arī plānu mainīt ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču (V), kuru kritizējis Lembergs. Vienlaikus jaunā valdība plāno apņemties Latvijā vairs neuzņemt papildu patvēruma meklētājus.

”Es esmu kritizējis visos medijos un amerikāņus tai skaitā. Bet es esmu arī viņus slavējis. Viņi perfekti “slauc” pasauli, un no viņiem vajag mācīties Latvijai. Viņi strādā savās nacionālajās interesēs tā, kā viņi to saprot, bet diemžēl ļoti bieži ļoti neveiksmīgi. Ne viņu intervence Irākā sevi ir attaisnojusi – uz šiem gruvešiem, ko viņi radīja, ir izveidojusies Islāma valsts. Arī intervence Afganistānā nav devusi tādus rezultātus, kādi tika solīti. Tāpat arī situācijas destabilizācija Sīrijā, tā arī ir novedusi tikai pie Islāma valsts rašanās,” savu pozīciju pauda Lembergs.

Politologs Ivars Ījabs stāstīja, ka pēdējās dienās viņam bieži zvana gan žurnālisti, gan citi ļaudis, diplomāti, kas vaicā: kā tagad ir, ka tās pašas partijas, kurā Lembergs ir tik redzama figūra, Ministru prezidents un Valsts prezidents tagad vadīs Latvijas dzīvi.

Tomēr, viņaprāt, Lembergs ir pietiekami slīpēts, un, ja viņš grib saglabāt valdības vadošās partijas pozīciju, nevis pēc pusgada varu atdot atpakaļ Vienotībai, tad viņam ar antiamerikānisko un anti-NATO retoriku būtu mazlietiņ ”jāpieraujas”.

”Jo šajā situācijā viņš nav vienkārši ostas pilsētas mērs, bet vadošā figūra valdības vadošajā partijā,” akcentēja Ījabs.

Foto

Politologs arī uzskata, ka tad, kad ZZS būs jānosēžas vadošajā pozīcijā, viņiem nāksies ideoloģiski profilēties krietni skaidrāk, nekā tas bijis līdz šim, kad viņi vairāk bijuši ļoti lielā mērā nišas partija.

ZZS frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis atzīst, ka politiskais spēks ir konservatīvs un to ir ļoti grūti vienā otrā lietā iekustināt uz kādām reformām, ko varbūt visi gaida, bet nezina, kāds būs rezultāts. ”Tā kā tādus ”varoņdarbus” no mums negaidiet. Mēs esam diezgan nacionāli. Līdz ar to es teiktu, ka mēs savos uzskatos esam diezgan līdzīgi Nacionālajai apvienībai, bet centriskāki,” teica Brigmanis.

ZZS kūtrumu veikt straujas reformas mēdz saistīt ar dažādajām interešu grupām apvienībā, kā arī ar politiskā spēka līderu kalpošanu sabiedriskajai domai. Politisko apvienību veido Latvijas Zemnieku savienība, kuras priekšsēdētājs ir Brigmanis, kā arī Latvijas Zaļā partija, ko vada Edgars Tavars. Tai ir sadarbības līgumi ar Lemberga partiju ”Latvijai un Ventspilij”, Ulda Seska Liepājas partiju un Andra Vaivoda Līvānu partiju.

Apvienības spēks ir reģioni. Pašvaldībās tā ir ietekmīgākā partija. Kopumā apvienībai ir deputāti 96 no 119 Latvijas pilsētām un novadiem, un tās pārstāvji ir 43 pašvaldību vadītāji.

Līdz šim ZZS valdību vadījusi tikai vienu reizi – pirms 12 gadiem, kad negaidīti par premjeru kļuva Indulis Emsis. Tomēr toreiz Latvijas politikā varas zenītā bija Tautas partija, kas noteica toni Emša valdībā. Tagad ZZS pieņēmuši lēmumu par toņa noteicējiem kļūt paši. Turklāt, ja Kučinskis saņems Saeimas atbalstu, tad vienas partijas rokās būs divi galvenie amati valstī – valdības vadītājs un prezidents, ZZS veterāns Raimonds Vējonis.

Skaties video!

Lasi vēl