Latvijas politikā iestājies pirmssvētku miers. Vai tas ir uz labu?

Pievienot komentāru
Latvijas politikā iestājies pirmssvētku miers. Vai tas ir uz labu?
Foto: F64

Tikmēr ārēji pirmssvētku laikā jaunās valdības veidošanā iestājies šķietams miers. Taču tas slēpj vairākus riskus, saka eksperti.

Prezidenta lēmums pēc pirmā sarunu raunda ar partijām dot tām laiku līdz gada beigām nākt klajā ar konkrētiem premjera amata kandidātiem un koalīcijas modeļiem, pavēris ceļu politiķu strīdiem. Un tas vēl vairāk grauj politiskās elites prestižu sabiedrībā, uzskata politoloģe Iveta Kažoka.

Kažoka uzskata, ka Raimondam Vējonim bija jānosauc premjera kandidāts, ap kuru sašķeltās partijas būtu spējušas vienoties. Latvijas pieredzē gan bijuši gadījumi, kad prezidenta nominēts premjers valdību nav spējis izveidot, – atgādina sociologs Aigars Freimanis. Viņš domā, ka Valsts prezidents gaidīs sarakstu ar deputātiem, kuri ir gatavi atbalstīt vienu vai otru koalīcijas modeli. Iespēja, ka ar tādu klajā var nākt patlaban vienīgā publiski nosauktā kandidāte – Vienotības līdere Solvita Āboliņa – nav liela, vērtē eksperts.

Šo piegaršu veidotu netiešs Saskaņas atbalsts koalīcijai, neslēpa eksperts. Latvijas Faktu decembra aptauja rāda, ka Vienotībai vēlētāju atbalsts strauji sarucis un noslīdējis līdz 5,5%. Pārējie politiskie spēki tādas izmaiņas savā popularitātē nav piedzīvojuši un reitingu līdera vietu joprojām saglabā Saskaņa. Freimanis uzskata, ka, neskatoties uz zemo atbalstu sabiedrībā, Vienotība situāciju vēl var labot.

Jaunākie Latvijas faktu reitingi atspoguļo daudz plašāku problēmu, jo vēlētāji, kas savulaik bija gatavi atdot savas balsis par Vienotību, nav pieslējušies citam politiskam spēkam, bet nezina, par ko balsot, saka Ojārs Skudra.

Tas nozīmē to, ka demokrātiski, liberāli konservatīvi, izteikti rietumnieciski domājošiem cilvēkiem Latvijā šobrīd nav pārstāvju.Tas ir jautājums par visas Latvijas partiju sistēmas nākotni, tas nav tikai jautājums par Vienotību.

Politologs redz trīs iespējamos rīcības scenārijus. Ar zināmām atrunām Solvita Āboltiņa panāk sev atbalstu, bet, ja viņai tas neizdodas, nākamā koalīcija tiek veidota Zaļo un zemnieku savienības vadībā. Taču ja Vienotības iebildumu dēļ izgāžas arī šis scenārijs, pastāv vēl viena iespēja.

Tomēr neitrālajam kandidātam, pēc eksperta domām, jābūt ārpus Saeimas stāvošam. Tikmēr visi eksperti ir vienisprātis – lai arī ārēji valdības veidošanas process patlaban ir kluss, kuluāru sarunas nav rimušas.

Foto:

Skaties video!