Latvijas Krievu savienības Saeimas deputāta amata kandidāts: Lai dzīvotu Latvijā, jāzina valoda, kas atnes naudu

3 komentāri

TV3 Ziņas turpina priekšvēlēšanu sižetu sēriju, sīkāk iepazīstinot ar to partiju piedāvājumu, kurām ir lielākās izredzes tikt ievēlētām nākamajā Saeimā.

Visbiežāk tiek uzklausīti politisko spēku līderi, TV3 Ziņas šoreiz izlēma par partijām pastāstīt caur kādu no deputātu kandidātiem, kuri vēlēšanu sarakstā ir pēdējie. Šoreiz sižets par Latvijas Krievu savienību.

Lai arī Rīgas vēlēšanu sarakstā Iļja Kozirevs startē ar pēdējo – 30. – numuru, viņš nav Latvijas Krievu savienības ierindas biedrs, bet gan viens no partijas neformālajiem līderiem, kurš ilgstoši darbojies Andreja Mamikina, Tatjanas Ždanokas ēnā.

Viņš ir arī dāsns politiskās organizācijas sponsors. Pirms iepriekšējām vēlēšanām Kozirevs partijai ziedoja 16 000 eiro. Politiķa parādsaistības pārsniedz miljonu, bet aizdevumi 300 000, lai arī Kozireva deklarācija lasāms, ka viņš darbojas tikai divu nevalstisko organizāciju valdēs un ir neliela uzņēmuma tehniskais direktors. Politiķis, kā pats apgalvo, par saviem līdzekļiem ceļo pa Eiropu, lai starptautiski paustu pārmetumus latviešiem par krievvalodīgo tiesību pārkāpšanu.

Iļja Kozirevs
Latvijas Krievu savienības Saeimas deputāta amata kandidāts

Starp Latvijas vēlētājiem 75% ir latvieši. Izmantojot savu demokrātisko priekšrocību, viņi pieņem likumus bez mums un pret mums. Krievu valoda, kas ir dzimtā 37% iedzīvotāju, ir pasludināta par ārvalsts valodu ar tādu pašu statusu kā ķīniešu vai svahili valoda.

TV3 Ziņas politiķi septembra vidū sastapa kārtējā krievu skolo atbalsta gājienā. Sanākušos viņš apgādāja ar baloniem un koordinēja apsardzi. Ātri vien top skaidrs, ka intervija notiks Kozireva dzimtajā valodā.

TV3 Ziņas: Jūs nerunāsiet latviski?

Kozirevs: Ja tev ir dokuments, kas apliecina valsts valodas zināšanas, es ar Tevi runāšu, bet citādi Tu nesapratīsi.

Sarunāt interviju ar Kozirevu, kurš pat sarakstē ar TV3 Ziņām lieto kirilicu, nav vienkārši, – kopš augusta viņam nav mobilā telefona, jo to atņēma Drošības policija, kas politiķi aizturēja  par nacionālā naida kurināšanu un pretvalstisku darbošanos kādas ārvalsts, visticamāk, Krievijas interesēs. Saiti ar Kremli Kozirevs noliedz, uzsverot, ka Latvijas Krievu savienības galvenais mērķis ir  krievu protesta kustības veicināšana Latvijā.

“Latvijas valdība vēlas pakāpeniski iznīcināt izglītību krievu valodā. Vispirms tika noteikta apmācība 70% apmērā, tagad vidusskolās izglītība krievu valodā iznīcināta pilnībā. Ja pa rokām neiedos, viņi neapstāsies,” norāda Kozirevs.

Partijas programmā gan runa nav tikai par krievvalodīgo iespējam apgūt zināšanas dzimtajā valodā, –  partijas uzskata, ka krievu valoda obligāti jāapgūst arī  latviešus skolēniem.

Kozirevs: Zinot tikai savu dzimto valodu, normāli dzīvot nevarēs. Latvijas nākotne ir tirdzniecība un tranzīts.

TV3 Ziņas: Bet jautājums ir cits. Jūs šobrīd nerunājat latviešu valodā.

Kozirevs: Tas nav mans pienākums!

TV3 Ziņas: Labi, bet kāpēc latviešiem Latvijā būtu jābūt pienākumam mācīties krievu valodu?

Kozirevs: Lai dzīvotu Latvijā, nevis no šejienes brauktu prom, viņiem ir jāzina valoda, kas atnes naudu.

Latvijas Krievu savienība sola atcelt valsts valodas centra soda politiku par valodas nezināšanu, kā arī automātiski piešķirt pilsonību visiem nepilsoņiem. Tāpat tā pieļauj Latvijas pilsonības tirgošanu apmaiņā pret miljons eiro vērtām investīcijām. Kozirevs gan par šo partijas biedru solījumu ir skeptisks: “Kaut kā padārgi. Ja Ungārija to var izdarīt par 250 000 eiro, kāpēc vajag Latvijas pilsonību par miljonu?”

Partijas nākotnes vīzija ir vienota Eiropa no Lisabonas līdz Vladivostokai. Kozireva izpratnē tās ir draudzīgas attiecības ar Vladimira Putina vadīto Krieviju.

Kozirevs: Ja jūs domājat, ka Putins kādu apdraud un viņš ir agresīvs, nojauciet starp jums un Putinu esošo sienu, un jums nevajadzēs no viņa baidīties. Jūs būsiet visur, un Putins būs visur. Putins ir labākais politiķis teritorijā, ko kādreiz sauca par Krievijas impēriju, padomju savienību un tagad – Krievijas federāciju. Krievijas pilsoņi nekad nav dzīvojuši tik labi, kā pie Putina.

TV3 Ziņas: Vai Krievijas impēriju vajadzētu atjaunot?

Kozirevs: Lai izveidotu impēriju, vajag imperatoru, bet Putinam ir jau 65 gadi, viņš ir vecs. Bet es varētu!

 

Lai gan Latvijas Krievu savienība sola būtiski samazināt Latvijas izdevumus aizsardzībai, programmā velti meklēt punktu par izstāšanos no NATO. Kozirevs uzskata, ka alianses rīcībspēju varētu torpedēt no iekšpuses.

“Es ļoti mīlu organizācijas, kurās lēmumu jāpieņem vienbalsīgi. NATO pat nav tādas procedūras kā balsošana. Lēmumi tiek pieņemti pēc konsensus principa, un tas ir ļoti labi. Ja katrs NATO karavīrs valsts budžetā maksātu kaut vai 10 eiro, mums nevajadzētu strādāt, jo mēs varētu dzīvot, apkalpojot NATO zaldātus. Bet viss notiek otrādi, mēs par viņiem maksājam. Ja Latvijas valdībai būtu spalvainas olas, jūs saprotat, ko gribu teikt – izlēmība jeb vīrieša spēks, tad mēs nopelnītu no NATO klātbūtnes,” saka Kozirevs.

Latvijas Krievu savienības programma arī skarti ekonomiskie jautājumi. Viens no solījumiem ir uz pieciem gadiem atbrīvot no ienākuma nodokļa uzņēmumus, kas radījuši darbavietas Latgalē.  Tāpat esot paredzēts privatizēt Latvijas sabiedrisko medijus un “Lattelecom”. Partija neslēpj, ka tās mērķis nav veidot valdību, bet gan atjaunot frakciju Saeimā, lai ar opozīcijas metodēm cīnītos par krievvalodīgo interesēm.  Kozirevs asi kritizē “Saskaņu”, kas pēc viņa teiktā, īsteno “tualetes politiku”. Proti, nepiedalās principālos balsojumos, tostarp par atbalstu Krievijā notiesātajam ukraiņu režisoram Oļeham Sencovam.

“Tas ir ukrainis, kas Krimā lika sprāgstvielas. Viņu ar visiem video fiksētiem pierādījumiem arestēja. Nez kāpēc Latvijas Saeima izdomāja, ka vajag Krievijai prasīt viņa atbrīvošanu. Daļa “Saskaņas” deputātu lēmumu atbalstīja, bet daļa balsojumā nepiedalījās. Spriežot pēc pieredzes, viņi atkal bija tualetē, tāpēc tā ir tualetes politika,” saka Kozirevs.

“Saskaņa” tiešajiem konkurentiem cīņā par krievvalodīgo balsīm arī liekot dažādus šķēršļus. Politiķiem esot liegta pieeja vairumam Latvijas krievvalodīgo mediju, kuri simpatizē Ušakovam.

Neskatoties uz pretestību un socioloģiskajiem reitingiem, kas partijas popularitāti mēra zem 2%, Kozirevs nešaubās, ka patiesais atbalsts ir daudz lielāks, un Latvija Krievu savienība 13. Saeimā būs pārstāvēta.