Latvijai var nākties izvirzīt vēl vienu eirokomisāra amata kandidātu

2 komentāri

Otrdien, 16.jūlijā, Eiropas Parlaments (EP) ar nelielu balsu vairākumu apstiprinājis Eiropas Komisijas (EK) prezidenta amatā bloka dalībvalstu līderu izvēlēto kandidāti Urzulu fon der Leienu. Viņa ir pirmā sieviete šajā amatā. Sadarbībā ar Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vadītājiem tagad viņai jānokomplektē EK sastāvs.

Jaunā EK vadītāja solījusi, ka puse eirokomisāru būs sievietes. Iespējams, tas nozīmē, ka Latvijai varētu būt jāizvirza arī viena kandidāte papildus jau izvirzītajam Valdim Dombrovskim (“Jaunā Vienotība”). Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”) gan izteicies, ka neredz iemeslu, lai to darītu.

Urzula von der Leiena jau drīzumā sāks izraudzīties eirokomisāra amata kandidātus. Vēl pirms ievēlēšanas viņa izteicās, ka savā komandā grib nodrošināt dzimumu līdztiesību, kas nozīmē, ka katrai valstij jāpiedāvā divi pretendenti – viens vīrietis un viena sieviete.

Latvijas valdība jau pirms vairākām nedēļām pieņēma lēmumu uz šo pozīciju virzīt līdzšinējo komisāru Valdi Dombrovski, kurš tādēļ atteicās no Eiropas Parlamenta (EP) deputāta vietas, kas līdz ar to tika Inesei Vaiderei. Premjerministrs Krišjānis Kariņš paziņojis, ka jaunām diskusijām par Latvijas kandidātu pamatu neredz, tomēr nav izslēgts, ka konkurentu Dombrovskim var nākties meklēt.

EP deputāts Ivars Ījabs (“Attīstībai/Par!”) norāda: “Tas ir ļoti svarīgs simbolisks žests, ne tādā ziņā, ka von der Leiena tagad izvēlēsies, ka – dodiet mums sievieti un nevis vīrieti, jo jebkurā gadījumā tas ir sarunu process. Proti, ka dalībvalstis runā ar komisijas prezidenti un tad mēģina vienoties. Valdi Dombrovski šeit pazīst ļoti labi, un es domāju, ka liela daļa skatās uz viņu kā uz nepārprotamu nākamo komisāru no Latvijas, bet tas, ka viņam varētu nākties piedāvāt alternatīvu un pēc tam pamatot to Latvijā, tas ir diezgan skaidrs.”

Vairums TV3 Ziņu uzrunāto eiroparlamentāriešu gan uzskata, ka Latvijai von der Leienas uzstādījumam nav jāpakļaujas.

“Es esmu EP nevis tāpēc, ka esmu sieviete, bet tāpēc, ka cilvēki ir atzinuši manu profesionalitāti. Un man negribētos, lai domātu savādāk. Un, ja tagad viņa vienkārši mehāniski panākt, ka puse komisijā ir sievietes komisāri, tad varbūt tiešām kāds labāks kandidāts tiks nobīdīts malā,” pauž EP deputāte Inese Vaidere (“Jaunā Vienotība”).

Savukārt EP deputāts Roberts Zīle (NA) norāda: “Latvija ir pateikusi, ka Valdis Dombrovskis ir mūsu kandidāts, un es domāju, tas jautājums tālāk vairs nav jāvirza. Bet, kas attiecas uz tām valstīm, kas nav paziņojušas savus komisijas kandidātus, nu nevajag spēlēt teātri, šeit ir izbalsota bijusī Polijas premjere sieviete – izbalsota divas reizes no nodarbinātības komitejas, te ir izbalsotas citas sievietes un aizstātas ar vīriešiem tikai tāpēc, ka viņi pieder pie labākām politiskām partijām. Tā ir divkosība šajā jautājumā.”

Latvijas kandidāts Valdis Dombrovskis von der Leienu personīgi nepazīst, tikmēr viņas skatījumu uz nākamo piecu gadu darbu vērtē pozitīvi. Dombrovskis kā komisārs vēlētos turpināt strādāt sev ierastajā finanšu jomā.

“Jāsaka, ka šajās ekonomikas un finanšu jomās ir vairāki portfeļi, un vairumā gadījumu tiek pielietots rotācijas princips, ka netiek turpināts iepriekšējais portfelis, ka ir kāda rotācija. Kopumā gribētos palikt šajā sadaļā, kas ir saistīta ar ekonomiku un finansēm,” pauž Dombrovskis.

Valstu izvirzītos kandidātus rudenī uzklausīs EP. Par komisijas sastāvu balsojums gaidāms oktobra beigās. Jaunās EK pilnvaras stāsies spēkā 1. novembrī.

2 komentāri