Komentāri

Kamēr Raimonds Vējonis turpina ārstēties, Valsts prezidenta pienākumus pilda Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Lai vienotos par sadarbību un apspriestu aktualitātes, Mūrniece šodien tikās ar demisionējušo premjerministri Laimdotu Straujumu un Valsts prezidenta kancelejas vadītāju. Vai prezidenta slimības dēļ netiek kavēti kādi valstij būtiski darbi?

Valsts prezidenta slimības dēļ ir atcelti pasākumi, kuri nevar notikt bez viņa dalības, tostarp pēc mēneša plānotā valsts vizīte Apvienotajos Arābu Emirātos. Tomēr, kā skaidro Valsts prezidenta kancelejā, Vējoņa darba kārtībā nav bijis ieplānots neviens tāds darbs, ko nebūtu iespējams atlikt.

“Mēs esam izgājuši šo pasākumu kalendāru cauri ar konkrētām institūcijām un cilvēkiem. Tā lieta ir pārrunāta. Mēs redzam, ka visi šie jautājumi ir sakārtojami tālāk kalendāra nākamajās dienās. Nav nekādu būtisku problēmu. Itin nekādu šajā sakarībā,” norāda prezidenta kancelejas vadītājs Guntis Puķītis.

Pēc ceturtdienas tikšanās amatpersonas secinājušas, ka Saeima, valdība un Valsts prezidenta kanceleja spēj reaģēt uz visiem notikumiem valstī un risināt aktuālos jautājumus. Prezidenta kancelejas vadītāja ieskatā līdz ar to patlaban nav jālemj par kādu īpašu plānu, kā rīkoties, ja prezidents, iespējams, ilgstoši nespēj pildīt pienākumus.

“Mēs šobrīd nesaskatām tādu nepieciešamību. Pamats tam, kādā veidā tiek pārņemtas prezidenta funkcijas un kuras tās ir, un kā tās tiek pildītas, tas ir jau zināms. Par to ir pilnīgi vienāds viedoklis visām pusēm. Un mēs negribētu arī skriet laikam pa priekšu. Šobrīd visnotaļ ceram uz prezidenta veiksmīgu un gana ātru atveseļošanos. Par īpašu plānu mums vajadzētu sākt domāt tad, ja būtu pazīmes par kādu īpašu situāciju. Pēc tā, kā šobrīd norit prezidenta atveseļošanās, protams, jāakcentē, ka tās ir tikai pirmās dienas, šobrīd viņš ir labākā stāvoklī, kā pēc šāda tipa operācijas varētu būt, pēc tā, ko mēs dzirdam no ārstiem,” norāda Puķītis.

Visoptimistiskāk noskaņota ir Laimdota Straujuma. Viņa pieļauj, ka Vējonis savus pienākumus varēs veikt jau pēc mēneša: “Varbūt viņš nepārņems visas vizītes, kas ir plānotas, bet šeit uz vietas, es domāju, ka viņš būs pēc mēneša Es novēlu prezidentam būt atpakaļ pēc iespējas ātrāk.”

Tikmēr prezidenta pilnvaras pilda Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Tas galvenokārt izpaužas kā likumu izsludināšana. “Šādas situācijas ir bijušas arī manā darbības laikā un vairākkārt. Tas notiek, kad Valsts prezidents, piemēram, dodas vai nu atvaļinājumā, vai ārvalstu vizītēs. Tas nav nekas ārkārtējs, bet tā ir parasta ikdienas situācija.” Atšķirība varētu būt tā, ka šis periods, iespējams, ieilgs, ja Vējoņa kungam būs nepieciešams ilgāks atveseļošanās laiks. “Es vēlreiz sūtu Raimondam Vējonim vislabākos vēlējumus, un es ceru, ka viņš atveseļosies maksimāli ātrā laikā,” viņa saka.

Prezidenta kancelejas ieskatā, Raimonda Vējoņa slimība neietekmē arī valdības veidošanu. Prezidents ir izteicis pārliecību, ka Māra Kučinska vadībā ir iespējams izveidot rīcībspējīgu un stabilu valdību. Partijas viņš ir aicinājis rīkoties tā, lai valdību varētu apstiprināt jau tuvākajā laikā, kas ir Saeimas atbildība. Lai jaunā valdība varētu sākt strādāt, ir nepieciešams izturēt uzticības balsojumu Saeimā.

Video

Lasi vēl