Latvijā vāc parakstus, lai būtu vieglāk sarīkot referendumus

2 komentāri
Latvijā vāc parakstus, lai būtu vieglāk sarīkot referendumus
LETA

Kāda biedrība sākusi vākt parakstus par to, lai nākotnē vākt parakstus būtu vieglāk. Runa ir par stingrāko referendumu rīkošanas kārtību, ko politiķi ieviesa pēc bēdīgi slavenā valodu referenduma. Aktīvisti uzskata, ka tā ir pārlieku skarba, tādējādi grauj Latvijā demokrātiju un būtībā nozīmē, ka referendumi vairs nenotiks.

Pašreizējā referendumu rīkošanas kārtība ir pretrunā ar demokrātijas pamatprincipiem un steidzami jāmaina – tā uzskata aktīvisti, kuri vāc parakstus, lai tautas nobalsošanas sarīkot būtu vieglāk. Pēc 2012. gada krievu valodas referenduma politiķi saprata, ka Latvijā tautas nobalsošanu sarīkot ir pārāk viegli – atliek vien savākt 10 000 parakstu, un pārējo jau organizēs valsts. Tādēļ kopš šā gada spēkā ir kārtība, ka referenduma rīkotājiem pašiem saviem spēkiem jāsavāc katra desmitā Latvijas pilsoņa paraksts, un tikai tad valsts rīko visas tautas nobalsošanu. Šīs kārtības pretinieki uzskata, ka tas faktiski izslēdz referendumu rīkošanu par jebkādiem jautājumiem.

Ivars Redisons, biedrības pārstāvis:

Šobrīd ieņemta ir pozīcija, ka Saeima vispār nerēķinās ar vēlētājiem, ir sašķēlusi cilvēkus grupās, un tātad ar ikvienu, kas ir mazāks par 155 tūkst., viņi nerēķināsies. Šis cinisms ir jāizbeidz.

Tomēr argumentus par labu augstajam parakstu slieksnim aktīvisti noraida – Satversmes preambula nozīmējot, ka valodu referendumam līdzīgi referendumi nevarēs atkārtoties, tādēļ vairs nav jēgas no referendumu ierobežošanas. Turklāt pagātnē tautas nobalsošanas esot kalpojušas arī labiem mērķiem.

Biedrība Atvērtās pārvaldības partnerība vāc parakstus, lai Latvija atgrieztos pie vecās referendumu rīkošanas kārtības. Savā ziņā veidojas paradokss. Lai savu panāktu, aktīvistiem ir jāsavāc 155 000 parakstu, faktiski tādējādi pierādot, ka jaunā kārtība ir darboties spējīga. Šobrīd visās 119 Latvijas pašvaldībās ir atvērtas 500 parakstīšanās vietas. Idejas atbalstītāji nodot savu parakstu varēs līdz nākamā gada 18. septembrim.

Video: