Latvija pieļauj iespēju uzlikt veto trešajai Grieķijas palīdzības programmai

Komentāri

Latvija pieļauj iespēju uzlikt veto trešajai Grieķijas palīdzības programmai, ja nebūs pārliecības, ka dienvidnieki ir spējīgi parādu atdot. Šādu vēstījumu pārējai eirozonai nesīs finanšu ministrs Jānis Reirs, kuru valdība šodien deleģēja piedalīties sarunās par trešo Grieķijas glābšanas programmu. Galīgo lēmumu ar valsts budžeta naudu garantēt vairāku simtu miljonu aizdevumu augusta beigās pieņems Saeima.

Līdz pēdējam brīdim valdošā koalīcija cerēja, ka sarunas ar Grieķiju izgāzīsies un nevajadzēs domāt par naudas aizdošanu salīdzinoši bagātākajiem dienvidniekiem. Tomēr tā nenotika, un ārkārtas valdības sēdē visas trīs partijas vienojās, ka Latviju sarunās pārstāves finanšu ministrs Jānis Reirs.

Saskaņā ar doto mandātu Reiram regulāri būs jāatskaitās valdībai par to, kā mainās valdošais noskaņojums Briselē, un nepastarpināti jāuzrauga, kā grieķiem sokas ar reformu ieviešanu.

Reirs sarunās ar Grieķiju piedalīsies līdz augusta vidum. Tad būtu jātop saprašanas memorandam un finansējuma līgumam. Abus dokumentus ar politisku lēmumu būs jāapstiprina visam 19 eirozonas dalībvalstīm. Ja kaut vien nepiekrīt, grieķi naudu nesaņems.

Straujuma neizslēdz, ka arī Saeima varētu uzlikt programmai veto, ja Latvijai kredīta nosacījumi nebūs pieņemami vai būs šaubas par naudas atgūšanu

Latvijai caur Eiropas stabilizācijas mehānismu grieķiem var nākties garantēt ap 240 miljoniem eiro. Zaudējumi gan budžetā rasties tikai, ja topošo parādu grieķiem norakstīs.

Lasi vēl