Latvija, Igaunija un Somija, iespējams, nākotnē varētu kopīgi iegādāties bruņu transportlīdzekļus kājnieku pārvadāšanai

8 komentāri
Latvija, Igaunija un Somija, iespējams, nākotnē varētu kopīgi iegādāties bruņu transportlīdzekļus kājnieku pārvadāšanai
MĀRTIŅŠ ZILGALVIS, F64

Latvija, Igaunija un Somija, iespējams, nākotnē varētu kopīgi iegādāties paaugstinātas mobilitātes bruņu transportlīdzekļus kājnieku pārvadāšanai.

Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP), Igaunijas aizsardzības ministrs Jiri Luiks un Somijas Aizsardzības ministrijas pastāvīgais sekretārs Juka Jūsti šodien Tallinā parakstīja nodomu vēstuli par kopīgu izpētes procesa sākumu šādu platformu iegādei.

Tas nozīmē, ka pēc transportlīdzekļu izpētes minētās trīs valstis varētu veidot kopīgu iepirkumu. Latvijas Aizsardzības ministrijā (AM) aģentūrai LETA skaidroja, ka sākotnēji nepieciešamas konsultācijas, lai pēc iespējams precīzāk saskaņotu savu bruņoto spēku vajadzības.

Šāds solis sperts, jo sadarbība ar kaimiņvalstīm var sniegt izdevīgākus piedāvājumus jaunas militārās tehnikas iegādei.

“Kaimiņvalstu bruņoto spēku vajadzības ir līdzīgas, bet ne identiskas – tādēļ ir svarīgi kopīgi konsultēties, lai sadarbības rezultātā iegūtu mūsu apstākļiem visatbilstošākos transportlīdzekļus,” uzsvēris Latvijas aizsardzības ministrs Pabriks.

Viņš pieļauj, ka šī kopīgā iniciatīva varētu sniegt arī jaunas iespējas pašmāju militārās industrijas uzņēmumiem. AM izveidotajā portālā “sargs.lv” AM valsts sekretārs Jānis Garisons skaidrojis, ka atbilstoši šim iepirkumam ministrija vērtēs Latvijas militārās industrijas piesaistes iespējas šo transportlīdzekļu uzturēšanā, tajā skaitā apkopes un remontdarbu veikšanā.

Nodomu vēstule ir juridiski nesaistoša politiskā vienošanās, kas nevienai no tās partnervalstīm neuzliek pienākumu nodrošināt konkrētus pakalpojumus vai produktus.

Saskaņā ar AM aģentūrai LETA skaidroto un “sargs.lv” vēstīto, minētās trīs valstis varētu iegādāties “vidējās platformas, kuras spēj nodrošināt nodaļas līmeņa vienības taktisku pārvietošanos.”

Par vienotu tehnisko specifikāciju, detalizētāku sadarbību, kas attiecas uz transportlīdzekļu skaitu, vajadzībām un piegādes grafiku, valstis plāno diskutēt jau tuvākajā laikā. Detalizētu tehnisko vienošanos plānots noslēgt līdz nākamā gada martam, norādījis Garisons.

Kamēr AM ar Igauniju un Somiju risina jautājumu par minētajiem transportlīdzekļiem, tikmēr AM joprojām citā iespējamā iepirkumā analizē valstu piedāvājumus par bruņotu automašīnu iegādi.

Ministrijā aģentūrai LETA atgādināja, ka šī gada pirmajā pusē AM uzrunājusi 12 valstis, kuras varētu Latvijas armijai vērienīgā iepirkumā piegādāt bruņotas automašīnas. Garisons “sargs.lv” skaidrojis, ka par šīm “mazajām 4×4 taktiskajām platformām” ministrija turpinās tehniskās informācijas analīzi atbilstoši saņemtajiem partnervalstu valdību piedāvājumiem.

8 komentāri