Latvijā ierodas ASV sūtnis Holokausta jautājumos. Kas slēpjas aiz vizītes?

2 komentāri
Latvijā ierodas ASV sūtnis Holokausta jautājumos. Kas slēpjas aiz vizītes?
LETA

Latvijā kārtējo reizi ierodas ASV sūtnis Holokausta jautājumos Nikolass Dīns, lai interesētos par ebreju kopienas pirmskara īpašumu restitūciju. Šoreiz sūtnis gan no preses uzmanības izvairījās, taču tikās ar vairākiem Saeimas deputātiem, ņemot vērā, ka nākamnedēļ ebreju īpašumu jautājums varētu parādīties parlamenta darba kārtībā.

ASV sūtnis Holokausta jautājumos Nikolass Dīns ierodas Latvijā jau trešo reizi šā gada laikā. Viņam ir arī personīgi apsvērumi apmeklēt Latviju, jo šeit uzturas viņa meitas. Dīna vizīte notiek laikā, kad Saeima gatavojas otrajā lasījumā izlemt jautājumu par piecu valsts īpašumu, kas pirms Otrā pasaules kara piedēja Latvijas ebreju kopienām, nodošanu Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomei.

ASV sūtnis Holokausta jautājumos tikās ar vairākiem Saeimas deputātiem, taču šīs apspriedes nebija publiskas, un arī intervijas Nikolass Dīns nesniedza.

Plānots, ka Saeima par piecu īpašumu restitūciju lems nākamceturtdien, stāsta Saeimas atbildīgās komisijas vadītājs Ojārs Ēriks Kalniņš, kurš tikās ar Dīnu. Viņš norāda, ka Latvijas stratēģiskajam partnerim ASV par šo jautājumu ir interese, taču to nevar saukt par spiedienu.

Ojārs Ēriks Kalniņš, Saeimas Ārlietu komisijas vadītājs:

Vienkārši viņš grib iegūt informāciju, jo viņam ir jāziņo ASV valdībai, Baltajam namam par to procesu, jo tas ir ilgi gājis. Tas nav noslēpums, ka ASV un Latvijas attiecībās šis ir viens no dienaskārtības jautājumiem.

Partija Nacionālā apvienība tikmēr nākamnedēļ saviem koalīcijas partneriem prasīs atlikt jautājumu par piecu īpašumu atdošanu ebreju kopienai, stāsta “nacionāļu” pārstāvis Rihards Kols, kurš arī šodien tikās ar ASV sūtni. Kols norāda, ka Ebreju draudžu un kopienu padome bija apņēmusies veidot fondu, kas pārvaldītu tai nodotos īpašumus. Fonda mērķis būtu sekmēt ebreju kultūras attīstību Latvijā. Īpašumus vajadzētu nodot šim fondam, nevis Ebreju draudžu un kopienu padomei, norāda Nacionālās apvienības deputāts.

Tikmēr Kalniņš uzskata, ka īpašumi jāatdod pašai Ebreju draudžu un kopienu padomei, nevis tās veidotajam fondam un ar šo procesu nevajag kavēties.

Jautājumu plānots pārrunāt pirmdien valdošo partiju tikšanās laikā.

Video:

2 komentāri