Latvijā dzīvojošo ukraiņu aktivitāte vēlēšanās pārsniegusi gaidīto

0 Komentāru
Latvijā dzīvojošo ukraiņu aktivitāte vēlēšanās pārsniegusi gaidīto
Foto: LETA ()

Latvijā dzīvojošie ukraiņi uz vēlēšanām nāk labprāt un līdz plkst. 11.00 savas balsis bija atdevuši ap 15% no visiem balsstiesīgajiem ukraiņiem Latvijā.

Lai arī savā dzimtenē Ukrainā vērojama viedokļu šķelšanās par valstij piemērotāko attīstības virzienu, tomēr satiktie balsotāji par vēlēšanu iznākumu bija optimistiski. Gluži tāpat kā jaunieši, arī divi vecāka gadagājuma kungi savas valsts attīstību saskatīja prorietumnieciskajā virzienā un norādīja, ka Latvijā Ļeņina statujas gāztas jau pirms 20 gadiem, kamēr Ukrainā tās krītot tikai tagad. Tajā pašā laikā abi kungi norādīja, ka strauju pagriezienu uz rietumiem esot jāveic nekavējoties, jo vēlāk tāda iespēja varot vairs nebūt.

Kāda sieviete izteicās, ka nākotnē raugās ar piesardzīgu optimismu, un, ja viņas atbalstītais politiskais spēks nākšot pie varas, tad varētu gaidīt situācijas uzlabošanos. Abi kungi gan piebilda, ka pārmaiņām nepieciešams laiks. Ukrainā uz varas pozīcijām pretendējot daudz jaunu cilvēku, kuri esot redzējuši, kā dzīvo rietumos un vēloties arī līdzīgas pārmaiņas savai dzimtenei. Tāpat arī vēlētāji neslēpa, ka teju visos sarakstos vismaz puse no kandidātiem pārstāvot veco iekārtu, kuras darbības laikā sēdējuši parlamentā un balsojuši, kā likusi priekšniecība. “Viņiem pašiem smadzenes ir tukšas,” situāciju raksturoja viens no klātesošajiem.

Daudzi cer uz zināmu politisko stabilitāti valstī pēc vēlēšanām, bet tās, visticamāk, nespēs sekmēt konflikta miermīlīgu atrisinājumu, uzskata novērotāji. Tomēr sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka vēlēšanās uzvarēs prezidenta Porošenko partija – Petro Porošenko bloks -, bet valdošās koalīcijas izveidošanai tai būs vajadzīgs nacionālistu partiju atbalsts.

Respondentu vidū, kas jau ir izlēmuši, par kuru partiju balsot, par prorietumniecisko Porošenko partiju savu balsi gatavi atdot vairāk nekā 30%, liecina Kijevas Demokrātisko iniciatīvu fonda aptaujas dati. Populistiskā nacionālista Oļeha Ļaško Radikālā partija ir otrajā vietā ar 13%. Premjerministra Arsēnija Jaceņuka Tautas fronte saņems teju 11%, bet jaunizveidotā partija “Samopomič” (“Pašpalīdzība”), kuru vada Ļvovas mērs Andrijs Sadovijs, 8,5%.

Domājams, parlamentā iekļūs arī ekspremjeres Jūlijas Timošenko nacionālistiskā partija “Batkivščina” (“Tēvzeme”) ar 7,5% un “Opozīcijas bloks”, kurā apvienojušies oligarhi un politiķi, kas savulaik atbalstīja gāzto prezidentu Viktoru Janukoviču, ar 5,9%. Par partiju “Siļna Ukraina” (“Stiprā Ukraina”), kuru vada bijušais Janukoviča sabiedrotais Serhijs Tihipko, gatavi balsot 5,6% respondentu, kas par savu izvēli ir jau izšķīrušies. Tikmēr labējā spārna partijas, piemēram, “Svoboda” (“Brīvība”) un “Labējais sektors”, visticamāk, nepārvarēs 5% barjeru, kas noteikta iekļūšanai parlamentā.

0 Komentāru