Latvijā dzīvojošie ukraiņi aktīvi piedalās Ukrainas parlamenta vēlēšanās

Pievienot komentāru

Ukrainā šobrīd tiek slēgti balsošanas iecirkņi, tur noslēgušās parlamenta ārkārtas vēlēšanas. Stājoties amatā, tās izsludināja Ukrainas jaunais prezidents Volodimirs Zelenskis.

Aptaujas liecina, ka populārākais politiskais spēks ir viņa pārstāvētā partija “Tautas kalps”. Līdz ar to tiek prognozēts, ka, pateicoties ārkārtas vēlēšanām, jaunais prezidents nostiprinās savu varu.

Otra populārākā ir prokrieviskā partija “Opozīcijas platforma – Par dzīvi”, ko politologi nodēvējuši par “Kremļa līgavu”. Taču Zelenskis ir izslēdzis iespēju veidot koalīciju ar šo partiju. Kā savu tuvāko sabiedroto prezidents redz Ukrainā populārā rokmūziķa Svjatoslava Vakarčuka vadīto proeiropeisko partiju “Balss”. Un tieši ar jaunpienācējiem politikā Ukrainas vēlētāji saista vislielākās cerības.

Tiek prognozēts, ka piecu procentu vēlēšanu barjeru varētu pārvarēt arī bijušā prezidenta Petro Porošenko partija “Eiropas solidaritāte”, kas līdz šim dominēja parlamentā, un Jūlijas Timošenko pārstāvētā partija “Tēvzeme”.

Arī Latvijā dzīvojošie Ukrainas pilsoņi aktīvi izmantojuši iespēju atdot savu balsi Ukrainas parlamenta vēlēšanās. Pie vēlēšanu iecirkņa Ukrainas vēstniecībā Rīgā svētdien visas dienas garumā pat veidojās rindas.

Vēlēšanu iecirknis Rīgā durvis vēra plkst. 8.00 un jau pirmajās stundās bija vērojama augsta vēlētāju aktivitāte. Šoreiz Rīgas iecirknī reģistrēti arī vairāk vēlētāji, jo daudzi balsošanu apvienojuši ar atpūtu Latvijā.

Natālija Šilova
Vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja

Prezidenta vēlēšanās mums šeit bija reģistrēti 2200 vēlētāju, šajās vēlēšanās mums ir 2500 vēlētāju, tāpēc arī šoreiz tā vēlētāju aktivitāte ir lielāka. Nekādu incidentu mums nav bijis, viss noritēja gludi, mums ir neatkarīgie novērotāji, kas seko līdzi. Cilvēki ir ļoti pozitīvi noskaņoti, viss ir labi.

Ukrainas vēstniecībā Rīgā sastaptie vēlētāji uzskata, ka šīs vēlēšanas ir izšķirošas un ar savu balsi cer mainīt politisko situāciju savā dzimtenē.

“Nu, tas ir pats galvenais – izpildīt pilsoņa pienākumu, un Ukrainai šīs ir ļoti svarīgas vēlēšanas, jo notiek politiskā attīrīšanās,” tā LNT Ziņām pauda Rīgā dzīvojošā Ukrainas pilsone Alina.

Savukārt Maksims norādīja: “Šī ir iespēja nobalsot par jaunām sejām, šoreiz mums ir arī iespēja izvēlēties starp daudzām partijām un jauniem cilvēkiem, kuri līdz šim nav bijuši politikā.”

Ar cerībām uz vēlēšanu iznākumu skatās arī Dmitrijs, kura ģimene Latvijā ieradās 2016. gadā, bēgot no kara Ukrainas austrumos.

“Es esmu no Doņeckas apgabala, okupētās teritorijas. Mēs aizbēgām no kara, gribas, lai valstī būtu kārtība un miers. Es esmu pateicīgs Latvijai par patvērumu, šeit ir ļoti jauki, bet ļoti gribas mājās, es esmu savas valsts patriots un vēlos atgriezties dzimtenē pie pirmās iespējas,” pauda Dmitrijs.

LNT Ziņām izdevās sastapt arī galvaspilsētas viesus no Ukrainas, kuriem tā arī neizdevās nobalsot.

“Mums nav vēlēšanu apliecības, atbraucām pie radiem un gribējām nobalsot, nu acīmredzot nav lemts,” norādīja tūriste no Ukrainas Jeļena.

Vēlēšanu process Rīgā noritējis bez incidentiem, un starptautiskais novērotājs pauž, ka krāpšanās balsu skaitīšanas procesā esot teju vai neiespējama.

Arnolds Babris
Starptautiskais vēlēšanu novērotājs

Viņu vēlēšanu uzskaites sistēma ir ļoti, ļoti birokrātiska, ja ir novērotājs, tad krāpniecība vismaz šeit nav iespējama, jo mēs novērojam, redzam, kā tiek skaitītas balsis. Viss ir noplombēts, viss ir parakstīts, iekšā ir kartītes, mēs esam divi cilvēki, tā kā mēs abi uz maiņām esam klāt. Un es varu galvot, ka tieši šeit vēlēšanas norisinājās un balsis ir saskaitītas pareizi.

Pirms trīs mēnešiem notikušajās Ukrainas prezidenta vēlēšanās vairākums Latvijā dzīvojošo Ukrainas pilsoņu jeb nepilni 62% nobalsoja par jauno Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski.